تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : سیاسی , دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۵۷:۳۴ شناسه خبر : ۱۰۶۵۸۷۰

در حاشیه اقدام موشکی سپاه

منطق سازش یا چالش...

نمایش اقتدار دیشب ایران در عرصه­ ی موشکی برخواسته از منطق چالش ­انگیزی است که خود را ارباب خود دانسته و خارچشم بیگانگان است. این منطق در برهه­ های حساس کشور در طول سال­ها نه تنها هیچ هزینه ه­ای برای نظام محسوب نگردیده بلکه هرچه بیشتر در صدد کم کردن هزینه­ های کشور بوده است.

یادداشت میهمان تبریزبیدار؛ محمد علی موسوی


تاریخ سیاسی دوسده ­ی اخیر ایران، از مشروطیت به این سو، که زمینه برای ورود غرب اندیشه­ ی غربی به کشور باز شد شاهد رویارویی دو منطق عمده بوده است. منطق سازش و منطق چالش. هر کدام از این دو منطق سوای حکومت­ هایی که در عرصه­ی سیاسی قدرت کشور را در دست داشته ­اند به بسط اندیشه پرداخته و همراهانی و نیز حامیانی برای خود دست و پا کرده ­اند.


منطق نخست علی ­الاصول با مدعای شناخت غرب و تاحدی اغوا شده از پیشرفت­های صنعتی و تکنولوژیکی غرب همواره راه­ حل هر موضوعی را در دراز کردن دست دوستی و بیعت با جهان غرب دانسته و در پاره­ای از مواقع غرب را غایت آمال خود تصور نموده است. اما خاطر نشان کردن این نکته ضروری است، ماحصل سازش و سازش­کاری براساس سابقه ­ی تاریخی که از آن حاصل گردیده است چیزی جز ضربه خوردن کشور و صرف هزینه­ های سنگین و تحمیل خسارات جبران ­ناپذیر برای کشور نبوده است.


منطق دوم، منطق مبتنی بر غرور ملی است. این منطق راه پیشرفت و اعتلای وطن را نه در پیروی و تبعیت از کشور بیگانه که در نگاه به درون مرزهای سرزمینی خود جستجو می ­کند و براساس پیشینه­ ی تاریخی که از نزدیکی کشور با دیگر دول استثمارگر دارد، مقاومت و بازگشت به خویشتن اسلامی را جستجو می ­کند. فریادهای جمال الدین اسدآبادی در دوران ناصرالدین ­شاه تا نطق­ های مرحوم مدرس در مجلس ملی دوران رضا قلدر یادآور همان حماسه سرایی­ هایی است که اگر نبود مجموعه ­ی اقدامات آن بزرگان اکنون از دارایی­ های کشور هم چیزی باقی نمی­ ماند.


این دو منطق در حکومت قاجار و پهلوی و جمهوری اسلامی به انحای مختلف خود را نشان داده است ؛ گاه بر سریر قدرت بوده ­اند و گاه به دنبال محمل قدرت. عرصه­ ی کنونی کشور را نیز باید تقابل همین دو منطق جریا­ن سوز و جریان­ ساز دانست. منطقی که ندای همراهی با غرب را سر می­دهد و منطقی که با غرش­های دشمن شکن خود غرب را به چالش کشیده است.


نمایش اقتدار دیشب ایران در عرصه­ ی موشکی برخواسته از منطق چالش ­انگیزی است که خود را ارباب خود دانسته و خارچشم بیگانگان است. این منطق در برهه­ های حساس کشور در طول سال­ها نه تنها هیچ هزینه ه­ای برای نظام محسوب نگردیده بلکه هرچه بیشتر در صدد کم کردن هزینه­ های کشور بوده است. اما هر آنچه که به نام هزینه ­های سنگین روی دست نظام سیاسی کشور شاهدیم را باید برخواسته از منطق سازش­ پذیری دانست که تمام حوادث تاریخی و سیاسی و اشخاص مهم را در حال مصادره کردن به نام خود است. امری که امروز هم متاسفانه شاهد آن هستیم  که عده­ای در لباس مصلحت اندیشی و منظور به چالش­ کشیده نشدن نظام و درپی سازش با دشمنان نظام و ملت سعی در محکوم نمودن اقدامات سپاه پاسداران و دستگاه های نظامی و امنیتی کشور  می ­کنند.