خدادادی ، رئیس کمیسیون مشترک تشکیل وزارتخانه میراث فرهنگی ؛

تشکیل وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به کابینه دوازدهم نمی‌رسد

رئیس کمیسیون مشترک تشکیل وزارتخانه میراث فرهنگی می‌گوید بررسی طرح تشکیل وزارتخانه میراث فرهنگی تا زمان انتخاب کابینه دولت دوازدهم تعیین تکلیف نخواهد شد.

به گزارش تبریز بیدار ، سلمان خدادادی درباره نقش تشکیل کمیسیون مشترک در مجلس برای بررسی طرح “تشکیل وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی” گفت: هیات رئیسه مجلس بر اساس آیین‌نامه داخلی در رابطه با طرح‌ها و لوایح حساس و چندوجهی که ممکن است کمیسیون اصلی نتواند به تنهایی درباره آن‌ها به نتیجه برسد دستور تشکیل کمیسیون مشترک می‌دهد؛ براین اساس که کمیسیون مشترک فوق نیز متشکل از کمیسیون‌های اجتماعی، فرهنگی، صنایع و برنامه و بودجه آغاز به کار کرده است.  

مشکل جامعه با تشکیل وزارتخانه و سازمان حل نمی‌شود

نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت به ضرورت افزایش وزارتخانه‌ها رسیده به همین دلیل طرح دیگری در در این خصوص به مجلس فرستاده است، ادامه داد: اگرچه مشکل جامعه با تشکیل وزارتخانه و سازمان حل نمی‌شود و مهم انجام کار توأم با برنامه‌ریزی مدون است اما از آنجا که گردشگری و میراث فرهنگی از  اهمیت و جایگاه فراوانی برخوردار است و حتی منبع درآمدی و اقتصادی نخست بسیاری از کشورها را تشکیل می‌دهد باید به صورت ویژه‌ای به آن نگاه کرد.

کارشناسان از حوزه‌های مختلف باید به این کمیسیون دعوت شوند

وی با تاکید براینکه کمیسیون مشترک مذکور باید بر اساس و مبناهای علمی، پژوهشی و تحقیقی بررسی‌های خود را انجام دهند، افزود: کارشناسان از حوزه‌های مختلف باید به این کمیسیون دعوت شوند تا این سوال مورد حلاجی قرار گیرد که آیا سازمان فعلی جوابگوی تمامی مسائل گسترده مربوط به گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی است یا خیر.

خدادادی اضافه کرد: اگر این نتیجه که -سازمان فعلی توانایی حفظ میراث فرهنگی را دارد- حاصل شود به‌یقین اعضاء کمیسیون رای به ادامه کار به همین شکل خواهند داد اما در غیر این صورت تشکیل وزارتخانه بلامانع است.

خدادای از برگزاری جلسه این کمیسیون مشترک با حضور کارشناسان در روز سه‌شنبه ۲۰ تیرماه خبر داد و افزود: کارشناسان و اساتید دانشگاه‌ها، کارشناسان و فعالان حوزه میراث فرهنگی و گردشگری، مسئولان مربوطه و… به این جلسه دعوت خواهند شد.

طرح تشکیل وزارتخانه میراث فرهنگی چکش‌کاری بسیاری میخواهد

رئیس کمیسیون مشترک تشکیل وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چکش‌کارهای این طرح را بسیار حساس دانست و گفت: باید اقدامات گسترده‌ای قبل از حصول نتیجه انجام داد تا چند سال دیگر گروهی به این تشخیص که تصمیم امروز ما اشتباه بوده نرسند، لذا به چندین ماه کار نیاز دارد و قطعا تا زمان انتخاب کابینه دولت دوازدهم تعیین تکلیف نمی‌شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.