مدیرکل امور اجتماعی استانداری آذربایجان‌شرقی:

عملکرد ضعیف برخی دولتمردان آسیب‌های اجتماعی را دامن زده است

مدیرکل امور اجتماعی استانداری آذربایجان‌شرقی گفت:در موضوع طلاق، اعتیاد و حاشیه‌نشینی به قدری فاصله با دوران پیروزی انقلاب اسلامی پیدا کردیم که جای تامل دارد و متاسفانه این فاصله ناشی از عملکرد ضعیف برخی از دولتمردان بوده است.

به گزارش تبریز بیدار ، به نقل از فارس، حسن استوارآذر پیش از ظهر صبح امروز در مراسم افتتاحیه بازرسی مشترک صیانت از حقوق شهروندی، عفاف و حجاب و امر به معروف و نهی از منکر استان آذربایجان‌شرقی به میزبانی شرکت آب و فاضلاب استان با قدردانی از فعالیت‌های شرکت و آب و فاضلاب در طول سال اظهار کرد: با توجه به میزان رضایت‌مندی ارباب رجوع به این شرکت و میزان خدماتی که ارائه می‌دهد، می‌توان گفت که جزو شرکت‌های پیشرو در امر حقوق شهروندی است.

وی با بیان اینکه از دغدغه‌های نظام اسلامی، تحقق آرمان‌های والای انقلاب اسلامی است که از جمله زیرشاخه آن ترویج فرهنگ عفاف و حجاب و حقوق شهروندی است، گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در بخش صیانت از حقوق شهروندی، تدابیر زیادی اندیشیده شده ولی با توجه به مبانی اعتقادی دینی در کشور، همیشه مورد هجمه‌های زیادی از طرف دشمن قرار گرفته‌ایم که البته آسیب‌های جدی نیز وارد کرده است.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه در موضوع طلاق، اعتیاد و حاشیه‌نشینی به قدری فاصله با دوران پیروزی انقلاب اسلامی پیدا کردیم که جای تامل دارد، افزود: متاسفانه این فاصله ناشی از  عملکرد ضعیف برخی از دولتمردان بوده که گله‌های زیادی از سوی مردم را متوجه مسؤولان کرده است.

وی خاطرنشان کرد: از سال ۸۲ موضوع حقوق شهروندی توسط رئیس قوه قضائیه وقت مطرح شد و سپس حقوق شهروندی توسط دولت تدبیر و امید به صوت انتشار منشور حقوق شهروندی آغاز شد.

استوارآذر به ابلاغ منشور حقوق شهروندی به وزارت کشور و تشکیل کارگروه‌ها به موازات آن در سطح استان‌ها، بیان کرد: آقای فتحی‌زاده رئیس کارگروه عفاف و حجاب در استان آذربایجان‌شرقی هستند که البته در ذیل کارگروه تشکیل یافته، کمیته‌های زیادی نیز تشکیل یافته است.

استوارآذر با تاکید به اینکه در راستای توجه به آرمان‌ها و نهادهای اداری مشکلات حادی در دستگاه‌های استان آذربایجان‌شرقی نداریم، گفت: این به آن معنا نیست که هیچ مشکلی نیست و خیالمان راحت باشد بلکه اگر غافل شویم امکان ایجاد مشکلات زیادی و جبران ناپذیر وجود دارد.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه با استناد به بازرسی‌های سنوات گذشته با قاطعیت می‌توان گفت استان آذربایجان‌شرقی کم برخوردترین مشکل در زمینه حقوق شهروندی را داشته، تصریح کرد: در طول این چند سال موضوع اصلی که شاید بسیار مغفول مانده همان حقوق شهروندی است ولی اخیراً این غفلت در حال جبران توسط دولت یازدهم است و منشور حقوقی آن منتشر شد.

وی ادامه داد: در حقوق شهروندی منتشر شده ۲ موضوع حقوق ارباب رجوع و تکالیف ادارات به روشنی بیان شده است.

استوارآذر، رونمایی از دسترسی به اطلاعات آزاد در ادارات در کشور را مطرح کرد و گفت: از طریق این سیستم  آحاد مردم که حق مطالبه دارند، می‌توانند جواب سوال‌های خود را بگیرند.

وی با تاکید به آغاز فعالیت‌های حقوق شهروندی در استان با هدف احقاق حق بیشتر شهروندان گفت: خوشبختانه وضعیت استان آذربایجان‌شرقی نسبت به استان‌های دیگر در وضعیت مطلوبی است ولی همین نیز برای استانی که شهدای محراب و علامه‌های مطرح دارد، قابل قبول نیست و باید بیشتر اقدامات در زمینه حجاب صورت گیرد.

استوارآذر متذکر شد: به عنوان دبیر ستاد صیانت از حقوق شهروندی، سه ماموریت اصلی کارگروه صیانت از حقوق شهروندی عفاف، حقوق شهروندی و انجام برنامه‌ریزی در آن رابطه است که مقتدرانه از دهم تیرماه بازرسی‌ها شروع شده است.

وی با بیان اینکه بازرسی‌ها در شهرستان‌ها توسط کارشناسان منتخب فرمانداری‌ها انجام گرفته همچنین از مدیران متعهد بازنشسته استان در این زمینه استفاده کرده‌ایم، گفت: طبق برنامه‌ریزی در طول سال‌جاری ۸۰۰ اداره در قالب ۳۰ تیم بازرسی مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

استوارآذر مطرح کرد: در سند تدبیر و توسعه استانی ۲ هسته کلیدی در رابطه با صیانت از حقوق شهروندی و تحکیم بنیان خانواده را داشتیم و ستاد صیانت از حقوق بشری با تقویت این ۲ هسته کلیدی پیش خواهد رفت.

وی خاطرنشان کرد: در برنانه صیانت از حقوق شهروندی سعی کرده‌ایم در بازرسی‌ها به هیچ‌وجه دچار حاشیه از جمله برخورد تند، تحقیرآمیز و مچ‌گیری نشویم تا اداره‌ای از حیث اعتبار دچار مشکل نشود.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه بازرسی عفاف و حجاب در دبیرخانه امر به معروف نهی از منکر در جهت کاهش موازی‌‌کاری‌ها نیز فعالیت خواهد کرد، گفت: در راستای شاخص‌های حقوق شهروندی کارکنان دولت، ارباب رجوع، بخش خصوصی و اماکن عمومی در برنامه‌کاری است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.