حجت الاسلام وزیری فرد در دانشگاه علوم پزشکی تبریز؛

بعد از ۱۴۰۰سال کسی نتوانسته بود، اینچنین درس «امامت» و «عاشورا» را تحریف کند

معاون دانشگاه قم اظهار داشت: امیرالمومنین(ع) به این دلیل مسئولیت حکومت را از خود دور و به فرد دیگری حواله می کرد که به آینده ی آن واقف بود و می دانست اکثریت مردم بازهم حضرت را همراهی نخواهند کرد.

به گزارش تبریز بیدار ، به نقل از زیتون، حجت الاسلام والمسلمین وزیری فرد معاون دانشگاه قم و یکی از سخنرانان دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به تعاریف مطرح شده از مشروعیت امامت و ولایت توسط حسن روحانی اظهار داشت: با تقطیع قرآن و احادیث، معانی و مفاهیم اعتقادی تحریف می شوند؛ کمااینکه برخی ها با تقطیع خطبه های حضرت امیر(ع)، مشروعیت ولایت و امامت را تحریف کردند.

وی در تشریحِ کامل خطبه ۹۲ نهج البلاغه افزود: پس از قتل عثمان آنگاه که مردم هجوم آوردند تا با امام على علیه السّلام بیعت کنند، در روز جمعه ۲۵ ذى الحجّه سال ۳۵ هجرى در مدینه فرمود: «مرا واگذارید و دیگرى را به دست آرید، زیرا ما به استقبال حوادث و امورى میرویم که رنگارنگ و فتنه آمیز است، و چهره‏ هاى گوناگون دارد و دل‏ها بر این بیعت ثابت و عقل‏ ها بر این پیمان استوار نمیماند، چهره افق حقیقت را (در دوران خلافت سه خلیفه) ابرهاى تیره فساد گرفته، و راه مستقیم حق ناشناخته ماند. آگاه باشید، اگر دعوت شما را بپذیرم، بر أساس آنچه که میدانم با شما رفتار میکنم و به گفتار این و آن، و سر زنش سرزنش کنندگان گوش فرا نمیدهم. اگر مرا رها کنید چون یکى از شما هستم که شاید شنواتر، و مطیع ‏تر از شما نسبت به رییس حکومت باشم، در حالى که من وزیر و مشاورتان باشم بهتر است که امیر و رهبر شما گردم.»

معاون دانشگاه قم در توضیح این خطبه بیان کرد: حضرت علی(ع) خطاب به مردمِ هجوم کننده تذکر داد که من افقی از فتنه ها و تاریکی ها را می بینم و دل های عموم مردم با من نیست. و اگر من حاکم شما باشم به علم خود عمل خواهم کرد نه به خواست های شما.

وی افزود: امیرالمومنین(ع) به این دلیل مسئولیت حکومت را از خود دور و به فرد دیگری حواله می کرد که به آینده ی آن واقف بود و می دانست اکثریت مردم بازهم حضرت را همراهی نخواهند کرد. 

معاون دانشگاه قم اظهار داشت: تاکید بر واقعه غدیر بدین معناست که مردم در برابر انتصاب خداوند خودبزرگ پنداری نکنند و پیرو امام خویش باشند. اما بعد از رحلت پیامبر اکرم(ص) بر حضرت امیر(ع) جام زهر نوشاندند. حضرت نیز بدلیل جلوگیری از خونریزی و اختلاف در داخل امت اسلامی سال ها سکوت کردند.

 وزیری فرد خاطرنشان کرد: بعد از ۱۴۰۰سال کسی نتوانسته بود درس عاشورا را اینچنین تحریف کند؛ حال آن فرد دست به تحریف مشروعیت ولایت هم می زند. باید آگاه بود و به شکل منطقی در مقابل تحریفات ایستاد.

سخنران هیئت دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: مشروعیت با مقبولیت متفاوت است. ولی الله از جانب خداوند منصوب می شود و اوست که خیر و صلاح بشریت را بیشتر از دیگران می داند؛ اما برای جاری گشتن احکام الهی و مصالح بشریت، مردم باید ولی خود را همراهی کنند.

وی افزود: مردم با پرچم امام در امان هستند و جز خداوند فرد دیگری مشروعیت امام را معین نمی کند؛ مردم صرفا در تسهیل راه امام دخیل هستند و در واقع امتحانی برای بشریت است تا پیرو امام خود باشند. 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.