نمادهای بین المللی در قاب تابلوهای میخی

هنرمند تبریزی مبدع نقاشی میخی

نقاشی میخی یا نقش آفرینی با میخ هنری است که استاد غلامحسین فیروز فر سال‌ها برای این هنر زحمت کشیده است، ساعت‌ها برای این هنر زیبا وقت گذاشته و اندوخته‌ای در خور شان شهر اولین‌ها پدید آورده است.

به گزارش تبریز بیدار ، کوچه پس کوچه‌های تبریز را که زیر گام‌هایت پشت سر می‌گذاری یادها و نام‌ها در ذهنت رژه می‌روند، از کوچه های تاریخی تا مردان و زنان  تاریخ ساز، از کوچه‌هایی که رجل  سیاسی بر آن پای نهادند تا مدافع حقوق مردم این شهر باشند، از کوچه‌های هنری تا مردان و زنانی که هنر را قاب می‌گیرند و بر لوح دل‌هایشان حک می‌کنند تا بعد از آنها اسمی و یادی به نیکی به یادگار بماند.

یکی از این مردان هنرمند و هنردوست شهرمان که برای ارتقای هنر این شهر تلاش می‌کند استاد غلامحسین فیروزفر است. هنرمندی که در همسایگی تک تک من و شماها زندگی می‌کند او در همین نزدیکی است.

استاد غلامحسین فیروزفر ابداع کننده هنر نقاشی میخی،  با عشق ، علاقه و اشتیاق وصف‌ناپذیری در مورد آنها حرف می زند. وی سال‌ها برای این هنر زحمت کشیده، ساعت‌ها برای  این هنر زیبا وقت گذاشته و اندوخته‌ای در خور شان شهر اولین‌ها پدید آورده است.

با استاد فیروز فردر منزل شخصی و کارگاه هنریش قرار گفتگو گذاشتیم، تقاطع چهار راه ۱۷ شهریور و طالقانی را که ۱۰متر به سمت خیابان طالقانی طی کنی روبه‌روی خانه معلم شماره یک در کوچه پیشاهنگی  پلاک ۴ می‌توانی هنرهای زیبای استاد غلامحسین فیروزفر را که با یک دنیا عشق و محبت وصف‌ناشدنی  آنها را ایجاد کرده است به تماشا بنشینی.

او به گرمی مرا پذیرفت و از زمانی برایم گفت که کودکی‌هایش را در سنگ‌فرش خیابان‌ها گذرانده و چینش سنگ‌ها روی خیابان ایده او برای نقش آفرینی هنری او  در آینده شده است.

سال‌های سال  می‌گذرد و خاطراتی که استاد فیروزفر از کودکی در گوشه ذهن خود ثبت کرده بود به نوعی متفاوت و ظریف‌تر که نشات گرفته از هنر استادان سنگ چینی بود دوباره در ذهنش مجسم می‌شود.

 استاد برای خلق این هنر از چوب و میخ استفاده کرده  و دست به ابداع هنر زیبائی زده است که این بار میخ و چوب نقش اصلی این هنر را به عهده داشتند.

در گوشه گوشه این کارگاه هنری آرم‌ها و نمادهای بسیار زیبائی از سراسر دنیا در این مجموعه به چشم می‌خورد و استاد به قدری با شوق و اشتیاق در مورد هر کدام از این آثار سخن می‌گوید که انسان  از تماشای این موزه به وجد می‌آید.

استاد می‌گوید: صدها و هزاران میخ با ترتیب خاصی در کنار هم و روی چوب نقش آفرینی می‌کردند و بوم چوبی مرا به تابلوی زیبائی مبدل می‌نمودند.

وقتی در کارگاه هنری استاد فیروزفر قدم می‌زدم او سنگ فرش حیاط منزل مسکونی خود را نشانم داد و به صحبت‌های خود اضافه کرد: یکی از خاطراتی که هیچ‌وقت از زمان کودکی‌هایم فراموش نمی‌کنم سنگ فرش خیابان‌هایی بود که من روی این سنگ فرش‌ها راه می‌رفتم و می‌دیدم که اشکال زیبائی توسط سنگ‌های رنگارنگ در سطح زمین ایجاد شده بود.

استاد در همان زمان کودکی  موقعی که استادان سنگ چین مشغول سنگ فرش کردن خیابان‌ها بودند ساعت‌ها به روش کار آنها  نگاه کرده و لذت می‌برده است  و این موضوع  چنان به زیبایی در گوشه ذهن او جای می‌گیرد که سال‌های بعد  حیاط منزل مسکونی خود را با ظرافت و دقت خاص و تک به تک با سنگ‌های زیبا تزئین کرده و آن را سنگ فرش می‌کند.

 

او بعد از ذکر خاطرات کودکی در مورد نحوه کارهای هنری خود می‌گوید: برای شروع  هر کدام از آثار در ابتدا طرح اولیه روی کاغذ طراحی می‌شود، بعد از این که مرحله طراحی به اتمام رسید  سپس این طرح‌ها به روی چوب mdf انتقال داده می‌شود  و سپس با میخ‌های ۵/۲ سانتی و با فاصله‌های معین  به طرز زیبائی دورتادور این طراحی‌ها کار می‌شوند.

زیبائی‌های این هنر با گفتن به پایان نمی‌رسد باید تک به تک این تابلوها را به دست گرفت آنها را لمس کرد  و این هنر را از نزدیک دید.

۱۴ سال پیش یعنی در سال ۸۲ اولین تابلوهای هنری میخ کوبی استاد غلامحسین فیروزفر پا به عرصه هنر و فرهنگ این شهر گذاشتند و تا کنون ۱۳۰ اثر  در زمینه نقش آفرینی با میخ خلق کرده است و بنا به گفته وی برای طراحی هر تابلوی هنری بیش از هزارعدد میخ استفاده می‌شود.

استاد فیروزفر با یک دنیا عشق و علاقه در مورد کارهایش حرف می‌زند.

در لابه لای کارگاه هنری او چهره ها و شخصیت های زیادی به چشم می‌خورند از جمله این شخصیت‌های معروف و مشهور می توان به چهره انیشتین اشاره کرد که استاد فیروزفر این طرح را  نماد علم ، آگاهی و روشنایی بخشی به زمین می‌داند.

نکته جالب این که در این نمایشگاه ۲ اسلحه با سرهایی خمیده نیز طراحی شده و با میخ روی چوب به طرز ماهرانه‌ای روی آنها کار شده است و استاد در مقابل نگاه پرسشگرم جواب می‌دهد: این اسلحه‌ها با سرهای خمیده  نشانگر مخالفت با جنگ و خونریزی و خشونت است  یعنی این اسلحه‌ها شلیک نمی‌کنند.

او حتی با هنر خود به فکر خشک شدن دریاچه ارومیه نیز است، او طرحی از دریاچه ارومیه به دستم داده و می گوید: ما انسان ها باید برای نجات این دریاچه کاری بکنیم حتی به زبان هنر، طرحی که استاد به دستم می دهد  برای هشدار در مورد خشک شدن دریاچه ارومیه است و دست‌هایی که به نشانه دعا بلند شده اند برای یاری و دعا برای نجات این دریاچه.

از دیگر چهره‌ها و نمادهایی که در این کارگاه و نمایشگاه هنری به زیبایی هر چه تمام  می‌توانی مشاهده کنی می توان به نمادها و چهره شخصیت‌هایی همچون آرم انرژِی صلح آمیز هسته ای، نماد بازی‌های المپیک، نماد بازی‌های المپیک  طرح کره زمین،  چهره دکتر مبین، پروین اعتصامی، ستارخان ، و … را می توانی در جای جای این کارگاه هنری با دقت و لذت هر چه تمام تماشا کنی.

من محو تماشای این همه جذابیت و زیبائی این هنر شده‌ام چرا که این طرح‌ها به قدری جذاب و دیدنی هستند که ساعت‌ها زمان لازم است تا آدم همه کارگاه را به خوبی تماشا کند که در این صورت ناخوداگاه زبان به تحسین و شگفتی باز می شود.

یکی از نکات بارز و قابل توجه در آثار هنری استاد فیروزفر توجه شایسته و قابل تقدیر او به نمادهای صلح و آرامش در جهان است. چرا که او با  طرح‌هایش پیام صلح جهانی را به دنیا صادر می‌کند.

او در یکی از طرح‌ها کره زمین را روی یک پایه خلق کرده به همراه  تیری که از وسط کره زمین عبور می‌کند و این نشان می‌دهد که جنگ  نیمی از کره زمین را از بین برده است.

علاقه استاد به کشور و میهن خود ستودنی است آنجا که طرح‌ها و نقشه‌های زیادی از ایران اسلامی را طراحی کرده و در بالاسر همه این نقشه‌ها یک دسته گل قرمز نیز نصب کرده است و این پیام را صادر می‌کند که ملت ایران گل هستند  و در کنار آن عبارت تبریز نیز در طرح ها و مدل های مختلف زینت بخش این موزه است و اشعار شهریار نیز بخش جدایی ناپذیر همه موزه های تبریز است.

ناگفته نماند پرنده صلح و خوشه های زیتون که نماد صلح و  دوستی است در تمام آثار جهانی استاد به چشم می خورد و این نشان از القای تفکر آرامش روحی استاد است.

این استاد ماهر و با تجربه ساعت‌ها در کارگاه هنری خود به خلق آثار هنری مشغول است به گونه ای که عبور لحظه ها و ساعت ها را فراموش می کند چرا که هیچ کاری به این اندازه برای او مهم نیست.

وی می گوید: طراحی و اتمام هر کدام از این تابلوها با توجه به ابعاد و موضوع آن ۱۰ تا ۱۵ روز طول می کشد و هر روز به طور میانگین ۴ ساعت روی هرکدام از این آثار کار می کند.

ابعاد این تابلوهای هنری به طور متوسط ۳۰ در ۴۰ هستند.

 

استاد فیروزفر در مورد آموزش این هنر می‌گوید: این کار فقط عشق ، علاقه می‌خواهد  و البته باید صبر زیادی داشته باشی و افرادی که دارای چنین شرایطی بوده و مایل باشند  این هنر زیبا را به آنها آموزش می‌دهم.

استاد برای معرفی  و شناساندن این هنر جدید  تا کنون ۲ بار در نمایشگاه بین المللی تبریز شرکت کرده است و البته این هنر استاد  طرفداران و بازدیدکنندگان زیادی دارد.

در گوشه دیگری از این نمایشگاه پرچم آغاز کنندگان جنگ جهانی  به چشم می خورد که استاد از آنها به عنوان جنگ افروزان دنیا نام می برد .

نماد سازمان‌ها و نهادهای بین المللی نیز در این کارگاه هنری چشم هر بیینده‌ای را به خود جلب می‌کند نمادهایی همانند نماد یونیسف ( حمایت از کودکان) آرم سازمان ملل ، آرم سازمان کشورهای اسلامی، برج آزادی، برج میلاد ،مقبره الشعرا، نماد کرده زمین و جایگاه ایران روی کره زمین از جمله نمادهایی هستند که استاد فیروزفر روزها و ماه‌ها برای خلق چنین آثاری وقت صرف کرده است.

از استاد می‌پرسم هنر جدید میخ کوبی چطور به ذهن شما رسیده است و او پاسخ می دهد: همیشه با خود فکر می کردم که انواع هنرها، خوشنویسی،نقاششی، نقره کاری ، گل سازی ، سفالگری و … همیشه وجود داشته است برای همین من تصمیم گرفتم برای اولین بار کاری انجام دهم که اصلا وجود ندارد.

استاد غلامحسین فیروزفر در پایان این گشت و گذارهنری یک توصیه به همه افراد و انسان ها دارد و آن توصیه این است: ای آدم‌ها وقت گرانقدر خود را از دست ندهید، عمر دیر یا زود سپری می شود سعی بر آن باشد که کاری مثبت انجام بدهیم.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.