تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۶ ۰۱:۱۳:۳۱ شناسه خبر : ۱۰۶۶۴۴۳

صریح و شفاف با تنها بانوی شورای پنجم تبریز؛

شورای شهر جولانگاه سیاسی کاری نیست/ هدف ما انسجام 13 نفر است/ قرار نیست علایق سیاسی افراد مانع توافق در پیشبرد اهداف شود

منتخب مردم تبریز در شورای پنجم شهر تبریز می گوید:یقین کنید که شورای شهر و مسائل شهری جولانگاه سیاست نیست و محل کار کارشناسی و تولید فکر برای حل مشکلات شهری و مدیریت شهری بهتر است.

به گزارش تبریز بیدار ، شورای پنجم شهر تبریز در حالی کم کم به روزهای آغاز به کار خود نزدیک می شود که بحث انتخاب ریاست شورا و شهردار تبریز داغ تر از همیشه در محافل سیاسی و رسانه ای مطرح است.


برای تبیین دیدگاه های منتخبان شورای پنجم شهر تبریز، این بار به پای گفتگو با خانم سونیا اندیش نشسته ایم. گفتگوی ما در دفتر اتاق بازرگانی تبریز انجام شد و وی بارها به صراحت از باهم بودن 13 عضو منتخب برخلاف برخی اظهارات همانند 8 و 5 نفره بودن منتخبان سخن گفت.


به نام خدا. بسیار متشکریم بابت وقتی که برای گفتگو با سایت تبریزبیدار قرار دادید. به عنوان پرسش ابتدایی و برای آشنایی مخاطبین کمی از خودتان و سوابق مدیریتی برای مخاطبین ما بگویید...

به نام خدا. بنده هم از شما بابت ترتیب این گفتگو متشکرم و خوشحالم که سایت تبریزبیدار نسبت به مسائل شهری و منتخبین شورای پنجم شهر تبریز تا این اندازه دغدغه مند است. امیدوارم که دغدغه مندی و حساسیت شما و شهروندان عزیز نسبت به شورای شهر، منتخبان آن و برنامه ها و ایده های آنان منجر به نتایج قابل قبول و مثبتی گردد و منتهی به تشنج و تقابل افراد نگردد.


سخنان امروز من در این گفتگو نیز در قالب آسیب شناسی و نگاهی به وضعیت کنونی خودمان است و اگر از گذشته نیز سخن می گوییم، بر این باورم که گذشته چراغ راه آینده است و امیدوارم با مرور گذشته از تجربیات مثبت درس گرفته و در جهت رفع نقاط منفی قدم برداریم.


بنده سونیا اندیش، مدرک کارشناس ارشد مدیریت سیستم بهره وری را در سال 75 اخذ کرده و در انتخابات مختلف آشنایی هایی دارم و در کارگروه های سرمایه گذاری، اجتماعی و سازمان های مردم نهاد(سمن ها) برای رشد و ارتقای فرهنگی،اجتماعی و اقتصادی شهر حضور فعالی داشته ام. محل حضور اصلی بنده اتاق صنعت، معدن، تجارت و کشاورزی تبریز است که با توجه به ماهیت تولید فکر، برنامه ریزی و سیاست گذاری در این نهاد، مسائل اقتصادی جامعه و شهر را پیگیر بوده ام.


در شورای چهارم، تقابل آرای زیادی را شاهد بودیم

چه شد که وارد انتخابات شورای شهر تبریز شدید؟
بنده با توجه به اینکه از دوران دانشجویی ام در سال های ابتدای دهه 70 در تشکل های صنفی و اجتماعی حضور داشته ام، تجربیات اندوخته ای را دارا هستم و فکر کردم تا با حضور در این دوره از انتخابات شورای شهر تبریز، برنامه ها و ایده های خود را با حضور در این نهاد مشورتی و مشورت با سایر اعضا، در قالب ارائه طرح های مختلف پیگیری نمایم.


چه خلائی را در شورای چهارم شهر تبریز احساس کردید که وارد گود رقابت های انتخاباتی شدید؛ چرا که در این دوره شورا با توجه به برخی حواشی پرونده فساد، نگاه چندان مثبتی به حضور بانوان در این دوره وجود نداشت...!
ببینید گذشته، گذشته است و بازگشت ما به آن باید برای این باشد که اشتباهات گذشته را تکرار نکرده و سعی کنیم کیفیت ما بر کمیت کارهایمان پیشی بگیرد. متاسفانه در شورای چهارم شهر، تقابل و اختلاف آرای زیادی را شاهد بودیم و دلیل آن نیز به افزایش تعداد اعضا و در نتیجه تشدید اختلاف آرا و تقابل افراد بازمی گردد که در این شرایط بهره وری به شدت کاهش و اهداف پراکنده می شود.

سونیا اندیش
در شورای پنجم با هدف گذاری مشترک حرکت کنیم

تضاد آرا باید در راه رسیدن به یک هدف مشترک باشد، نه تقابل افراد؛ وقتی در اهداف مشترک هستیم می توانیم در راه های رسیدن به آن ها مشترک باشیم. مشکل اساسی که بنده به عنوان ناظر بیرونی و بسیاری از شهروندان در داخل شورای چهارم می دیدند، همان تشتت آرای داخل شورا بود و بنده امیدوارم در شورای پنجم با هدف گذاری مشترک، تفرق آرایی را شاهد نباشیم و اتفاقا از درون این اختلاف نظرات است که رشد و بالندگی رخ می دهد و نتیجه مناسبی اتخاذ می شود.


مطمئن باشید که شورای پنجم با الهام از تجارب شوراهای قبل و حضور اساتید دانشگاه، بهترین سیاستگذاری را در راستای توسعه شهری تبریز انجام خواهیم داد.


یعنی در جلسات باغ صبا تفرقی را شاهد نیستیم؟
اصلا به هیچ وجه، بنده در جلسات یک ماه و نیم گذشته منتخبی از 13 منتخب را جدا از بقیه ندیده ام و تفرق آرایی را شاهد نبودم.


"لیست امید" یک لیست انتخاباتی در کنار سایر لیست هاست

علت پرسش این است که پس از اعلام نتایج، بسیاری از ناظران بر احتمال سیاسی کاری و برخوردهای جناحی و حزبی تاکید و دوگانه 8_5 را مطرح می کردند....

ببینید یک گرایش سیاسی لیستی 13 نفره با نام "لیست امید" را همانند سایر جریانات سیاسی، تشکل های صنفی و... برای انتخابات شورای شهر تبریز ارائه کردند و تعدادی از اعضای آن نیز به شورای شهر تبریز راه یافتند ولی این بدین معنی نیست که شما شاهد برخوردهای جناحی و سیاسی در شورای شهر باشید و به هیچ وجه این مسئله وجود ندارد.


اما اینکه هر فردی از اعضای شورای شهر دارای گرایشی سیاسی است، قابل کتمان نیست ولی این گرایشات سیاسی هرگز مانع توافق، همراهی، هم رأیی و در جهت پیشبرد اهداف نخواهد شد.


از هر جناح سیاسی در شورای شهر وجود دارند اما به دلیل مسائل و مدیریت شهری همدیگر را قبول دارند و یقین کنید که شورای شهر و مسائل شهری جولانگاه سیاست نیست و محل کار کارشناسی و تولید فکر برای حل مشکلات شهری و مدیریت شهری بهتر است.


عملکرد شهردار تبریز،تلفیقی از بالا و پایین های مدیریتی است

عملکرد شهردار و مدیریت شهرداری در دوره حاضر را چگونه می بینید؟ در قبال عملکرد آقای نجفی همانند شورای چهارم، همکاران شما در شورای پنجم به دو دسته موافقین و منتقدین تقسیم بندی می شوند؟ شما در کدام سو ایستاده اید و نظرتان درباره عملکرد شهردار و شهرداری در این دوره 4 ساله چیست؟

هر مجموعه و سازمان به خوبی می داند که بخش اجرایی جدا از بخش برنامه ریزی است، مثلا شما ممکن است برای سفر از تبریز به تهران برنامه ریزی نمایید اما مثلا در زمان حرکت شاهد چند ساعت و روز اختلاف با برنامه داشته باشیم. اما اینکه منِ نوعیِ شهروند عملکرد شهرداری را مطلقا مثبت یا منفی ارزیابی کنیم، اینگونه نمی شود بلکه در واقع تلفیقی از بالا و پایین ها است و نمی توان به راحتی در این باره قضاوت نهایی کرد.


قضاوت نهایی زمانی امکان پذیر است که مثلا میزان بودجه، هزینه ها، درآمدها، تفریغ بودجه و گزارش عملکردی کاملی از آن منتشر شود تا برآیند آن دستگاه اجرایی را شاهد باشیم. بنده در مجموع سیستم شهرداری را یک سیستم پیچیده می دانم و قضاوت در قبال عملکرد آن را مستلزم شناخت این پیچیدگی ها می دانم.

شورای پنجم نمی تواند اقدامات زیربنایی تبریز 2018 را انجام دهد

به صورت مختصر به اهم برنامه های خود همچون در رابطه با تبریز 2018 اشاره ای کنید...
ببینید تا زمان آغاز رخداد تبریز2018 پس از آغاز به کار شورای پنجم جمعا 3 ماه زمان مانده و اینکه اینگونه فکر کنید شورای شهر اقداماتی زیربنایی در راستای تبریز 2018 انجام دهد، صحیح نیست. هرچند شورای شهر می تواند در راستای زیباسازی، نظافت شهر و مسائلی همچون ترافیک یا تداوم نهضت آسفالت ریزی اقداماتی انجام دهد که چندان زمان بر نیست، هرچند تحقق این مسئله نیز به میزان تحقق بودجه شهرداری وابسته است. اتمام پروژه های نیمه تمام نیز جزو اولویت های ماست که به صورت جدی آن ها را پیگیر خواهیم کرد.

مسئله سرمایه گذاری و ترغیب برای تحقق آن، یک مسئله جاافتاده و پذیرفته شده در کل جهان است که این مسئله نیز مستلزم احساس امنیت سرمایه گذاری در شهر، همراهی مسئولین شهر و تسهیل امکانات و رفع موانع برای تحقق این مسئله است.

سونیا اندیش


سرمایه گذار می داند که پول خود را در کجا و برای چه هزینه کند و ما باید در این مسیر موانع را برای جذب سرمایه گذار از میان برداریم و این مسئله تنها مرتبط به شهرداری تبریز نیست بلکه کلیه سازمان ها و ادارات از نگهبان ورودی تا مدیرکل باید همگی نسبت به احترام حقوق شهروندی و سرمایه گذاران ترغیب شوند.


وارد مصداق های انتخاب شهردار نشده ایم

حدود 26 شاخص از سوی منتخبان شورای پنجم برای انتخاب شهردار آینده تبریز در نظر گرفته شده، آیا به صورت مصداقی وارد بررسی گزینه های شهردار شده اید؟
این شاخص ها نهایی نشده و تاکنون وارد مصداق ها نشده ایم.


در زمینه انتخاب رئیس شورای آینده شورا چطور؟ آقای دبیری و اکبرنژد برای این کرسی اعلام نامزدی کرده اند. شما به کدامیک رای می دهید؟
باید در بین 13 نفر در این رابطه صحبت کنیم و نامزدها برنامه های خود را ارائه کنند و هدف ما نیز در این رابطه انسجام 13 عضو شورای شهر است.

اخیرا شنیده شده که ترکیب کمیسیون ها در حال بسته شدن است و شما نیز برای ریاست کمیسیون سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی مطرح هستید. این مسئله را تائید می کنید؟
خیر اصلا. در جلساتی که بنده حضور داشته ام اینگونه نبوده که موضوع ریاست فلان کمیسیون مطرح باشد، جلسات ما در باغ صبا جلسات تخصصی بوده و اینگونه مسائل به هیچ وجه مطرح نشده است.

متشکریم که به سوالات ما پاسخ های صریحی دادید.
خواهش میکنم. بنده هم از پایگاه خبری تبریزبیدار به دلیل حساسیت به موضوعات شهری  متشکرم و امیدوارم شما هم موفق باشید.