تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , سه شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۶ ۱۰:۱۸:۳۵ شناسه خبر : ۱۰۶۶۴۰۰

متنی بر حاشیه یک گمانه زنی درباره ریاست شورای پنجم شهر تبریز؛

پیروزی روی کاغذ یا شکست در میدان وزن کشی؟/ دبیری یا اکبرنژاد، مسئله این است؟!

سیاسی بودن این لیست و تردیدها برای اعمال نفوذ، اعمال سلیقه و نگرش های جناحی، حزبی و گروهی افکار عمومی و پژوهشگران را از سیاست زدگی و سیاسی کاری این شورا در قالب بازتولید شورای دوم شهر نگران کرده است.

سرویس شهری تبریزبیدار؛


زمستان سرد شورای چهارم که در سال های پایانی خود یخبندان های فساد و مشروعیت زدایی از شورا را بر تن نحیف خود احساس می کرد رو به پایان است و در 14 مرداد یا 12 شهریور(به دلیل اختلاف نظر شورای نگهبان و وزارت کشور بر سر تاریخ آغاز فعالیت شوراهای پنجم شهر و روستا) بهار شورای پنجم در تبریز آغاز خواهد شد.

شورای چهارم با همه خوب و بدی و عملکرد مثبت و منفی خود جایش را به شورای 13 نفره پنجمی خواهد داد که از خود تنها دو نفر را با رای خیره کننده بدان شورا فرستاده است؛ شهرام دبیری و فریدون بابایی اقدم.

به جز 3 کاندیدای مستقل و البته منتسب به جناح اصولگرا، بقیه 8 نفر دیگر به جز یک یا دو تن همچون سعید نیکوخصلت، رای خود را از قرار گرفتن در لیستی سیاسی کسب کردند.(هرچند نیکوخصلت و مسعودی ریحانی در لیست مورد حمایت شهرام دبیری نیز حضور داشتند)

همین سیاسی بودن این لیست و تردیدها برای اعمال نفوذ، اعمال سلیقه و نگرش های جناحی، حزبی و گروهی افکار عمومی و پژوهشگران را از سیاست زدگی و سیاسی کاری این شورا در قالب بازتولید شورای دوم شهر نگران کرده است.

همین نگرانی بود که سبب شد همه منتخبین بعدها بر یکدست بودن 13 نفر و تلاش برای خدمت به مردم و شهر تبریز صحه بگذارند اما بی شک آزمون بزرگی در بهار اولین فصل کاری شورای پنجم رخ خواهد داد و آن هم مسئله انتخاب شهردار و هئیت رئیسه شورای شهر است.

اخیرانیز شکور اکبرنژاد سرلیست لیستِ سیاسی امیر در گفتگو با یکی از تارنماها با طرح مسئله ریاست شورای شهر، ابراز داشته که "ریاست شورا برای بنده موضوع اساسی نیست ، اما با توجه به ترکیب بندی شورای شهر تبریز، به احتمالا اعضای شورا بنده را به ریاست شورا انتخاب کنند."

این اظهارنظر اکبرنژاد چندان هم عجیب نیست، چرا که بسیاری این سخنان را به یاد ریاست او بر شورای دوم شهری می دانند که خودش درباره آن شورا می‌گوید که "افراد نه بر اساس توان فکری بلکه با خریدن رأی به شورا رسیده‌اند" و برای شورای دوم شهر می‌گوید که "فقط به ایلات خود فکر می‌کردند نه به شهر و کشور خود".

هرچند روی کاغذ شرایط برای ریاست اکبرنژاد آسان به نظر می رسد اما پیچیدگی امر لابی های شورایی و صدالبته وجود رقیبی قدرتمند و باسابقه همچون شهرام دبیری کار را برای این اصولگرای سابق و اصلاح طلب فعلی دشوار می کند.

شهرام دبیری با سابقه ریاست در شورای سوم، در حالی قدم در شورای چهارم گذاشت که با توجه به ترکیب آن روزهای شورای شهر، کمتر کسی گمان می کرد که ریاست او در شورای شهر محقق شود اما دبیری موفق در مقاطع مختلفی با آرایی همچون 18 و 19 بر کرسی ریاست تکیه بزند و بحران های سختی همچون دستگیری در مجموعه شورا و شهرداری را پشت سر بگذراند. هرچند او علی رغم عدم انتساب به جریانات سیاسی و حفظ مشی اعتدالی، در میان بدنه اصلاحات و اعتدالیون نیز از اقبال قابل قبولی برخوردار است.

از یاد نبرده ایم که دو تن از اعضای اقلیت شورای چهارم نیز سال گذشته در هنگامه انتخابات هیئت رئیسه در شهریورماه، سودای فتح کرسی ریاست شورا را در سر می پروراندند و از قضای روزگار روی کاغذ نیز 13 رای را دارا بودند اما ورق معادلات در روزهای آخر به گونه ای به نفع دبیری بازگشت که او با 15 رای بر رقیبش با 5 رای فائق آمد.

ریاست شورا بر کلانشهری همچون تبریز نمی تواند محدود به یک حزب و جناح و براساس یک لیست باشد بلکه معادلات مهمی همچون ارتباط و تعامل با سایر ارگان ها و سازمان ها، دارا بودن وجهه فراشهری در سطح ملی نیز در این مسئله بسیار تاثیرگذار است و مقایسه سوابق این دو نامزد یعنی شهرام دبیری و شکور اکبرنژاد می تواند شمایی کلی برای ریاست آینده شورا را به دست دهد.

درباره گزینه شهرداری آینده تبریز نیز هرچند صادق نجفی بارها گفته است که حداقل تا سال 2018 شهردار خواهد ماند اما درگوشی های تبریزبیدار حکایت از مطرح شدن گزینه های دیگری به جای وی دارد که تبریزبیدار در روزهای و هفته های آتی به صورت مبسوط به بررسی گزینه های شهرداری، رؤسای سازمان ها و مناطق و ترکیب هیئت رئیسه و کمیسیون های شورای شهر خواهد پرداخت.