نیکو خصلت:

۱۰ سال دیگر نیازی به مترو نخواهیم داشت

منتخب پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تبریز با اشاره به پروژه گران قیمت متروی تبریز، گفت: معتقدم با پیشرفت تکنولوژی و فضاهای سه بعدی، دیگر ۱۰ سال بعد نیازی به مترو نخواهد بود و افراد بدون حمل و نقل فیزیکی می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و مردم برای آرامش و زیبایی شهر و حفظ محیط زیست از دوچرخه استفاده خواهند کرد.

به گزارش تبریز بیدار ، سعید دباغ نیکو خصلت در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه شهر همچون موجودی زنده محسوب می‌شود که توجه به جنبه‌ی نرم‌افزاری در کنار سخت‌افزاری آن از ضروریات است، افزود: رویکردهای کوتاه مدت در برنامه‌ریزی شهری باعث از دست رفتن منابع و نیز مانع رشد و رونق اقتصادی می‌شود؛ به عنوان مثال حدود یک سوم مدارس با عمر ۳۰ ساله، امروزه نیاز به مرمت و نوسازی دارند . 
  
وی با اشاره به اینکه بیشتر مشکلات شهری تبریز ناشی از عدم برنامه‌ریزی درست و زیاد بودن نیرو در ادارات است، خاطرنشان کرد: شهرداری تبریز با حجم زیاد کارکنان خود، سنگین شده‌ است و جنب و جوشی در آن وجود ندارد و از طرفی برای تغییر سیستم با مشکلاتی همچون مقاومت کارمندان در مقابل تغییر عادت‌ها، عدم علاقه به تغییر و گاهی سوء استفاده از این وضعیت، مواجه هستیم . 
  
وی با تاکید بر اهمیت وجود شهردار و شورای شهر شیشه‌ای در تبریز، ادامه داد: متاسفانه تنها ۵ تا ۱۵ درصد از درآمدهای شهرداری، درآمدهای پایدار هستند که نشان دهنده این است که هر سال به نقطه صفر می‌رسیم و در یک باتلاق غرق می‌شویم  .
 
 صنعت گردشگری منبعی برای درآمد پایدار شهرداری

نیکو خصلت در خصوص پیشنهادات خود برای ایجاد منبع درآمد پایدار برای شهرداری، گفت: توجه به توسعه صنعت گردشگری در تبریز، محیط زیست، گسترش مشاغل خدماتی و درگیر گردن سازمان‌های مردم نهاد می‌تواند زمینه ایجاد منبع درآمد پایداری برای شهر باشد و به عنوان مثال می‌توان مدیریت پسماند را به بخش خصوصی واگذار کرد تا بدنه شهرداری سبک‌تر شود و درآمدزایی کند . 
  
وی برگزاری جشنواره‌ها و فستیوال‌های بین‌المللی را زمینه‌ای برای برندسازی دانست و افزود: برگزاری سمپوزیوم مجسمه‌سازی در تبریز از جمله جشنواره‌های بین المللی بود که می‌توانست درآمد زیادی را نصیب شهر کند و حتی می‌توان با برگزاری جشنواره‌های سالانه، کیفیت و سطح آن‌ را  را بالا برد و از فروش محصولات درآمد کسب کرد . 
  
وی آلودگی ۵۰ روزه هوای تبریز در طول سال را هشداری جدی برای شهروندان دانست و یادآور شد: این مسئله باعث بروز مشکلات سلامتی و روانی می‌شود و از سویی دفع گردشگران از منطقه به دلیل نبود امنیت غذایی و امنیت جاده‌ای را به دنبال دارد . 
  
این عضو شورای شهر، با تاکید بر شکاف عمیق ایجاد شده بین مردم و مسئولان، خاطر نشان کرد: به دلیل عدم اعتماد مردم، پروژه‌های اجتماعی و فرهنگی دیر جواب می‌دهند و اثر بخشی لازم را ندارند و مردم گاهی خود به عنوان یک ترمز در مقابل تصمیم‌گیری دستگاه‌های دولتی عمل می‌کنند . 
  
وی با اشاره به انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری اسلامی در سال ۲۰۱۸، گفت: این رویداد، یک پیچ تاریخی برای شهر است که یا به سلامت از آن می‌گذرد و یا خدای نکرده پنجر می‌شود و از سویی توجه به رشد گردشگری پایدار در برنامه‌ریزی برای تبریز ۲۰۱۸ و سال‌های بعد از آن، از ضروریات است  . 

محدودیت فضای اقامتی برای شرکت‌کنندگان مسابقات ورزشی در سال ۲۰۱۸

 وی با تاکید بر برگزاری مسابقات سالانه ورزشی در تبریز به مناسبت رویداد تبریز ۲۰۱۸، یاد آور شد: در سفر اخیر وزیر ورزش و جوانان به تبریز، مقرر شد که بیشتر مسابقات ورزشی در سال ۲۰۱۸ در آذربایجان‌شرقی برگزار شود که به نظرم با ظرفیت کنونی اماکن اقامتی با مشکل تامین فضای اسکان مواجه خواهیم شد . 
  
نیکو خصلت در خصوص معضل حاشیه نشینی در اطراف شهر، بیان کرد: حاشیه‌نشینی علاوه بر شکل ظاهری و ساختمان، بر بهداشت عمومی، فرهنگ جامعه و وضعیت روانی کودکان نیز اثرگذار است و در این دوره از شورا برای حل بخشی از این مشکل، خود مردم و سازمان‌های مردم نهاد را نیز درگیر کار کرده و سعی در توانمندسازی مردم مناطق حاشیه نشین داریم و از سویی هماهنگی تمامی دستگاه‌های مربوطه از ضروریات است . 
  
وی با بیان اینکه مدیریت واحد شهری می‌تواند بسیاری از مشکلات را حل کند، گفت: اگر ساماندهی مناطق حاشیه نشین به طور موفق اجرایی شود، امنیت جامعه افزایش  و از سویی هزینه‌های درمانی تا حد زیادی کاهش می‌یابد.                                                                           
وی در بخشی از سخنان خود بررسی کارشناسانه ایده‌ها و پیشنهادات در مرکز پژوهش‌های شورای شهر خبر داد و افزود: متاسفانه امروزه نتایج تحقیقات در قفسه‌ها خاک می‌خورد و به آن‌ها توجهی نمی‌شود و یا به دلیل زمانبر و هزینه‌بر بودن تحقیقات، در زمان مشخص به اتمام نمی‌رسد و اثر بخشی خود را از دست می‌دهد . 
  
نیکو خصلت از عملکرد صدا و سیما انتقاد کرد و ادامه داد: این مجموعه باید با تولید محتوای مناسب در آموزش فرهنگ عمومی در خصوص شیوه رانندگی و حفظ محیط زیست بکوشد . 

 نیاز تبریز برای موسیقی و شعر خاص در خصوص این شهر

وی با اشاره به اینکه بهتر است تبریز برای خود شعری داشته باشد، گفت: از طریق شعر می‌توان مسائل و مشکلات را به طور ظریف به مخاطب نشان داد و با تزریق هنر از طریق شعر، مردم را نسبت به آن آگاه کرد و هم‌چنین مسابقه شعر در خصوص فضای سبز نیز در تبریز برگزار خواهیم کرد . 
  
وی ایجاد و گسترش فضای امن برای سرمایه‌گذاری در شهر را از دیگر موضوعات مهم دانست و تاکید کرد: اولین سرمایه‌گذاران ورودی بسیار مهم هستند چرا که زمینه تبلیغات و دعوت از دیگر دوستان و همکاران خود را فراهم می‌کنند و از طرفی نباید سرمایه دار را به سوی تجارت سرپوشیده سوق داد و باید نظارت مستمر بر فعالیت‌های آنان داشته باشیم.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.