طرح محله محورِ کرامت، فرصتی برای بکارگیری مسئولین و رضایتمندی مردم؛

روایت قادری از علت استقبال یک روستای محروم از رزمایش سپاه

جانشین فرمانده سپاه عاشورا اظهار داشت: اگر پنج اولویت طرح کرامت را کنارهم قرار دهیم موفق خواهیم بود. تمام ظرفیت جمهوری اسلامی در محله باید پای کار آمده و در جهت رفع نیازهای مردم بکارگیری شوند.

به گزارش تبریز بیدار ، به نقل از زیتون، سالهای متمادی است که طرحی با عنوان کرامت و با هدف امداد رسانی به اقشار ضعیف جامعه، اقدام به دریافت کمک های مردمی می کند؛ اما نه از جامعیت لازم برخوردار بوده و نه پوشش کاملی از مشکلات اجتماعی را در بر می گیرد.

اخیرا طرح دیگری با نام کرامت آغاز بکار کرد و ظن آن می رفت که این طرح هم مانند طرح های دیگرِ کرامت از قابلیت حل ریشه ای مشکلات برخوردار نباشد. اما ضمن مطالعه پیش زمینه دریافتم که با اجرای هدفمند طرح کرامت، رضایتمندی جامعه ی هدف تحصیل خواهد شد.

بر این اساس طی چند ماه اخیر، طرحِ محله محورِ کرامت با اولویت پنج موضوع اساسی و با پیگیری سازمان بسیج مستضعفین آغاز بکارکرده است. طبق این طرح، اعتیاد، مسائل عمرانی و شهری، امورات خیریه ای، کارآفرینی و مسائل فرهنگی هر محله در دستور کار سازمان بسیج مستضعفین قرار می گیرد.

بسیج نه به عنوان مجری بلکه به عنوان هماهنگ کننده و مطالبه گر پنج موضوع ذکر شده عمل می کند. لذا این مهم با تجمیع ظرفیت های مدیریتی و خیرین هر منطقه و پیگیری بسیج محلات محقق می شود. برای آشنایی با کم و کیف طرح کرامت در جلسه هماهنگی محلات ایده لو، طرلان دره سی و سیلاب گوشخانه حضور یافتم.

اگر متولیان طرح کرامت، ساعت ها برای رفع مشکلات عمرانی و اجتماعی این مناطق اختصاص دهند بازهم با ضیق وقت مواجه خواهند شد. اما در پایان جلسه دریافتم که طرح کرامت اگر با همت و بکارگیری تمامی ظرفیت ها، همراه شده باشد، طرح مبارکی خواهد بود. کمترین برکت آن را می توان در ارتباط مستمر مسئولین با مردم متصور شد.

 

روایت قادری از علت استقبال یک روستای محروم از رزمایش سپاه

علی قادری جانشین فرمانده سپاه عاشورا در جلسه طرح کرامتِ یادشده با ذکر خاطره ای از رزمایش های عمومی اظهار داشت: ۱۵سال گذشته در منطقه مابین زنجان و قزوین و با حضور رهبر انقلاب رزمایش عمومی برگزار شد؛ در آن رزمایش به دلیل حفظ امنیت مردم، مجبور شدیم اهالی یکی از روستاها را سه بار تخلیه کرده و از آنها در منطقه ای دیگر پذیرایی کنیم.

وی در ادامه افزود: برای در میان گذاشتن موضوعِ تخلیه با اهالی روستا دنبال راهکار بودیم و با نرمش و تمنای فراوانی از آنان درخواست کردیم؛ اما بزرگان و اهالی آن روستا براحتی استقبال کردند. از آنها دلیل این استقبال را سوال کردم. یکی از اهالی گفت: «در زمان شاه نیز رزمایشی برگزار می شد و یکی از ژاندارم های شاه با برخورد تحکم آمیز کل اهالی روستا را تخلیه کرد، اما نحوه برخورد شما برادرانه بود. لذا براحتی درخواست شما را پذیرفتیم»

قادری بیان کرد: پس از پایان رزمایش دریافتیم که لوله کشی های آن روستا انجام شده بود اما بدلیل عدم تامین هزینه انشعاب آب روستا برقرار نبود و مردم از چاههای شور استفاده می کردند، پس از پایان رزمایش و با دستور فرمانده وقت لشگر عاشورا سردار پاکپور، هزینه انشعاب را تامین کردیم و آب روستا تامین شد. مردم پس از آن رزمایش از سپاه به نیکی یاد می کردند.

جانشین فرمانده سپاه عاشورا اظهار داشت: خدمت به مردم توفیق الهی بوده و و رفع نیازهای محلات تبریز بر عهده همت و اخلاص بسیجیان است. هنر ما در طرح کرامت اینست که مسولین مربوطه،نهادها و خیرین را در منطقه و محله به پای کار بیاوریم.

قادری خاطرنشان کرد: اگر پنج اولویت طرح کرامت را کنارهم قرار دهیم موفق خواهیم بود. تمام ظرفیت جمهوری اسلامی در محله باید پای کار آمده و در جهت رفع نیازهای مادی،عمرانی و فرهنگی مردم بکارگیری شوند.

جانشین فرمانده سپاه عاشورا تاکید کرد: برخورد جزیره ای با طرح کرامت موفقیت آمیز نخواهد بود؛ لذا مسئلین حوزه ها و نواحی ضمن شناسایی وضعیت محلات باید جلسه هماهنگی مسئولین مربوطه ی شهری را برگزار کنند.

قادری گفت: احصاء ظرفیت های هر محله، دعوت از خیرین، اعطای وام های قرض الحسنه ی محلی، مطالبه از مسئولین، شناسایی معتادین و هماهنگی با ارگان های مربوطه از جمله وظایف مجریان طرح کرامت است.

وی در پایان ابراز کرد: درکنار پیگیری مسائل قانونیِ شهری، باید ابتکار بخرج داده و خودجوش عمل کنیم. خدمت به مردم خود عامل امنیت محله است. بسیج لوکوموتیو طرح کرامت بوده و مجریان اصلی این طرح خود مردم و مسئولین مربوطه است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.