تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , پنجشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۶ ۰۲:۵۶:۴۹ شناسه خبر : ۱۰۶۶۷۰۱

آیا این 3 نفر، گزینه های نهایی شهرداری آینده تبریز هستند؟

آقایان بلدیه چی، مدیرکل و فرماندار، جدی ترین نفرات مطرح برای شهرداری تبریز!

انتخاب شهردار آینده موضوعی است که بیش از ترکیب هیئت رئیسه افکار عمومی و نخبگان سیاسی و شهری را به خود درگیر ساخته و گمانه زنی های بی پایان و اخبار تائید نشده فراوانی در تارنماها و کانال های تلگرامی در حال پخش است.

سرویس شهری تبریزبیدار؛


شورای چهارم شهر تبریز، این روزها واپسین ایام عمر خود را سپری می کند و اگر اعضای آن در عمارت ساعت سرگرم بررسی بی پایان لوایح هبه و تعرفه های عوارض محلی هستند، به فاصله هزار متر تا باغ صبا در چایکنار، منتخبین پنجم شورا، آستین ها را برای انتخاب رئیس شورا و شهردار آینده بالا زده اند.


تا یک ماه دیگر این 13 نفر به اتاق های اجاره ای 4 ساله 21 نفر پیشین خواهند رفت و شورایی را تشکیل خواهند داد که اعضای آن بر طبل وحدت 13 نفره می کوبند و از نظر واحد 13 عضو در جریان انتخاب شهردار و رئیس شورای شهر آینده سخن می گویند.


شکور اکبرنژاد و شهرام دبیری تاکنون برای ریاست شورای آتی اعلام نامزدی کرده اند و آنگونه که شواهد می نمایاند، وزن کشی این دو روی کاغذ از وضعیت مثبت اکبرنژاد خبر می دهد اما سیاست عملی و دیدگاه های جاری میان اعضا نشان می دهد که دبیری شانس افزون تری برای تداوم ریاست خود بر شورای شهر را داراست.


اما در دگر سو، انتخاب شهردار آینده موضوعی است که بیش از ترکیب هیئت رئیسه افکار عمومی و نخبگان سیاسی و شهری را به خود درگیر ساخته و گمانه زنی های بی پایان و اخبار تائید نشده فراوانی در تارنماها و کانال های تلگرامی در حال پخش است.


در این بین و پس از عدم اقبال برخی چهره های تهران نشین، نام 3 نفر رساتر از دیگر اسامی به گوش می رسد؛ صادق نجفی، مرتضی آبدار و رحیم شهرتی فر.


آقای بلدیه چی!

صادق نجفی 56 ساله شهردار فعلی تبریز، در مصاف با رقبا بیشترین شانس برای تداوم سمت شهرداری خود دارد. نجفی دهه 60 و 70 را در سپاه پاسداران و سایر نهادهای انقلابی سپری کرد و پس از سال 76 برای بیش از 13 سال مدیرکل سازمان بازرگانی آذربایجان شرقی را بر عهده داشت و از این طریق توانست با بخش های مختلف اقتصادی و سرمایه گذار ارتباطات خوبی ایجاد کند؛ ارتباطاتی که شانس شهردار شدن او در سال 92 را دو چندان کرد.


پس از دو سال حضور در سازمان منطقه آزاد ارس به تبریز آمد و در آبان ماه 92 با 11 رای در برابر 8 رای رقیب آن روزها و عضو شورای این روزها یعنی فرج قلیزاده، شهردار کلانشهر تبریز شد.


مخالفین و منتقدین نجفی درباره وی بسیار گفته اند و شنیده ایم و نیازی به تکرار آن وجود ندارد. او این روزها به گفته خود برای تبریز 2018 بسیار زحمت کشیده و علاقه مند است تا همچنان "شهردار تبریز 2018" باقی بماند.


نجفی در تنها اظهارنظر خود درباره تداوم سمت خود پس از انتخابات شورا، از علاقه اش برای تداوم حضورش بر صدر مدیریت شهری کلانشهر تبریز خبر داد و گفت "اگر اعضای شورای شهر تبریز تصمیم بگیرند همچنان علاقه مند خدمت در این کسوت هستم."


آقای مدیرکل!

مرتضی آبدار، قائم مقام سابق صادق نجفی دیگر گزینه ای است این روزها نامش در بین گزینه های بلدیه چی تبریز مطرح است. آبدار 54 ساله، قائم ‌مقام حزب کارگزاران آذربایجان شرقی، با سوابق عمده مدیریتی در شهرداری‌های مناطق تبریز، با آخرین پست سازمانی خود در شهرداری، یعنی قائم‌مقامی صادق نجفی  خداحافظی کرد که حتی گاه و بی گاه، سخن از وی به‌عنوان معاون اداری مالی شهردار پیشین نیز از زبان علیرضا نوین شنیده می شد.


نوین در یکی از آخرین گفت‌وگوهای خود، درباره آبدار می‌گوید «آبدار خوش‌پوش و کارمند شهرداری و کارکرد اجرایی داشت. من از 2 جهت آبدار را به‌کار گرفتم. یکی سابقه کاری و جانبازی ایشان بود. چون بیشتر اوقات من مشغول کارهای عمرانی بودم، کسی باید باشد که به‌عنوان نماینده شهرداری به جلسات برود. به همین دلیل او را انتخاب کرده بودم. [آیا فیش حقوق ۱۰ میلیونی آبدار درست بود؟] آن فیش تأیید نشد. حقوق ایشان در زمان من ۳,۵ میلیون بود که در آن فیش ۵ میلیون معوقات زده بودند و موجب آن مبلغ شده بود.»


بسیاری بر این باورند که هم‌حزبی بودن آبدار با استاندار آذربایجان شرقی و گرایشات عمده سیاسی وی در وابستگی به بدنه تکنوکرات استان، سبب شد تا در اردیبهشت 95، مقدمات انتقال وی از شهرداری به سازمان میراث فرهنگی، گردشگری فراهم شود.


به تازگی نیز، پیشنهاد آغاز رخداد "تبریز2018" با 3 ماه تاخیر از فروردین 98 از سوی جبارزاده و آبدار، سبب تعجب و انتقاد زهرا احمدی پور، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شد. از آبدار به عنوان گزینه بدنه کارگزارانی طیف اصلاحات برای تصدی سمت شهرداری تبریز نام برده می شود.


آقای فرماندار!

رحیم شهرتی فر دیگر گزینه است که وی را به انتخاب جبارزاده و تیم مدیریتی استانداری فعلی برای تصدی این کرسی معرفی می کنند. شهرتی فر، 56 ساله و  فارغ التحصیل دکترای تاریخ از دانشگاه تبریز است و سوابقی چون مدیر کلی سیاسی و انتظامی استانداری آذربایجان شرقی و فرمانداری میانه (در دولت خاتمی)، معاون توسعه منابع انسانی گروه تراکتورسازی ایران (در دولت احمدی نژاد) و استاد دانشگاهی و عضویت در هیات علمی دانشگاه ابهر را در کارنامه خود دارد.


با روی کار آمدن دولت اعتدال، وی از 21 دی ماه سال 92 با پیشنهاد استاندار و با حکم وزیر کشور به عنوان فرماندار شهرستان تبریز منصوب شده و در این مدت 4 سال، به عنوان عضو هیأت تطبیق مصوبات شورای شهرستان تبریز فعالیت داشته و کمتر جلسه ای در شورای چهارم شهر تبریز تشکیل شده که نامه ای درباره لوایح مصوب شورا از سوی وی و هیئت قرائت نشده باشد.


عملکرد شهرتی فر به عنوان رئیس هیات اجرایی انتخابات شهرستان تبریز در جریان انتخابات مجلس شورای اسلامی و شورای اسلامی در سال های 94 و 96 مورد اعتراض برخی از نامزدها قرار گرفت و پس از بازشماری مجدد آرا، محمداسماعیل سعیدی به جای علیرضا منادی راهی مجلس شورای اسلامی شد اما در انتخابات شوراها علی رغم اعتراضات برخی کاندیداها، هیئت نظارت پس از بررسی های دقیق صندوق ها، انتخابات را تایید کرده و مهر تاییدی بر عملکرد شهرتی فر زد.


وی ماه گذشته در گفتگو با تبریزبیدار، به صراحت لب به انتقاد از شورای چهارم گشود و اظهار داشت: «چهار دوره شورای شهر تبریز تجربه گران‌قدری است که پیش روی شورای پنجم شهر تبریز است و اگر منتخبین مردم در شورای پنجم راه ناصحیح رفته گذشتگان را تکرار نکرده و روش‌های موفقیت آمیز و صحیح را اتخاذ کنند، طبیعتاً موفق عمل خواهد کرد. از شورای پنجم شهر تبریز انتظار پیروی از قوانین، ایفای صحیح نقش نظارتی و اولویت‌بندی مسائل شهری و شورایی وجود دارد تا به‌مانند شورای چهارم شهر تبریز ۶۴ درصد مصوبات خود مربوط به هبه نباشد. اسباب نارضایتی مردم از شورای چهارم سبب شد تا به اکثریت اعضای آن رأی ندهند و این واقعیتی است که از آن گریزی نیست».


حال با توجه به اینکه به احتمال فراوان روز شنبه رای گیری اولیه و محرمانه اعضای منتخب برای انتخاب شهردار برگزار خواهد شد، شنیده های درگوشی حاکی از شانس بالای این ۳ نفر برای راهیابی به مراحل بعد را دارد و چشم ها به باغ صبا دوخته شده و همگان منتظر این رای گیری هستند.هرچند تا انتخاب نهایی شهردار چندین مرحله باید سپری گردد.نظرات

تبریزی
IR

ای کاش اعضا محترم دقت کنند که مدیریت شهرداری بافرمانداری و...یکی نیست آقای شهرتی فر مقام بالادستی شورا بودند و در زمان ایشان در شهرداری و شورا و انتخابات چنین اتفاقاتی روی داده. و دوباره تاریخ تکرار شده و فردی خارج از مجموعه که قدر اجرایی نداشتند.