رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی خبر داد

تولید ۷.۵ درصد گندم مورد نیاز کشور در استان/ یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار سطح کشت در آذربایجان شرقی

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه کل محصولات تولیدی کشاورزی در استان ۵.۱ میلیون تن می باشد، گفت: ۷.۵ درصد کل گندم مورد نیاز کشور در آذربایجان شرقی تولید و به بازار عرضه می شود.

به گزارش تبریز بیدار ، کریم مهری در همایش علمی تحت عنوان ”بهبود امنیت غذائی با افزایش تولید گندم و سازگاری آن به تغییرات اقلیمی از طریق حفظ تنوع توده‌های بومی زراعی» ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: آذربایجان شرقی یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار سطح کشت دارد که ۶۷ درصد آن دیم و مابقی آبی است.

وی با اشاره به این که کل محصولات تولیدی کشاورزی در استان ۵.۱ میلیون تن می باشد، افزود: ۷.۵ درصد کل گندم مورد نیاز کشور در آذربایجان شرقی تولید و به بازار عرضه می شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه ۱۶ درصد تولید ناخالص و ۱۳ درصد صادرات غیرنفتی کشور را محصولات کشاورزی به خود اختصاص می دهند، ادامه داد: وجود مرکز تحقیقات دیم کشور در استان فرصت بزرگی برای کشاورزی دانش بنیان محسوب می شود.

وی یادآور شد: معرفی ارقام جدید فرصتی طلایی در تولید بیشتر گندم فراهم آورده است که در شرایط مساعد حاصل شده است.

مهری خاطرنشان کرد: اقلیم کم آب و متفاوت شرایط آب و هوایی باعث ناپایداری تولید گندم در استان شده است که تحقیق بیشتر در معرفی ارقام بذری دیم را می طلبد.

وی تنوع ارقام گندم دیم که سازگار با شرایط محیطی باشد، عملیات به نژادی و به زراعی و سطح زراعی زیاد برای آیش و به صرفه نبودن اقتصادی آن برای کشاورزان را از عمده مشکلات تولید گندم دانست.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.