تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , چهارشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۶ ۱۱:۴۴:۲۵ شناسه خبر : ۱۰۶۶۶۹۳

تاملی در ترافیکِ تجربی‌گرایی در دبیرستان‌ها؛

سونامی پزشکانه!

تحصیل در رشته‌ی تجربی، مقدمه‌ی پزشک شدن است. نوجوان ما قله‌های ثروت و دارندگی را در این وادی جستجو می‌کند. او می‌خواهد پزشک شود و یک‌شبه رهِ صدساله‌ بپیماید.

یادداشت میهمان تبریزبیدار؛ روح الله رشیدی


موج تقاضای دانش‌آموزان برای ادامه‌ی تحصیل در رشته‌ی تجربی، به قدری بالا گرفته که عملاً نوعی بازار سیاه در بین دبیرستان‌ها ایجاد کرده است!

گذشته از ترافیکِ تجربی در دبیرستان‌ها، می‌توان از سونامی تجربی‌گرایی در #کنکور هم حرف زد. در کنکور سال 96 از حدودِ 930 هزار شرکت‌کننده، 580 هزار نفر در گروه تجربی شرکت کرده‌اند. یعنی بیش از 50درصد! چرا چنین است؟ چه عاملی این موج را پس از چندین سال رکود در گرایش به رشته‌ی تجربی، مجدداً به تلاطم واداشته؟ چرا یک نوجوان ایرانی، برای ورود به رشته‌ی تجربی، التماس می‌کند و عجز و لابه؟!

پاسخ ساده:تحصیل در رشته‌ی تجربی، مقدمه‌ی پزشک شدن است. نوجوان ما قله‌های ثروت و دارندگی را در این وادی جستجو می‌کند. او می‌خواهد پزشک شود و یک‌شبه رهِ صدساله‌ بپیماید.

طرح تحول سلامت و پیامدهای فرهنگی و اجتماعی‌اش مانند همه‌ی ابعاد دیگرش، مسکوت مانده و کسی اجازه‌ی کنکاش در آن را ندارد. نمی‌توان دریافتی‌های آنچنانیِ پزشکان در سیستم درمانی کشور را در ایجاد این موجِ وحشتناک نادیده گرفت.