در جلسه کمیسیون شهرسازی شورای شهر تبریز مطرح شد؛

بررسی مشکلات دو مجتمع احداث شده ولیعصر یک و دو واقع در محله یکه دکان/بابایی اقدم: در عمل شاهد توان مهندسی بالا نیستیم!

جلسه کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تبریز دیروز در حالی با ریاست فریدون بابایی اقدم برگزار شد، که موضوع آن به بررسی مشکلات دو مجتمع احداث شده ولیعصر یک و دو واقع در محله یکه دکان حوزه استحفاظی شهرداری منطقه ۴ بود.

به گزارش خبرنگار تبریز بیدار ،  جلسه کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تبریز دیروز در حالی با ریاست فریدون بابایی اقدم برگزار شد، که موضوع آن به بررسی مشکلات دو مجتمع احداث شده ولیعصر یک و دو واقع در محله یکه دکان حوزه استحفاظی شهرداری منطقه ۴ بود.

در ابتدای جلسه تعدادی از شهروندان فازهای یک و دو مجتمع ولیعصر، با برشمردن مشکلات موجود در بلوک ها، نبود ایستگاه اتوبوس، عدم هموار بودن مسیرها، مشکل فضای سبز و آب درون ساختمان ها از مشکلات موجود در بلوک ولیعصر یک هستند.

در فاز دو ولیعصر، عدم دیوارکشی و نبود امنیت، بسته بودن مسیر وردی از یک طرف و خاکی بودن آن، مشکل تاسیساتی، مشکل روشنایی محوطه ورودی مجتمع، مشکل فضای سبز مقابل بلوک ها و تفکیک مکانی میان فاز یک و فاز دو با دارا بودن ۸۲۰ واحد را دانستند.

بابایی اقدم با اشاره به مشکل موجود در کانال انتقال آب در اطراف این مجتمع، ابراز داشت: علی رغم تشکر از خدمات شهری شهرداری منطقه ۴، متاسفانه بارها خود بنده شاهد مشکل موجود در کانال آب های سطحی پس از بارندگی های شهری بوده ام، آقای مهندس شهین باهر بارها گفته است که توان مهندسی ما زیاد است ولی در عمل ما این را شاهد نیستیم، وقتی ما پروژه را اینگونه تمام می کنیم زیبنده شهر تبریز و کارکنان شهرداری نیست.

وی افزود: بسته شدن کانال آب سبب به زحمت افتادن کارگران خدمات شهری و مشکلات عمده شهری می شود و درخواست من از آقای امجد این است که اقدام سریعی در این رابطه انجام شود و کانال ستارخان و یکه دکان با تمهیداتی به درستی طراحی شده و روی آن پوشانده شود.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی کلانشهر تبریز، با اشاره به مشکل کانال آب های سطحی در اطراف این مجتمع، یادآور شد: درخواست ما این است که مشکل کانال این محله مملو از زباله ها و نخاله. هاکه همانند آن در کوی فیروز نیز وجود دارد به زودی انجام پذیرد، پروژه های عمرانی ما باید پیوست فرهنگی داشته باشد و بر این اساس است که باید سازمان پسماند و مدیریت فرهنگی این دست اقدامات را انجام دهد که این مسئله کاملا مورد غفلت واقع شده است.

وی ادامه داد: باید به طراحی مهندسی این دست پروژه ها و احداث آنها توجه لازم را داشته باشیم، قصور ما در ساخت مجتمع و اقدامات مهندسی است که همسایگان در مجتمع با همدیگر اختلاف پیدا می کنند و پیشنهاد این است که برای رفت و آمد شهروندان بلوک یک مجتمع همت تدبیر لازم اندیشیده شود. اینگونه نباشد که یک فرد و خانوار پس از اسکان چند ماهه در مجتمع وارد فاز هزینه کرد و اصلاح واحد مسکونی خود شود.

بابایی اقدم، خاطرنشان کرد: درباره کابل های برق لخت موجود بهتر است تدبیری اندیشیده شود که مشکلی برای شهروندان به وجود نیاید و در کنار آن سالن اجتماعاتی برای حضور مردم وجود ندارد و امیدوارم برای احداث حسینیه در داخل مجتمع، شهرداری منطقه ۴ و شرکت پیش ساخته آذربایجان همکاری لازم صورت گیرد.

امجد، شهردار منطقه ۴ در ادامه با اشاره به مشکلات موجود در این مجتمع ها، اظهار داشت: مشکلات شهروندان عزیز به مشکلات داخل و خارج مجتمع ها تقسیم می شود که مشکلات داخل مجتمع مربوط به خود اهالی و شرکت پیش ساخته آذربایجان و مشکلات بیرونی نیز مربوط به ما است که درباره آن توضیح خواهم داد.

وی یادآور شد: درباره باند کندرو ستارخان، عرض کنم که ۲۵ مسیر مصوب در منطقه وجود دارد که همه آنها از گذشته ناقص مانده و برای تکمیل و بازگشایی مسیرها تدبیری اندیشیده نشده و خوشبختانه با اختیارات اعلام شده از سوی شورای شهر برای تکمیل پروژه های بالای ۷۰درصد، در سال جاری برای اتمام این پروژه ها همت خواهیم گذاشت. پروژه باند کندرو را امسال فعال کرده ایم و قول می دهیم تا پایان شهریور آن را تکمیل کنیم.

شهردار منطقه ۴، با اشاره به کانال آب های سطحی موجود در این محله، خاطرنشان کرد: اهالی از خارج شدن آب این کانال ابراز نارضایتی می کنند و امیدواریم با انجام مناقصه در پایان ماه جاری و طراحی پروژه، تا قبل از فصل بارندگی تکمیل خواهد شد و درخواست ما نیز این است که آنان نیز با ما همکاری کنند.

وی ادامه داد: درخصوص فضای سبز در مقابل مجتمع ستارخان فضای سبز وجود دارد که نواقصات آن برطرف خواهد شد.

یعقوب نامی مدیرعامل شرکت پیش ساخته آذربایجان، نیز در رابطه مسائل مطرح شده،اظهار داشت: درباره رفتار یکی از مهندسین ناظر متاسفم و بنده پیگیر آن خواهم بود. اسناد ملکی مجتمع ولیعصر یک و دو متفاوت است و مسیر دسترسی فعلی در آنجا وجود ندارد.

وی ادامه داد: ما ۱۰ سال پیش در رابطه با مسئله امنیت نامه ای نگاشتیم و تذکر لازم را دادیم و درباره ماشین آلات و ابزارآلات موجود در اطراف مجتمع نیز انشاالله بررسی و جمع خواهد شد.

در ادامه جلسه مسئولین برق و آب و فاضلاب شهر تبریز به مشکلات شهروندان در این رابطه پاسخ دادند.

شهین باهر نیز با تشکر از تلاش بابایی اقدم و دستگاه های خدمات رسان مربوطه، اظهار داشت: این مشکلات موجود در مجتمع ها اشکال دستگاه های اجرایی، نظارتی و بهره بردار است که لازم است برای حل انها دست به دست هم دهند.

وی افزود: مشکل همیشگی ما در دستگاه های مختلف این است که پس از کارهای اساسی، کارهای کوچک و نازک کاری را به صورت دقیق و جدی انجام نمی دهند که مشکلات بعدی حاصل این مسائل است.

عضو کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تبریز، خاطرنشان کرد: مهندسین هرگز تصمیم گیرنده اصلی نیستند، مهندسین طرح های دقیق و جدی ارائه می دهند ولی دیگر افراد و مدیران با مطالعات غیرکارشناسی به اندازه ای در طرح تغییر ایجاد می کنند که دیگر همان طرح اولیه نیست.

وی افزود: در بحث فرهنگ سازی پروژه ها کار نکرده ایم و باید بر موضوع پیوست فرهنگی پروژه های عمرانی تاکید کنیم.

درسخوان نیز با انتقاد از ساختار اقتصادی نفتی و رانتی کشور گفت:این ساختار به گونه ای است که مردم فقط انتظار دارند که دولت در جهت حل مشکلات آنان گام بردارد و درخواست من از مدیران شهرداری این است که در برابر مشکلات مردمی انعطاف به خرج داده و در حد مقدورات در جهت حل مشکلات قدم بردارند.

بابایی اقدم نیز یادآور شد که از شهرداری منطقه ۴ بابت صدور مجوز در جهت حفاری های فاضلاب تشکر میکنیم که در کنار اثرات مثبت، باید آسفالت ریزی و لکه گیری در این میان انجام گیرد.

وی ادامه داد: اخیرا دیده شده که پیمانکار آسفالت ریزی از اهالی محلات منطقه ۴، برای آسفالت ریزی ۱۲۰ هزار تومان پول اخذ کرده است که باید با وی برخورد شود.

در پایان رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر مصوبات جلسه را اینگونه قرائت کرد:

شرکت خانه سازی آذربایجان نسبت به بررسی موارد و رفع مشکلات مطروحه اقدامات لازم را انجام دهند.

زمینی جهت احداث حسینیه در اختیار ساکنین قرار گیرد و دستگاه ها در این زمینه به وظیفه خود عمل کنند.

هیئت امنای مجتمع ولیعصر دو تشکیل و شرکت خانه سازی آذربایجان با هماهنگی اداره برق اقدامات برق رسانی را انجام دهند.

شهرداری منطقه ۴ در ضلع جنوبی خیابان راثی حق نسبت به احداث پارک همت بگذارند.

شرکت آب و فاضلاب در بلوک ستارخان حدفاصل خیابان ستارخان، خیابان شهید راثی و خیابان فرودگاه و آذربایجان اقدامات لازم را انجام دهند

پیوست فرهنگی در پروژه های شهرداری منطقه لحاظ شده و شهرداری منطقه ۴ نسبت به احداث باند کندرو و کانال پوشش رفع آب های سطحی در اسرع وقت اقدام کند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.