مدیرعامل آب و فاضلاب آذربایجان شرقی:

هدررفت شبکه آبرسانی آذربایجان شرقی به ۱۸.۴ درصد کاهش یافت‌

مدیرعامل آب و فاضلاب آذربایجان شرقی، طول شبکه اصلی توزیع آب را حدود ۱۰ هزار کیلومتر در سطح کل استان عنوان کرد و گفت: با اقدامات صورت گرفته در اصلاح شبکه، میانگین درصد هدر رفت آب در استان به ۱۸.۴ درصد کاهش یافته است.

به گزارش تبریز بیدار ، به نقل از تسنیم، علیرضا ایمانلو در نشست خبری با رسانه های آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه شرکت آب وفاضلاب آذربایجان شرقی تا پایان سال ۹۵ با ۱ میلیون و ۲۰۳ هزار مشترک، بیش از ۲ میلیون و ۸۱۰ هزارنفر از مردم استان را تحت پوشش ارائه خدمات آب شرب قرار داده است اظهار کرد: این جمعیت، ۱۰۰ درصد ۶۰ شهر استان را شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه در سال گذشته ۲۴۳ کیلومتر توسعه، اصلاح شبکه و خط انتقال اجرا کرده‌ایم افزود: با این توسعه انجام گرفته، نزدیک به ۸۰ هزار مشترک جدید به جمع مشترکان آب استان افزوده شد.

مدیرعامل آب و فاضلاب آذربایجان شرقی، با تاکید بر سلامت آب شرب تبریز و کل استان تصریح کرد: تعداد آزمایشگاه‌های آب استان افزایش دادیم که در پی آن نمونه برداری و آزمایش‌های متعددی بر روی آب انجام می‌گیرد تا با نظارت مستمر و شبانه روزی سلامت آب را تضمین کنیم.

وی با اشاره به اینکه آزمایشگاه های آب استان در پی اخذ استاندارد ایزو ۱۷۰۲۵آلمان هستند ادامه داد: سازمان محیط زیست هم علاوه بر وزارت نیرو برآزمایشگاه‌های آب نظارت دارند تا در زمینه سلامت آب شکی وجود نداشته باشد.

ایمانلو طول شبکه اصلی توزیع آب را حدود ۱۰ هزار کیلومتر در سطح کل استان عنوان کرد و افزود: با اقدامات صورت گرفته در اصلاح شبکه، میانگین درصد هدر رفت آب در استان به ۱۸.۴ درصد کاهش یافته است.

وی توسعه بخش فاضلاب با اجرای طرح‌های جمع آوری و دفع بهداشتی فاضلاب را در ارتقای سلامت و بهداشت عمومی و عدم آلودگی آب‌های زیرزمینی مؤثردانست و گفت: امروزه در ۱۸ شهر استان بیش از ۳۲۶۰ کیلومتر شبکه فاضلاب در سطح استان احداث شده که تنها ۱۷۰ کیلومتر آن در سال ۹۵ اجرا شده است.

مدیرعامل آب و فاضلاب آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه بیش از ۶۰ درصد جمعیت استان تحت پوشش شبکه فاضلاب قرار دارند، ابراز داشت: در حال حاضر۶۹۱ هزار انشعاب فاضلاب در استان وجود دارد که سالانه ۹۰ میلیون متر مکعب فاضلاب توسط ۱۱ تصفیه خانه در مدار تصفیه می‌شود و ۵ تصفیه خانه جدید نیز برای افزایش ظرفیت در دست احداث است.

وی با بیان اینکه مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب تبریز به عنوان مهم‌ترین طرح‌های در دست احداث برای بهداشت عمومی و نجات دریاچه ارومیه عنوان کرد و گفت: پساب تصفیه شده انتقالی از مدول نخست تصفیه خانه فاضلاب تبریز اصلاً به دریاچه ارومیه نمی‌رسد و به آب‌های زیر زمینی منتقل می‌شود ولی اگر مدول دوم بهره برداری شود ۷۵ میلیون متر مکعب تصفیه شده می‌تواند پس از طی استانداردهای لازم بهداشتی و زیست محیطی به دریاچه برسد.

ایمانلو با تاکید بر اینکه کشور استرالیا بر استاندارد آب تصفیه شده و ساخت مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب تبریز نظارت دارد، ابراز داشت: آب تصفیه نشده و آبی که استاندارد لازم رعایت نشود، به عنوان پساب به دریاچه منتقل نمی‌شود بلکه مجوزهای لازم زیست محیطی برای این انتقال دریافت می‌شود و مباحث مطرحشده در مورد مشکلات زیست محیطی این انتقال سیاسی است و ارزش علمی ندارد.

وی به اقدامات این شرکت در راستای احیای دریاچه ارومیه اشاره کردو گفت: احداث مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب تبریز با ظرفیت اسمی ۲.۳ متر مکعب در ثانیه، اجرای خط انتقال شبکه فاضلاب تبریز به دریاچه به طول ۱۱ کیلومتر، اجرای بخشی از شبکه فاضلاب تبریز به طول ۳۰۰ کیلومتر، احداث تصفیه خانه فاضلاب آذرشهر و تکمیل تصفیه خانه فاضلاب بناب مهم‌ترین اقدامات این شرکت در راستای احیای دریاچه ارومیه است.

مدیرعامل آب و فاضلاب آذربایجان شرقی در پایان تصریح کرد: با اجرا و تکمیل این طرح‌ها در سه سال آینده سالانه بیش از ۱۵۰ میلیون متر مکعب در سال پساب تصفیه شده به دریاچه انتقال داده می‌شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.