اثر نویسنده و محقق تبریزی؛

کتاب «آسیب شناسی و بستر شناسی فِرَق» به چاپ دوم رسید

کتاب «آسیب شناسی و بسترشناسی فرق- با تاکید بر فرقه شعورکیهانی» نوشته حسن جوادی در روزهای اخیر به چاپ دوم رسیده است.

به گزارش تبریز بیدار ، کتاب «آسیب شناسی و بسترشناسی فرق- با تاکید بر فرقه شعورکیهانی» نوشته حسن جوادی در روزهای اخیر به چاپ دوم رسیده است.

 این کتاب با هدف شناساندن بسترها و زمینه‌‌‌‌‌‌‌‌های تولد فِرَق در جهان و ایران، سعی کرده است در دو بخش این فرقه را به خوانندگان خود بشناساند. در ابتدا برای مخاطب دید کلی در خصوص چرایی خلق فِرَق را ارائه کرده و در ادامه و بخش دوم مخاطبان را با فِرقه جدید عرفان حلقه «شعورکیهانی» که عموما نیز خود را در قالب غیر فرقه‌‌‌ای برای مردم شناسانده، آشنا کند.

این فرقه که در دو دهه اخیر تشکیل و تقویت شده است، یکی از پایگاه‌‌های اصلی جذب خود را استان آذربایجان شرقی قرار داده است، عرفان حلقه «شعورکیهانی» مجموعه عقایدی کشکول وار می باشد که از سایر ادیان و فرق از جمله: یهود، مسیحیت، ری کِی (یکی از فرق ژاپنی) و… دستچین کرده و به اسم «عرفان» و نیز «درمان از طریق شعورکیهانی» اقدام به تشکیل کلاس‌‌های محفلی و مخفی می‌‌کند. لازم به ذکر است که این کلاس‌‌ها غیرقانونی بوده و با برگزارکنندگان و حاضرین کلاس‌‌ها، مراجع مربوطه برخورد قانونی می کنند.

کتاب «آسیب شناسی و بستر شناسی فرق- با تاکید بر فرقه شعورکیهانی» که در نوع خود در سطح کشور کم نظیر می باشد، تا حد بالایی می تواند برای معتقدین و منتقدین این فرقه شناخت داده و سعی می‌‌کند، با نگاه علمی با این فرقه برخورد کرده و عموما نیز ایرادات و اشکالات وارده به این فرقه را با نقد کتب تدریس شده در کلاس‌‌های این فرقه مستند و مستدل می‌‌کند، لذا با این روش، برای مخاطبان امکان دستیابی به یک تحلیل علمی در این خصوص را فراهم می کند.

نویسنده کتاب که در حال حاضر دانشجوی دکترای جامعه شناسی می باشد سعی کرده است یکی از زوایای نقد فرقه عرفان حلقه «شعورکیهانی» را «نگاه اجتماعی» بداند و نسبت به تحلیل‌های تخصصی و جامعه شناختی مربوطه، اهتمام نشان دهد.

جهت آشنایی بیشتر در خصوص فرقه مذکور، در روزهای آتی سعی خواهیم کرد مصاحبه‌‌ای مفصل و جامع با حسن جوادی و سایر متخصصین استانی این فرقه داشته باشیم.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.