بابایی اقدم در گفتگو تفصیلی با تبریزبیدار:

بزرگترین مشکل ادوار گذشته شورای شهر تبریز تقسیم بندی گروهی و جناحی بوده است/ اتخاذ رویکرد حذفی سبب سختی کار برای خود حذف کنندگان می شود

بابایی اقدم اظهار داشت: بزرگترین مشکلی که ما در ادوار پیشین شورای شهر تبریز شاهد بودیم، همین تقسیم بندی های جناحی و گروهی است.

به گزارش تبریز بیدار ،  فریدون بابایی اقدم از جمله معدود نفرات شورای چهارم شهر تبریز بود که به شورای پنجم راه یافت. نکته اینکه وی رشد آرا قابل ملاحظه ای داشت. در روزهای پایانی شورای چهارم شهر تبریز گفتگویی با او داشتیم. متن گفتگو بابایی اقدم با تبریزبیدار در ادامه را می خوانید: 

تبریزبیدار: بسیار متشکریم بابت وقتی که در اختیار ما قرار دادید و به شما تبریک می گوییم که در دوره پنجم شورای شهر تبریز نیز توانستید با تداوم اعتماد مضاعف مردمی در این دوره شورای شهر حضور داشته باشید. به عنوان پرسش آغازین از حضور پرشور مردم در انتخابات و حماسه ۲۹ اردیبهشت ماه و انتخابات شورای شهر تبریز برایمان بگویید.

بسم الله الرحمن الرحیم. بنده نیز در ابتدا از سایت خبری تحلیلی تبریزبیدار به خاطر ۴ سال همراهی و همگامی با مدیریت شهری تبریز و خصوصا محبتی که حداقل نسبت به بنده در طول ۴ سال گذشته داشتند کمال تشکر را دارم که از جمله معدود رسانه هایی هستند که در این مدت فعالیت ها و واقعیت های مدیریت شهری را پوشش می دادند و همچنان انتظار داریم تا به دور از هر گونه گرایش و وابستگی به عنوان ناظری بیدار در بخش مدیریت شهری آینده و شورای پنجم شهر، نقش موثر خود را ایفا کند.

درباره این دوره انتخابات، بنده اولا از مردم عزیز تبریز بابت حضوری حداکثری در مقایسه با چندین دوره انتخابات در ۲۹اردیبهشت ماه بسیار متشکرم که با حضوری حماسی خود بار دیگر به ندای رهبر معظم انقلاب در حضور حداکثری لبیک گفتند. شرایط امروز کشور ما مدیون جان نثاری های شهدا، رزمندگان، ایثارگران و خادمان این ملت است و نفس حضور مردم در این دوره انتخابات فی نفسه و بالذات تجدید میثاق با آرمان های حضرت امام(ره)، مقام معظم رهبری و شهدای بزرگوار و رای آری به نظام اسلامی است.

اتفاقی که در این دوره از انتخابات شورای شهر تبریز رخ داد شاید در نوع خود بی نظیر بود؛ از این جهت که مثلا در انتخابات دوره چهارم شورای شهر تبریز از ۱۱ عضو شورای سوم، ۸ عضو به شورای چهارم راه یافتند و این درحالی است که با مشارکت گسترده مردم از ۲۱ عضو شورا و ۴ عضو علی البدل علی رغم عدم ثبت نام برخی از آنان، تنها دو نفر به شورای پنجم راه یافتند.

این اتفاق پیام های متعددی در خود دارد و شاید مهم ترین آن این است که افراد انتخاب شده در شورای شهر و مجلس دائما از سوی مردم رصد می شوند و آنان اینگونه نیستند که پس از رای دادن بگویند برو و هر کاری می خواهی انجام بده! مردم عزیز ما به واسطه رسانه ها، فضای مجازی و برخورد مستقیم و حضوری با نمایندگان در جریان عملکرد آنان قرار می گیرند و رایشان نیز براساس همین داشته ها و اطلاعات است.

بنده در ۴ سال گذشته سعی کردم مردم داری و ارتباط خود با مردم عزیز را در جریان دیدارها در دفتر و بازدیدهای محله ای حفظ نمایم و در کنار آن تاثیرگذاری در تصمیمات کلان شهری را حفظ کنم که الحمدلله با لطف خدا محبت مردم عزیز شامل حال ما شد و رای بنده از حدود ۲۰ هزار رای در دوره گذشته به حدود ۵۹ هزار رای یعنی ۳ برابر افزایش و از نفر بیست و یکم به نفر سوم ارتقا پیدا کرد.

این اتفاق سبب سنگین تر شدن وظایف و تداوم ارتباط حداکثری با شهروندان عزیز تبریزی می شود و با توجه به باقی ماندن بخش عمده ای از وظایف شهری، در جهت رفع این مشکلات و مسائل کوشا باشیم.

تبریزبیدار: یکی از نقاط مثبتی که به بدان اشاره کردید همین مسئله حضور در بطن محلات و بازدیدهای میدانی است. آیا تغییری را در این روند شاهد خواهیم بود؟

خیر. وقتی ما از یک شیوه نتیجه می گیریم و اثرات آن را در بهبود وضعیت شهری و حل مشکلات مردم مشاهده می کنیم مشخص است که این شیوه درستی است.
مبنای بخش عمده بازدیدهای میدانی ما، انتقال مشکلات محلات از سوی مراجعه کنندگان به دفاتر ما و تماس آنان بوده و براین اساس بوده که پیگیری تا رفع مشکل را به صورت جدی پیگیری کرده ایم و کما فی السابق این روند را تداوم خواهیم داد. ما بازدیدها را به همراه تشریح مشکلات، ارگان های ذی ربط و نحوه حل ثبت کرده و آنها را از طریق خود بنده و دفتر پیگیری کرده ایم تا به نتیجه موردانتظار برسیم و علت تکثر مراجعات به دفتر اینجانب نیز نتیجه بخش بودن پیگیری ها بوده است.

تبریزبیدار: در تبیین نتیجه انتخابات شورای شهر تبریز، تحلیلهای بسیاری همچون اکثریت یکدست شورا، ۸>5 و شورای سیاسی را شنیده ایم، ارزیابی شما به عنوان منتخب سوم مردم تبریز چیست؟

بزرگترین مشکلی که ما در ادوار پیشین شورای شهر تبریز شاهد بودیم، همین تقسیم بندی های جناحی و گروهی است که نتایج اولیه انتخابات شورای چهارم مؤید همین مسئله بود که راهیابی ۸ نفر از یک لیست سیاسی به شورای شهر، دلهره و نگرانی تلخ فقدان یکپارچگی و وحدت ادوار گذشته را بازیابی نماید. اما خوشبختانه با تشکیل اولین جلسه منتخبین با حضور ۱۳ نفر، به نوبه خود نوید روزهایی خوب برای شورای شهر تبریز بود که تاکنون جلسات هم اندیشی و مشورتی ما در باغ صبا با حضور حداکثر اعضا تشکیل شده و فضای حاکم نیز فضای همدلی، هم فکری و خرد جمعی است.

امیدواریم که انشالله این شرایط به جلو رود و همکاران عزیز نیز در گفتگوهای خود فضایی را به وجود نیاورند که کار کردن برای همه ما سخت شود، بلکه آنچه روند کار و خدمت رسانی ما در شورای پنجم زمانی هموار خواهد شدکه بدانیم اولویت اول و آخر ما شهر تبریز و مردم آن خواهد بود. اتخاذ رویکرد حذفی افراد غیرهمفکر و غیر همسو از گردونه تصمیمات مدیریتی تصمیمی خوبی نیست و سبب سختی تداوم کار حتی برای حذف کنندگان خواهد شد. خوشبختانه در این دوره شورای شهر افراد معقولی انتخاب شده اند که از میان آنها چندین فرد دانشگاهی و استاد دانشگاهی، دو نماینده اسبق مجلس و مدیران سابق شهرداری حضور دارند که نوید شورایی کم تنش برای شهر ما است که همگی دست به دست هم دهیم تا در جریان سیاستگذاری کلان به افق ۴ ساله خود برسیم.

تبریزبیدار: به صورت مختصر به اولویت های شورای شهر آینده خصوصا اولویت های خودتان اشاره ای کنید؟

شاید بتوانم به جرات عرض کنم که در میان جمع ۱۳ نفره شورای فعلی شهر تبریز، شاید تنها فردی که در حوزه شهرسازی و معماری تخصص دارد اینجانب هستم. علی رغم تصویب طرح و ابلاغ جامع نقشه های آن از طریق وزارت راه و شهرسازی، نقشه های کاربری اراضی هنوز باقی مانده است که با پیگیری آن طرح جامع به صورت جامع ابلاغ و اجرایی شود. متعاقب این مسئله پیگیری طرح تفصیلی شهر تبریز و روستاهای الحاقی به شهر تبریز خواهیم بود که در کنار آن مسائل و مشکلات عدیده در حوزه شهرسازی همچون نمای شهری را پیگیری خواهیم کرد که آشفتگی بصری شهری کاهش یابد. از سوی دیگر به صورت جدی پیگیر بافت های ناکارآمد شهری شامل بافت های فرسوده و حاشیه نشین خواهیم بود و روند توسعه مترو، نوسازی ناوگان تاکسی رانی و اتوبوس رانی و افزایش سرانه فضای سبز را در کنار تبریز ۲۰۱۸ را جزو سرلوحه اقدامات خود قرار خواهیم داد.

تمرکز بودجه شهرداری در جریان پرداخت متفاوت حقوق های کارکنان مناطق شهرداری و توزیع یکسان پروژه ها،از جمله دیگر اولویت هایی است که امیدوارم اکثریت اعضای شورا بر آن متفق القول باشند.

امیدوارم در این دوره شورای شهر پروژه های بزرگی در قالب مادرپروژه بالغ بر چند دهها میلیارد تومان طراحی خواهیم کرد که سیاست های کلان شورای شهر آن را پیگیری خواهند کرد و امیدوارم با مشورت جمعی در شورای شهر این مسئله را برای سال ۱۳۹۷ تحقق بخشیم.

تبریزبیدار : ارزیابی شما از هیئت رئیسه شورای پنجم و شهردار آینده چیست؟

جلسات ما با منتخبان شورای پنجم صرفا در چارچوب آشنایی با وظایف و اختیارات شورای شهر بوده و تنها در جلسه اخیر به بحث درباره ۲۵ شاخص انتخاب شهردار پرداخته ایم تا در نهایت در مرحله فیلتر اولیه شهردار با شاخص ها جلو برویم.

ما تاکنون به مصادیق شهردار ورود نکرده ایم و آقای نجفی نیز به عنوان یکی از گزینه های شهرداری مطرح است. البته با توجه به وضعیت داخلی منتخبین شورای شهر بعید میدانم شهرداری از داخل شورای شهر به این سمت انتخاب شود ولی به هر حال می تواند کاندیدای انتخاب شهردار شود. درباره هیئت رئیسه شورا نیز تاکنون به نتیجه ای نرسیده ایم و خواسته من و تعدادی از اعضای منتخب این است که سعی کنیم تا پیش از ۱۴ مردادماه درباره انتخاب هیئت رئیسه،کمیسیون ها و شهردار آینده به جمع بندی نهایی برسیم و با نظر اکثریت گزینه مدنظر اعضا را انتخاب کنیم.

بسیار متشکریم بابت وقتی که در اختیار ما قرار دادید، اگر در پایان سخنی باقی مانده بفرمایید…

بنده از صمیم قلب از مردم عزیز شهرمان به واسطه محبت نسبت به خود کمال تشکر را دارم و امیدوارم ۴ سال بعد عملکردی داشته باشم که دوباره در انتخابات شورای شهر ثبت نام کنم.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.