نماینده ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی خبر داد:

کاهش ۱۸ سانتی‌متری تراز آب دریاچه ارومیه

نماینده ستاد احیای دریاچه ارومیه در استان آذربایجان‌شرقی گفت: تراز‌آبی امروز دریاچه ۱۲۷۰.۷۹ بوده و نسبت به وضعیت مشابه که ۱۲۷۰.۹۷ بوده ۱۸ سانتی‌متر کاهش تراز داشته‌ایم.

به گزارش تبریز بیدار ، خلیل ساعی ظهر امروز در نشست شورای فرهنگی و اجتماعی ستاد احیای دریاچه ارومیه، در خصوص آخرین وضعیت دریاچه، اظهارداشت: تراز‌ آبی امروز دریاچه ۱۲۷۰.۷۹ بوده و نسبت به وضعیت مشابه که ۱۲۷۰.۹۷ بوده ۱۸ سانتی‌متر کاهش تراز داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه سطح دریاچه در حال حاضر ۲هزار ۳۳۴ متر مکعب بوده و در سال گذشته نیز ۲ هزار و ۵۴۰ متر مربع بوده است، افزود: همچنین حجم آب دریاچه امروز۲.۱۰۷ میلیارد مترمکعب بوده و در مشابه سال قبل  ۲.۵۴۴ میلیارد متر مکعب بود.

نماینده ستاد احیای دریاچه ارومیه در استان آذربایجان‌شرقی در ادامه با بیان اینکه در سال آبی جاری ۲۰۵ میلی‌متر بارش داشته‌ایم، گفت: در سال آبی گذشته نیز ۳۱۲ میلی‌متر بارش داشته‌ایم و همچنین متوسط میانگین بارش در ۴۸ سال ۲۶۲ میلی‌متر بوده است.

وی ادامه داد: میزان بارش‌ها در مقایسه با سال گذشته ۳۴ درصد کاهش داشته و در متوسط ۴۸ ساله ۲۲ درصد کاهش نزولات جوی داشته‌ایم که  با توجه به کاهش ۳۴ درصدی حدود ۱۸ سانتی‌متر در ارتفاع دریاچه تاثیر گذاشته است.

ساعی خاطرنشان کرد: در سال‌جاری تنها یک مورد بارش مفید داشته‌ایم که متاسفانه به روان آب و سیلاب تبدیل شد که موجب خسارت‌های مالی و جانی شد  و نتوانستیم حداکثر استفاده از این آب‌ها در راستای رهاسازی به سمت پیکره دریاچه را داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم  با بهره‌مندی از بارش‌ها و هدایت این آب‌ها به پیکره دریاچه و دیگر اقدامات در بخش‌های مختلف بتوانیم وضعیت دریاچه را بر اساس برنامه زمان‌بندی ستاد احیا پیش ببریم.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.