تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , سه شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۶ ۱۰:۲۵:۰۳ شناسه خبر : ۱۰۶۶۵۱۹

دبیری در گفتگوی تفصیلی با تبریزبیدار :

تصمیمات براساس مصالح شهری باشد نه مصالح گروهی!/ امیدوارم شورایی 13 نفره تشکیل دهیم/ شهردار آینده تبریز، توانمند و آشنا به مسائل شهرداری باشد

دبیری گفت: بر اساس پیشنهاد من به منتخبین فرهیخته و پاکدست شورای پنجم این بود که با همکاری و تعامل شورایی 13 نفره تشکیل داده و انشالله بتوانیم در انتخاب هیئت رئیسه و شهردار همه 13 منتخب به صورت متحد رای داده و تلاش کنیم

به گزارش تبریز بیدار ، در ادامه گفتگو با اعضای منتخب شورای پنجم شهر تبریزبه سراغ شهرام دبیری رفتیم. دبیری که در دو دوره گذشته شورا ریاست پارلمان شهری تبریز را برعهده داشته حرفهای زیادی خصوصا در باب شورای چهارم داشت. متن پیش رو حاصل گفتگو تبریزبیدار با وی است:


به نام خدا. بسیار متشکریم بابت وقتی که علی رغم مشغله بابت انتخابات نظام پزشکی تبریز در اختیار ما قرار دادید. به عنوان پرسش ابتدایی بهتر است به انتخابات شورای شهر بازگردیم. شما علی رغم حواشی متعدد ایجاد شده از سوی مخالفین خود بار دیگر توانستید رای دور چهارم را با اندکی تفاوت حفظ کرده و همچنان به عنوان منتخب اول به شورای شهر راه یابید. نظرتان در این باره چیست و انتخابات این دوره را چگونه دیدید؟


بسم الله الرحمن الرحیم. با عرض سلام و تشکر از مخاطبین فهیم تبریزبیدار، عرض کنم خدمت شما که در این دوره از انتخابات علی رغم تخریب ها و خودزنی هایی که بعضا از سوی برخی از اعضای شورای چهارم اتفاق می افتاد که در واقع این رخداد به ضرر مجموعه شورای شهر تمام می شد، ما به دلیل حضور در بطن مردم و پیگیری مطالبات و مشکلات آنان،شهروندان عزیز مجددا به ما اعتماد کرده و آن را مجددا در صندوق های رای گیری نشان دادند و بنده نیز همواره در قبال این اعتماد مردمی بدون حضور در لیستی سیاسی یا حمایت طایفه ای، احساس مسئولیت می کنم تا امانتدار آرای مردمی باشم. از تمامی مردم غیور تبریز تشکر می کنم و بدان ها می گویم که همواره امانتدار رای آنان و با همکاری و تعامل سایر اعضای شورای شهر در جهت توسعه و آبادانی شهر قدم برخواهم داشت.


دبیری


امیدوارم شورایی 13 نفره تشکیل دهیم

شورای 21 نفره چهارم به شورای 13 نفره تقلیل یافت و روزها و هفته های پس از انتخابات با تحلیل های مبتنی بر دو گانه 8>5 همراه شده بود، ارزیابی خودتان از ترکیب منتخبین چیست؟آیا اصولا این تقسیم بندی ها را قبول دارید؟

کاهش تعداد اعضای شورای شهر به دلیل تقلیل تنش در شورای شهر و تسریع حرکت و نتیجه گیری در تعاملات و تصمیمات امر مثبتی است و پیش از انتخابات خب گروه های سیاسی با گرایشات مختلف در عرصه رقابت ها حضور داشتند اما پس از انتخابات همگی باید در راستای منافع شهری قدم برداریم چراکه منافع شهر و خدمت به شهروندان عزیز تبریز بالاتر از منافع حزبی، گروهی، طایفه ای و یا هر چیز دیگری است.

براین اساس پیشنهاد من به منتخبین فرهیخته و پاکدست شورای پنجم این است که با همکاری و تعامل شورایی 13 نفره تشکیل داده و انشالله بتوانیم در انتخاب هیئت رئیسه و شهردار همه 13 منتخب به صورت متحد رای داده و تلاش کنیم تا با تلاش برای خدمت به شهر و رضایتمندی شهروندان، کارنامه مثبت و قابل قبولی از خود به یادگار بگذاریم.

تصمیمات براساس مصالح شهری باشد نه مصالح گروهی!

هراسی که در میان توده های مردم و نخبگان شهری از شورای پنجم شهر تبریز وجود دارد، اتخاذ گرایشات سیاسی کاری و سیاست زده از سوی برخی منتخبین در شورا است، چندین جلسه ای که تاکنون با هم دور یک میز نشسته اید، فضای موجود میان منتخبین محترم شورای پنجم را چگونه می بینید؟

فضای نسبتا خوبی است، هرچند برخی از منتخبین نیز جلسات خصوصی 8 نفره ای نیز برگزار کرده اند اما اکثریت این 8 نفر اظهار کرده اند که به تشکیل شورای 13 نفره تمایل دارند و بهتر این است که همگی با هم متحد باشیم. بنده امیدوارم که به این سمت و سو حرکت کنیم و انشاالله جناح بندی و دوقطبی کردن در شورای شهر آینده وجود نداشته باشد.

کارنامه "نسبتا موفق" شورای چهارم تبریز

در دوره شورای چهارم علی رغم وجود کاستی ها، بروز برخی حواشی و دو قطبی در میان اعضای شورا، تبریز شاهد اتفاقات مثبت و منفی در این دوره از شورای شهر بوده ایم، به عنوان رئیس 4 سال این دوره، نقاط قوت و بارزی همچون تبریز2018 که در عمر این شورای شهر اتفاق افتاد، را در چه چیزهایی می دانید؟

در عمر چهارساله این شورا، ما تلاش کردیم با برنامه ریزی پیش رویم و با افزایش هر ساله بودجه شهرداری و تحقق بودجه آن معادل 10 سال قبل بوده و گزارشات ارائه شده در حوزه های عمرانی، شهرسازی، فرهنگی و ... نشان می دهد که کارهای بزرگی در این دوره انجام شده است.


در حوزه مسائل عمرانی، در 4 سال گذشته حدود ۱۷ روگذر و زیرگذر افتتاح‌شده است که مقایسه این رقم در ۲۵ سال گذشته نشان می‌دهد از میان ۵۲ زیرگذر و روگذر، ۱۰ مورد در شورای سوم و باقی‌مانده پیش از سال ۸۶ احداث‌شده است، مرکز همایش های بین المللی تبریز که شاید بتوان گفت افتخاری برای شهرمان محسوب می شود در این دوره در حال اتمام است و بازسازی مقبره الشعرا، بازار تبریز و سایر اماکن تاریخی نیز در این دوره از عمر شورای چهارم انجام شده است و بدین وسیله برای رخداد "تبریز 2018" درصدد هستیم با جذب گردشگر در جهت رونق اقتصاد شهری و اشتغال زایی قدم های مثبتی برداریم و این فرصت بزرگی است که با تلاش همه ارگان ها در راستای ایجاد زیرساخت ها و فرهنگ سازی، "تبریز 2018" را به عنوان آغاز رخدادهای جدید در این شهر تثبیت کنیم.

از نظر فعالیت های ورزشی، سالن های ورزشی، چمن مصنوعی، برنامه ها و مسابقات فرهنگی و ورزشی بزرگی انجام شده که سبب افزایش نشاط اجتماعی شده است. در ارتباط با آسیب های اجتماعی در شهر، مرکز ماده 16 جمع آوری معتادان متجاهر برای سم زدایی و ترک اعتیاد قدم بزرگی است که مجموعه مدیریت شهری با همکاری سایر سازمان ها انجام شده و شهر تبریز براین اساس به شهر بدون معتاد متجاهر تبدیل شده است.


شهرام دبیری
در زمینه مسائل شهرسازی کمیسیون های غیرضروری همچون کمیسیون توافقات را در راستای اصلاح ساختارها برچیدیم و علی رغم کاهش درآمدهای شهرداری، بالطبع رفاه شهروندان عزیز و مسائل شهری مهم تر از این مسائل است.


تلاش کرده ایم که قیمت گذاری در سطح شهری براساس یک دفترچه به صورت یکسان انجام شود و دخالت افراد در این زمینه به حداقل ممکن کاهش داده ایم. در حوزه بافت فرسوده و حاشیه نشینی در شورای شهر تصویب کرده ایم که شهروندان ساکن در این مناطق علی رغم نداشتن سند قباله و با داشتن سند ملکی قولنامه، پروانه لازم برای ساخت و ساز را در حد رایگان اخذ نمایند و این قدم های مثبت و سازنده ای در این زمینه است که با احداث 600 واحد در مناطق حاشیه نشین افراد ساکن در مناطق پرخطر حاشیه شهر در این واحدهای مسکونی اسکان یابند.

در مجموع اقدامات بزرگ و برنامه ریزی خوبی برای شهرمان انجام شده و کارنامه شورای چهارم از نظر آمار و ارقام براساس میزان تحقق بودجه و این قبیل اقدامات عمرانی، شهرسازی، فرهنگی و ... کارنامه نسبتا موفقی است و در این مسیر تلاش کرده ایم تا این پروژه ها را به وسیله وام انجام نداده و اقساط وام های اخذ شده دوران گذشته را پرداخت نماییم. هرچند منکر مسائل و مشکلات گوناگون نیستیم اما علی رغم تنش ها در شورای شهر، تلاش کرده ایم تا صادقانه کار کنیم و اگر آن اتفاقات در شورا رخ نمی داد بالطبع عملکردمان بهتر از وضعیت فعلی بود.

انشاالله اولویت ما در شورای شهر آینده همچنان توجه به مناطق محروم شهری، محرومیت زدایی و توسعه متوازن مناطق شهری خواهد بود و تلاش خواهیم کرد تا توزیع بودجه نیز میان مناطق به صورت عادلانه باشد.با توجه به حضور یک دهه شما در شورای شهر و تجربه ریاست بر دو شورای سوم و چهارم، توصیه شما به منتخبین شورای پنجم چیست که نقاط ضعف و آسیب های شوراهای قبلی در این دوره وجود نداشته باشد؟

ما از نهادهای نظارتی خواسته ایم تا یک آسیب شناسی از عملکرد شوراهای شهر تبریز انجام شود تا مشخص گردد منشا برخی از اتفاقات از کجاست و چگونه می توان با افزایش نظارت بر شورا و نظارت شورا بر شهرداری را تقویت کرده تا این دست اتفاقات رخ ندهد و براساس یک آسیب شناسی نقش نظارتی تقویت گردد و خدایی نکرده قصد مچ گیری در این میان وجود ندارد. می دانید که براساس قانون ریاست شورای شهر هیچ گونه نقش نظارتی بر عملکرد سایر اعضا ندارد، اما شهرداری می تواند تنها به وسیله ابزار حسابرسی این نظارت را انجام دهد که البته این نیز محدود است. اگر یک بررسی و آسیب شناسی دقیق در این رابطه انجام گردد، به گمانم می تواند بسیار اثرگذار خواهد بود.

ما به دموکراسی اعتقاد داریم

در هفته های اخیر، برای ریاست شورای شهر آینده شما و آقای اکبرنژاد اعلام نامزدی کرده اید، درباره این انتخاب آیا اعضای شورا به جمع بندی خاصی رسیده اند؟

ما به دموکراسی اعتقاد داریم و به دور از هرگونه فشار بیرونی به نظر جمع احترام می گذاریم و امیدواریم هر یک از منتخبین محترم در شورای پنجم براساس صلاح شهر تصمیم بگیرند و هر تصمیم گرفته شده در این باره، مورد قبول بنده است. اگر بنده را انتخاب کنند، تلاش خواهیم کرد در این سمت خدمت کنم و اگر فردی دیگر را انتخاب کنند حداکثر حمایت را در جهت موفقیت، از وی خواهیم کرد. ما به صورت متحد جلو خواهیم رفت و تابع نظر جمعی هستیم تا ایشان براساس مصالح شهر و شهروندان تصمیم بگیرند، نه براساس مصالح جناحی و گروهی.


دبیری
شهردار آینده تبریز، توانمند و آشنا به مسائل شهرداری باشد

هرچند موضوع انتخاب شهردار نیز به این مسئله گره خورده است. در این مورد چطور؟!

در مورد انتخاب شهرداری نیز به همین منوال تابع نظر جمع هستیم و تلاش خواهیم کرد شهرداری توانمند انتخاب کنیم. شهرداری تبریز به تبع سایر کلانشهر درگیر بحران کاهش درآمدهای شهری است و نمی توانیم شهرداری را برای کلانشهر تبریز انتخاب کنیم که تجربه کار شهرداری ندارد، او را انتخاب کنیم، بلکه باید فردی توانمند و آشنا به مسائل شهری و شهرداری را در راستای پشت سر گذاشتن این بحران درآمدی انتخاب کنیم.

بسیار متشکریم بابت وقتی که در اختیار تبریزبیدار قرار دادید.


خواهش میکنم. خسته نباشید.