راهنمایان گردشگری از اتوبوس‌های تبریز گردی جا ماندند!

تابستان امسال و چند ماه مانده به رویداد گردشگری «تبریز ۲۰۱۸»، در اتوبوس‌های تبریزگردی به جای راهنمایان حرفه‌ای گردشگری از کارمندان و نیروهای غیرتخصصی شهرداری استفاده می‌شود.

به گزارش تبریز بیدار ، به نقل از ایسنا، در آستانه آمادگی تبریز برای میزبانی از گردشگران به‌عنوان پایتخت گردشگری اسلامی در سال ۲۰۱۸ ، متأسفانه برخی مسئولان شغل حساس راهنمایی گردشگری را دست کم می‌گیرند و بر این باورند که کار راهنمایان گردشگری « بیان خشک و خالی و گاهی ناقص و نادرست اطلاعات تاریخی در مورد جاذبه‌های گردشگری است که خیلی راحت با جست‌وجو در اینترنت می‌توان به این اطلاعات دسترسی پیدا کرد» و این عمق فاجعه نگاه متولیان امور به صنعت پردرآمد گردشگری را نشان می‌دهد.

در حالی‌که یک راهنمای تخصصی گردشگری وظیفه ارائه اطلاعات جامع، راهنمایی مسئولانه، آموزش و انتقال درست مطالب، تأمین نیازمندی‌های مادی، معنوی و غنای روحی گردشگران و آسان‌تر کردن مفاهیم ناملموس خارجی به اصطلاحات ملموس را برعهده دارد، مسئولان با سپردن این مسئولیت مهم به یک کارمند شهرداری که بدون کارت راهنمایی گردشگری است، ریسک بزرگی را به جان می‌خرند که ممکن است به قیمتی گران‌تر از نارضایتی چند گردشگر برای تبریز تمام شود. 

 رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری آذربایجان‌شرقی در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن انتقاد به استفاده نکردن از راهنمایان کارت‌دار گردشگری در اتوبوس‌های تبریزگردی، گفت: راهنمایی گردشگران و معرفی جاذبه‌های شهر امری تخصصی و حرفه‌ای است که نیازمند آموزش و کسب تجربه است و متأسفانه در تبریز نسبت به این امر بی‌توجهی می‌شود و به‌علت کمبود بودجه از راهنمایان کارت‌دار در اتوبوس‌های تبریزگردی استفاده نمی‌شود. 

«آیدین نظافت» خاطرنشان کرد: بهتر است شهرداری تبریز ردیف بودجه مشخصی را برای پرداخت حقوق راهنمایان گردشگری در نظر بگیرد که به نظرم در مراحل اولیه کار، استانداری و دولت نیز می‌تواند کمک حال آنان باشد. 

مدیرعامل سازمان توسعه گردشگری شهرداری تبریز در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که گردشگری نیازمند مشارکت و همکاری بخش خصوصی و دولتی با یکدیگر است، تصریح کرد: بارها از بخش خصوصی و آژانس‌ها برای اجرای طرح اتوبوس‌های تبریزگردی درخواست کمک کرده‌ایم، اما آن‌ها تمایلی برای این کار ندارند. 

«رضا خلیلی» در خصوص استفاده نکردن از راهنمایان کارت‌دار در طرح اتوبوس‌های تبریزگردی گفت: قبلاً از نیروهای روزمزد برای این طرح استفاده می‌کردیم، اما متأسفانه امروزه مجوز این کار به ما داده نمی‌شود و از طرفی به‌علت کمبود بودجه امکان استخدام و پرداخت حقوق راهنمایان گردشگری میسر نیست و مجبور می‌شویم از نیروها و کارمندان شهرداری برای راهنمایی مسافران در اتوبوس‌های تبریزگردی استفاده کنیم. 

طرح رایگان اتوبوس‌های تبریزگردی هر سال در نوروز و تابستان از طرف سازمان توسعه گردشگری شهرداری تبریز برگزار می‌شود. 

در تابستان امسال حدود ۲۰ دستگاه اتوبوس در سه ایستگاه پارک مسافر، پارک ائل‌گلی در پارکینگ اصلی و چهار راه شهید بهشتی(منصور) در دو شیفت صبح (شروع حرکت از ساعت ۹) و بعد از ظهر(شروع حرکت از ساعت ۱۶.۳۰) به ارائه خدمات می‌پردازند. 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.