در جلسه ستاد اربعین استان مطرح شد؛

مردم فقط با اخذ ویزا به کربلا سفر کنند/بازگشایی مرز خسروی برای زائرین اربعین

استوار آذر از بازگشایی مرز خسروی در مراسم اربعین امسال خبر داد و عنوان کرد: از امسال زائرین حسینی می‌توانند از مرز خسروی نیز به کربلا سفر کنند.

به گزارش تبریز بیدار ، سعید شبستری در نخستین جلسه ستاد هماهنگی و خدمت‌رسانی به زائران اربعین حسینی، افزود: برگزاری هرچه بهتر و باشکوه‌تر مراسم اربعین می‌تواند نقش مهمی در عزت‌مندی، اقتدار و وحدت مسلمانان داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه مراسم بزرگ اربعین همه ساله بهتر و باشکوه تر از سال های پیش برگزار می شود عنوان کرد: امیدواریم با همکاری تمامی دستگاه های اجرایی و همچنین مشارکت خودجوش مردم، بتوانیم زمینه ساز تسهیل ورود زائرین حضرت اباعبدالله الحسین(ع) به کشور عراق و تامین امنیت کامل این عزیزان باشیم.

شبستری همچنین گفت: مدیریت استان نیز آماده همکاری و حمایت از دست اندرکاران برگزاری مراسم اربعین می باشد.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری آذربایجان شرقی هم در این جلسه با اشاره به تشکیل دبیرخانه دائمی ستاد مرکزی اربعین در وزارت کشور، گفت: رویکرد فعالیت‌های این ستاد، مردم‌محوری و پرهیز از دولتی شدن مراسم اربعین است .

حسن استوار آذر با بیان اینکه ستاد اربعین به دنبال سامان‌دهی زائران اربعین حسینی و سفر نظام‌مند آنهاست، گفت: بر این اساس تلاش می‌کنیم خروج زائران از مرزهای کشور به صورت شبه‌کاروانی صورت گیرد.

وی همچنین با اشاره به بازگشایی مرز خسروی در ایام اربعین امسال، گفت: کمیته زیرساخت در سطح کشور تشکیل شده و یکی از اهداف آن حذف هزینه‌های غیرضروری زائران است؛ در عین حال باید تفکر سفر رایگان و بدون محدودیت قانونی اصلاح شود.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری آذربایجان شرقی همچنین با اشاره به عملکرد ستاد اربعین استان در سال گذشته، گفت: در مراسم اربعین سال گذشته، استان آذربایجان شرقی به صورت رسمی در دو نقطه مرزی مهران و شلمچه موکب‌هایی را مستقر کرد و امسال نیز دو موکب قانونی در بصره و سامرا برای استان ابلاغ شده است.

وی با اشاره به اینکه اربعین امسال مصادف با ۱۸ آبان است، گفت: موکب‌های استان به مدت ۲۰ روز از پنج تا ۲۵ آبان آماده ارائه خدمات به زائران در نقاط تعیین شده هستند.

استوار آذر از بازگشایی مرز خسروی در مراسم اربعین امسال خبر داد و عنوان کرد: از امسال زائرین حسینی می‌توانند از مرز خسروی نیز به کربلا سفر کنند.

 اسماعیل بابایی راغب، مسئول دفتر نمایندگی وزارت خارجه در شمالغرب کشور گفت: انتظار داریم در اربعین سال‌جاری، مردم فقط با اخذ ویزا به کربلا سفر کنند.

وی  بیان کرد: اطلاع‌رسانی رسانه ها و صدا و سیما از اربعین؛ به روزهای آخر موکول نشود.

وی با اشاره به برخی تبعات منفی سفر رایگان برخی از هموطنان به کربلا در سال گذشته، عنوان کرد: از هموطنان عزیز تقاضا داریم به دلیل جلوگیری از مشکلات متعدد در بین دو کشور پس از اخذ ویزا به مراسم اربعین در کربلا عازم شوند.

راغب  همچنین بر لزوم تهیه و چاپ بروشورهای تخصصی شامل توصیه‌های بهداشتی، امنیتی و اطلاعاتی و قرار دادن آن در اختیار زوار امام حسین(ع) قبل از سفر به کشور عراق تاکید کرد.

وی افزود: همچنین بروشورهای اطلاعاتی غنی باید تهیه شده و در اختیار زوار قرار گیرد که توصیه های مختلف را می توانیم از وزارت عراق تهیه کرده و در اختیار مسئولان کمیته اطلاع رسانی قرار دهیم.

در این جلسه ساختار کمیته‌های هفت‌گانه ستاد هماهنگی و خدمت‌رسانی به زائران اربعین حسینی تصویب و در خصوص وظایف و برنامه‌های این ستاد بحث و تبادل نظر شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.