از تکذیب انفجار در حفاری‌ شرکت گاز تا تائید تست لوله های اصلی خطوط انتقال؛

یک بام و دو هوای اظهارنظر مسئولین درباره صداهای مهیب بامداد امروز/ منشأ؛ ترکیدن لاستیک کامیون بود!

صدای مهیب انفجار بامداد امروز شهر تبریز، سبب بی خبری و اظهار نظر متناقض مسئولین شهری شد تا شاهد یکی از متناقض ترین رفتارهای مسئولین درباره این اتفاق باشیم.

به گزارش تبریز بیدار ، صدای مهیب انفجار بامداد امروز شهر تبریز در محلات مارالان، حافظ و ارتش و پس از آن در محله ولیعصر تبریز به اندازه ای بلند بود که صدای آن تا دم در اتاق های برخی مسئولین شهری و استانی رسید اما توضیح واحدی در تشریح آن ارائه نشد.

این یک و بام و دو هوای اظهار نظر مسئولین شهری سبب شد تا شاهد یکی از متناقض ترین رفتارهای مسئولین درباره این اتفاق باشیم.

آتش نشانی و اورژانس؛ ماموریتی به ما گزارش نشده!
اولین واکنش نسبت به این انفجار از سوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تبریز اتخاذ شده که وی در گفتگو با آناج، با ابراز بی‌اطلاعی از شنیده شدن صداهای مهیب در برخی مناطق تبریز، ابراز داشت: از بامداد امروز تاکنون هیچ‌گونه ماموریتی با این عناوین به آتش‌نشانی گزارش نشده و نیروها به محل‌های مورد اشاره‌ی رسانه‌ها اعزام نشده‌اند.

یکی از کارکنان اورژانس آذربایجان‌شرقی نیز در این‌باره اظهار کرد که هیچ‌گونه ماموریتی به مرکز فوریت‌های پزشکی درپی انتشار خبر وقوع صداهای مهیب در تبریز محول نشده است؛ از بامداد امروز تاکنون اعزامی نداشته‌ایم و به هیچ‌کس هم صدمه‌ای وارد نشده است.

منشأ صداهای مهیب ترکیدن لاستیک کامیون بود
دومین اظهارنظر در این باره از سوی فرماندار تبریز که به گفته خودش در تهران حضور دارد، اتخاز شد و با اشاره به پخش شایعه‌ی وقوع انفجار در تبریز، ابراز کرد: با وجود اینکه هم اکنون در تهران هستم اما این خبر را از فرمانده نیروی انتظامی استان پیگیر شدم و صداهای شنیده شده به دلیل ترکیدگی لاستیک کامیون باری بوده و هیچ گونه انفجاری رخ نداده است.

رحیم شهرتی فر، انفجار در حفاری‌های شرکت گاز را نیز تکذیب کرد و تاکید داشت: صداها مربوط به ترکیدگی لاستیک کامیون باری بوده است.

 از شنیده شدن صدای انفجار موضوع مطلع نیستم
خلیل ساعی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان‎شرقی نیز درباره شنیده شدن صدای انفجار در بعضی از مناطق تبریز، ابراز داشت: از این موضوع مطلع نیستم و تا به حال خبری در این باره به دست مدیریت بحران نرسیده است.

وی ادامه داد: البته جای هیچ‌گونه نگرانی نیست و نباید با اتکاء به شایعات فضای مجازی، بر حاشیه‌ها دامن زد.

خبر وقوع انفجار در حفاری‌های شرکت گاز کذب محض است
ولی‌اله دینی، مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان‌شرقی نیز خبر منتشر شده مبنی بر وقوع سر و صدای مهیب درپی انفجار حفاری‌های شرکت گاز را کذب خوانده و علت شنیده شدن سر و صدا در اطراف منطقه راهنمایی را تعمیرات عادی خواند.

وی ادامه داد: اصلاً قضیه آنطوری که در رسانه‌ها منعکس شده نیست، طبق روال معمول کارکنان مشغول تعمیر یکی از ایستگاه‌ها بودند و بهترین زمان ممکن برای این عملیات فصل تابستان می‌باشد.

دینی تصریح کرد: درپی تخلیه گاز وقوع سر و صدا امری بدیهی است اما این به‌معنای انفجار نمی‌باشد و نباید با چنین شایعاتی جو را متشنج کرد.

صداهای مهیب؛ ناشی از تست لوله های اصلی خطوط گاز
اما تازه نرین اظهارنظر درباره منشا این انفجارها از سوی معاون اجتماعی فرماندهی نیروی انتظامی آذربایجان شرقی اتخاذ شد و وی صداهای مهیب شنیده شده را  نه به دلیل ترکیدگی لاستیک کامیون باری بلکه ناشی از تست لوله های اصلی خطوط لوله گاز می داند.

علی اسمعیل پور با اظهار تاسف از عدم اطلاع رسانی دستگاه های مربوطه نسبت به این موضوع افزود: نخستین صدای مهیب ایجاد شده در روزهای گذشته در محله ی بارون آواک اتفاق افتاد که بنده شخصا در محل حضور یافته و از مراحل کامل تست خطوط لوله گاز و دلیل صداهای ایجاد شده مطلع شدم.

وی در عین حال با اشاره به لزوم هماهنگی نهادهای مسئول در خصوص طرح های مشابه گفت: با توجه به احتمال شایعه پراکنی و حساسیت جامعه، بلید دستگاه های مسئول قبل از هر اقدامی از طریق رسانه های جمعی نسبت به اطلاع رسانی های لازم اقدام نمایند.

معاون اجتماعی فرماندهی نیروی انتظامی آذربایجان شرقی ادامه داد: جالب اینکه وقتی از شرکت گاز نیز استعلام شد، آنها نیز از موضوع اطلاع نداشتند و بعدا مشخص شد که صدای مذکور ناشی از تست دوره ای خطوط لوله گاز از طریق پیمانکار بوده است!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.