گذری بر کنارگذر جنوبی شهر؛

اتصال سبز شمال و جنوب اتوبان شهید کسایی تبریز

نبود زیر ساخت‌های توسعه‌ای مناسب در جنوب اتوبان شهید کسایی از یک سو و نبود پل‌های متصل‌کننده بین ۲ بخش موجب شد تا روند توسعه به کندی پیش برود و در چند دهه گذشته بخش جنوبی اتوبان شهید کسایی به بیابان‌هایی خشک و غیرقابل کشت و بخش‌های دیگر آن به انبارهای زباله و ضایعات تبدیل شود.

به گزارش تبریز بیدار ،  به نقل از همشهری آذربایجان شرقی، نبود زیر ساخت‌های توسعه‌ای مناسب در جنوب اتوبان شهید کسایی از یک سو و نبود پل‌های متصل‌کننده بین ۲ بخش موجب شد تا روند توسعه به کندی پیش برود و در چند دهه گذشته بخش جنوبی اتوبان شهید کسایی به بیابان‌هایی خشک و غیرقابل کشت و بخش‌های دیگر آن به انبارهای زباله و ضایعات تبدیل شود.

 از این رو مسئولان شهری برای رفع این مشکلات از حدود ۱۰ سال قبل احداث پارک‌های متعددی را در جنوب این اتوبان آغاز کرده اند که از جمله این پارک‌ها می‌توان به پارک بزرگ عباس میرزا، ائل باغی، پارک آبشار طالقانی و چند پارک دیگر اشاره کرد. اما با توجه به مشکلات دسترسی به جنوب اتوبان کسایی، این پارک‌ها چندان با استقبال شهروندان روبه‌رو نشده و به عنوان مثال پارک بزرگ عباس میرزا در اکثر ساعات روزهای هفته به غیر از روزهای تعطیل خلوت و خالی از گردشگران و شهروندان است.

بر همین اساس، ضرورت اتخاذ تدابیری برای اتصال مناسب شمال و جنوب شهید کسایی به نحوی که موجب تسهیل در رفت و آمد شهروندان باشد، ضروری به نظر می‌رسد.

مشکلات رسیدن به پارک عباس میرزا

یکی از شهروندان ساکن مارالان به خبرنگار همشهری می‌گوید: در این محدوده پارک مناسبی وجود ندارد و تنها پارک مناسب و بزرگ در آن‌سوی اتوبان قرار دارد که با توجه به نبود پل عابر پیاده، امکان استفاده از آن  برای شهروندان این منطقه سخت و دشوار است.

«حسنیه زرنقی» ادامه می‌دهد: تنها راه رسیدن به پارک عباس میرزا از طریق زیر گذری است که در انتهای مارالان در نظر گرفته شده که آن هم مسیر ایمنی نیست. به گفته وی، رفتن به این پارک برای بانوان و کودکان به تنهایی مقدور نیست و خطر‌های جانی و احتمال تصادف وجود دارد.

وی بیان می‌کند : برای استفاده از پارک‌های جنوب اتوبان شهید کسایی حتما باید وسیله نقلیه داشته باشیم و این در حالی است که مردم حاشیه شمال این اتوبان عمدتا از افراد محروم و حاشیه نشین تبریز به شمار می‌روند که برای رسیدن به پارک و استراحتی کوتاه، باید خطر عبور از ۲ باند اتوبان شهید کسایی را به جان بخرند.

 

  احداث پل اتصال پارک بهاران و عباس میرزا

اما شهردار منطقه ۲ تبریز در مورد پل در حال ساختی که پارک بهاران و پارک عباس میرزا را به هم متصل می‌کند ، توضیح می‌دهد: عرشه این پل عابر گذر که یک طرح جدید و قابل توجه است در حال حاضر با ۵۵ درصد پیشرفت در کارگاه شهرداری منطقه ۲ در حال ساخت است و پس از تکمیل در محل تعیین شده نصب می‌شود. به گفته «رسول موسایی» این پروژه با هدف ارتباط قسمت شمالی و جنوبی اتوبان شهید کسایی برای تردد بدون حادثه عابرین پیاده احداث می‌شود.

به گفته وی، اکنون مراحل شمع‌گذاری این پل در حال انجام است و پس از تکمیل پل شهروندان می‌توانند با ایمنی کامل و با پای پیاده این مسیر را طی کنند. به گفته موسایی، عملیات فونداسیون پل ارتباطی پارک بهاران و پارک عباس میرزا رو به پایان است. وی با بیان این‌که ارائه خدمات مطلوب به شهروندان همراه با فراهم کردن ایمنی لازم و حفظ سلامتی آنان ضروری است، می‌گوید: در گذشته تصادفات زیادی در این مسیر رخ داده و خسارت‌های جانی و مالی متعددی را متوجه شهروندان و ساکنان این منطقه کرده است، اما با احداث این پل، خطراتی که به واسطه نبودن پل جان و مال شهروندان را تهدید می‌کرد از بین می‌رود.

 

ضرورت زیباسازی اتوبان شهید کسایی

با توجه به این‌که اتوبان شهیدکسایی یکی از مسیرهای مهم تبریز و از ورودی‌های پرتردد این شهر است و با توجه به قرار گرفتن ۲ پارک عباس میرزا و بهاران در این مسیر، باید زمینه زیبا سازی اطراف این اتوبان فراهم شود. شهردار منطقه ۲ با تایید این موضوع می‌گوید: گردشگران و مسافرانی که برای گذراندن تعطیلات به تبریز سفر می‌کنند یا مسافران عبوری می‌توانند از پارک‌های احداث شده در شمال و جنوب اتوبان شهید کسایی استفاده کنند و در حال حاضر نیز پارک‌های احداثی در دوطرف اتوبان مورد استقبال گردشگران قرار گرفته و از این پس آنان می‌توانند بدون دور زدن و عبور از زیر گذر از طریق پل عبوری از هر ۲ پارک به صورت همزمان استفاده کنند.

 شهردار منطقه ۲ پروژه پارک جنگلی عباس میرزا با وسعت ۱۸۰۰ هکتار را از مهم‌ترین پارک‌های احداثی در سال‌های اخیر می‌داند و تأکید می‌کند : جنگل کاری این منطقه در سال‌های آینده یکی از اصلی ترین ریه‌های شهری تبریز خواهد بود که با فضای سبز انبوه خود می‌تواند تاثیر بسزایی در کاهش آلودگی هوا داشته باشد. به گفته وی، با توجه به این‌که این مجموعه امکانات گسترده‌ای مانند نمازخانه، وسایل بازی کودکان، سرویس بهداشتی، بازیکده سرپوشیده خانواده ها، آلاچیق و غیره نیز دارد، شرایط ایده آلی برای شهروندان ساکن در حاشیه شمالی اتوبان فراهم می‌کند . موسایی می‌افزاید: این پارک بزرگ جزو نقاط امن تبریز  محسوب می‌شود که در مواقع خطراتی مانند زلزله، می‌تواند محل اسکان ده‌ها هزار شهروند باشد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.