تبریزبیدار گزارش می دهد؛

پلانی دیگر از «فروشنده» این بار در امتحانات مدارس!/ پای دلالان سوالات به آذربایجان شرقی باز نشد

در هفته های اخیر موضوع لو رفتن سوالات امتحانات نهایی مقطع متوسطه ی دوره دوم (پایه تحصیلی سوم دبیرستان) در فضای مجازی و فروش آن به یکی از بحث های داغ رسانه های کشور تبدیل شده است.

سرویس فرهنگی و اجتماعی تبریزبیدار؛

فیلم فروشنده را شاید به جرات بتوان یکی از پر بحث ترین فیلم های چند سال اخیر سینمای ایران نامید. فیلمی درام که روایتگر تلخ زندگی افرادی است که مشکلات جامعه آنها را به سوی پرتگاه های اخلاقی کشانده است. هر چند بر روی نوع ساخت و نگاه کارگردان فیلم بحث بسیار است اما تجارت خوشبختی در ازای پول  همان موضوعی است که فروشنده هم به آن پرداخت و این روزها در جای دیگر از جامعه سر باز کرده است.

در سالهای اخیر تاثیر نمرات امتحانات نهایی سال سوم دبیرستان بر نتایج کنکور سراسری باعث بالا رفتن حساسیت دانش آموزان و اولیای آنها نسبت به این امتحانات شده و آنها می کوشند با کسب نمرات بالاتر احتمال موفقیت خود در کنکور را بالاتر ببرند.

جالب اینکه این موضوع به فرصتی برای سوءاستفاده برخی افراد سودجو تبدیل شده و این افراد در تلاشند تا با خرید و فروش سوالات امتحانی از دانش آموزان و اولیای آنها اخاذی کنند.

Image title

در هفته های اخیر موضوع لو رفتن سوالات امتحانات نهایی مقطع متوسطه ی دوره دوم (پایه تحصیلی سوم دبیرستان) در فضای مجازی و فروش آن به یکی از بحث های داغ رسانه های کشور تبدیل شده و بطوری که این موضوع سلامت برگزاری امتحانات را نیز تحت تاثیر قرار داده و در آستانه کنکور این موضوع موجب استرس و اضطراب دانش آموزان و اولیای آنها شده است.

گلایه ها و اعتراضات به حدی بود که حتی نمایندگان مجلس را نیز به تکاپو انداخت و موجب شد تا این موضوع چندین بار در جلسات کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی مطرح و صحت و سقم آن مورد بررسی قرار گیرد.

البته این اولین بار نیست که ماجرای لو رفتن و خرید و فروش سوالات امتحانات نهایی مطرح می شود، خرداد ماه سال گذشته نیز این موضوع خبرساز شد اما در نهایت وزارت آموزش و پرورش آن را تکذیب کرد.

امسال نیز این وزارتخانه در ابتدا، لورفتن سوالات امتحانات نهایی را تکذیب می کرد اما با افزایش اعتراضات دانش آموزان و اولیای آنها معلوم شد که تخلفاتی هر چند کوچک روی داده و با پیگیری پلیس فتا مشخص شد چند نفر در یکی از استانهای جنوبی کشور اقدام به فروش سوالات یکی از دروس امتحانات نهایی در کانالهای تلگرامی و اینستاگرام کرده اند و در نهایت چند نفر در این ارتباط دستگیر شدند.

رئیس اداره سنجش آموزش و پرورش آذربایجان شرقی در این ارتباط با تاکید بر اینکه هیچ موردی از افشای سوالات امتحانات نهایی در استان گزارش نشده به تبریزبیدار گفت: به گفته پلیس فتا این اتفاق در یکی از شهرستان‌های کوچک در جنوب ایران رخ داده و متخلفین نیز دستگیر و در اختیار مقام قضائی قرار گرفتند.

Image title

مجید شقاقی پور از اتخاد ساز و کارهای جدید توسط وزارت آموزش و پرورش جهت افزایش ضریب امنیت امتحانات نهایی خبر داد و ابراز امیدواری کرد با اجرای این تمهیدات دیگر در آینده شاهد بروز چنین جریاناتی نباشیم.

فارغ از صحت و سقم موضوع درز سوالات، از تاثیراتی که طرح این موضوعات تنش زا، در گیر و دار کنکور می تواند بر روی داوطلبان داشته باشد نباید غافل شویم چرا که استرس و اضطراب ناشی از این جریانات می تواند تلاش چندین ساله دواطلبان و خانواده آنها را تحت تاثیر قرار دهد و چه بسا پیامدهای جبران ناپذیری به بار بیاورد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.