معاون شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی خبر داد

کاهش ۴۰ درصدی ورودی سدهای آذربایجان شرقی

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی گفت: متاسفانه در سال آبی جاری کاهش شدید بارندگی موجب کاهش ۴۰ درصدی آب ورودی به مخازن سدها شده است.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از ایرنا، مجتبی جلیل زاده روز چهارشنبه در کارگروه کشاورزی ومنابع طبیعی ملکان افزود: میزان بارندگی امسال در مقایسه با سال گذشته در استان ۳۳درصد کاهش یافته است و تنها بارندگی ملموس امسال مربوط به فرودین ماه بود که متاسفانه آن هم به جز تخریب و جاری شدن سیلاب تاثیری در افزایش آب استان نداشت.

وی افزود: این شرایط در شهرستان ملکان بیشتر از دیگر شهرستان ها ملموس است به طوری که کاهش بارندگی در این شهرستان ۳۸ درصد است و تنها ۱۴۶میلی متر مکعب بارندگی به ثبت رسیده است.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: دیگر روش های آبیاری تحت فشار همچون بارانی به درد نمی خورد و باید به سراغ روش های دیگر برای کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی رفت و در روش آبیاری بارانی، میزان تبخیر وهمچون وزش باد تاثیرپذیری و نفوذ آب در زمین راکم کرده و مصرف آب را نیز افزایش می دهد.

فرماندار ملکان نیز با اشاره به حق آبه این شهرستان از سد بوکان افزود: در سال ۹۲ و ۹۳ حق آبه این شهرستان ۷۵ میلیون مترمکعب آب تعیین شده بود که با توجه به شرایط و تصویب ستاد دریاچه ارومیه در مدت ۳ سال گذشته بیش از ۳برابر آن صرفه جویی در بخش کشاورزی انجام یافته و آب صرفه جویی شده به دریاچه ارومیه هدایت شده است.

محمدباقر خانی گفت: در شرایطی که تنها ۵۰ میلیون متر مکعب آب بعنوان حق آبه این شهرستان از سد بوکان تعیین شده است این آب نیز در مسیر به علت سنتی بودن انهار و برداشت های غیرمجاز در شهرستان های بوکان و میاندوآب بطور کامل به دست کشاورزان نمی رسد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.