نماینده شبستر در مجلس از تبدیل این شهرستان به شمال کشور می گوید

انجام طرح انتقال آب ارس به شبستر و دشت تبریز با ۵۰۰ میلیون دلار اعتبار

نماینده صوفیان، شبستر و تسوج در مجلس شورای اسلامی گفت: طرح ملی انتقال آب رود ارس به شهرستان شبستر و دشت تبریز با ۵۰۰ میلیون دلار اعتبار طی ۳۰ ماه انجام خواهد شد که با اجرای آن شهرستان شبستر به شمال کشور تبدیل می‌شود.

به گزارش تبریزبیدار ، روزنامه دولتی ایران در گزارش روز گذشته خود، به بررسی طرح ملی انتقال آب رود ارس به شهرستان شبستر و دشت تبریز پرداخت. در بخشی از این گزارش می خوانیم؛

طرح ملی انتقال آب رود ارس به شهرستان شبستر و دشت تبریز در آذربایجان شرقی که از ۳ سال پیش مسکوت مانده بود، از ۹ ماه گذشته به طور مداوم پیگیری می‌شود، تا هرچه سریعتر اجرای دوباره آن شروع شود.

معصومه آقاپور علیشاهی نماینده صوفیان، شبستر و تسوج در مجلس شورای اسلامی که پیگیر اجرای این طرح ملی است، در گفت‌و‌گو با اشاره به اینکه تاکنون موفقیت‌هایی در این زمینه به‌دست آمده، افزود: این طرح با ۵۰۰ میلیون دلار اعتبار طی ۳۰ ماه انجام خواهد شد که با اجرای آن شهرستان شبستر به شمال کشور تبدیل می‌شود. ازطرفی، با اجرای این طرح، سهمیه آبی که برای این شهرستان در نظر گرفته می‌شود کفاف مصرف را خواهد داد و دیگر نیازی به بهره‌برداری از همه چاه‌های آب نخواهد بود.

وی افزود: طرح انتقال آب ارس شامل آبگیری در حاشیه رودخانه ارس در شهر جلفا به ظرفیت برداشت ۳۰۰ میلیون متر مکعب در سال، سامانه تأمین برق ۱۰۰ مگاواتی، ۱۳ مخزن ذخیره به حجم کل ۳۹۰ هزار مترمکعب، تصفیه خانه مقدماتی به ظرفیت ۹.۱ مترمکعب در ثانیه در محل برداشت و تصفیه خانه اصلی به ظرفیت ۶.۶ مترمکعب در ثانیه در شمال غرب صوفیان است که انتقال آب ازمحل برداشت تا ارتفاعات «شوردرق» به‌صورت پمپاژ و در ادامه مسیر تا تبریز، شبستر و دریاچه ارومیه به صورت ثقلی انجام می‌شود.

نماینده صوفیان، شبستر و تسوج در مجلس شورای اسلامی، تأمین نیازهای شرب ۲۹۶ روستا و ۲۲ شهر و همچنین مراکز صنعتی واقع درمحدوده طرح، جبران کسری سفره‌های آب زیرزمینی، تعادل‌بخشی تراز دریاچه ارومیه و بهبود اراضی کشاورزی به روش آبیاری مدرن از اهداف این طرح عنوان شده است.

وی که ۴۰۰ روز است مسئولیت نمایندگی مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی را به عهده دارد، درمورد آخرین وضعیت جاده شبستر- صوفیان، اظهارداشت: از بعد ازعید تاکنون ۹ مکاتبه و ۵ دستور از اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری گرفته تا عباس احمد آخوندی وزیر راه و شهرسازی در خصوص این جاده انجام شده که با توجه به اینکه پیوست بودجه سال ۹۶ تاکنون ابلاغ نشده و هیچگونه اعتباری نیز هنوز بابت طرح‌های عمرانی تزریق نشده همچنان این کارعمرانی خوابیده است.

آقاپور علیشاهی خاطرنشان کرد: اما این نکته را باید متذکر شوم، این جاده که ۳۶ درصد پیشرفت دارد، زمانی تحویل ما شد که پیمانکار آن ۱۲ میلیارد تومان از دولت طلب داشت و تلاش کردیم سال گذشته مبلغی از این بدهی(یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان) را از طریق ارائه اوراق اسناد خزانه پرداخت کنیم. اما این بدهی ۵ –  4 سال است که به پیمانکار پرداخت نشده و الان ما تاوان آن را می‌دهیم.

عضوکمیسیون اقتصادی در مجلس شورای اسلامی با این حال تأکید کرد که ۱۰ کیلومتر باقی مانده از جاده شبستر- صوفیان، که زیرسازی آن سال گذشته انجام شده، به احتمال زیاد با تأمین اعتبار، تا هفته دولت امسال آسفالت و به بهره‌برداری خواهد رسید.

معصومه آقاپور+شبستر+روزنامه ایران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.