تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , یکشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ ۱۰:۱۶:۳۷ شناسه خبر : ۱۰۶۶۷۵۱

کریم صادق زاده در گفت‌وگو با تبریزبیدار:

هدف ما، سیاسی نشدن شورای شهر است/ اگر 8 نفر به شهردار رای دهند، دوقطبی پدید می آید

صادق زاده گفت: اعتقاد بنده این است که برای اعتلا و توسعه شهر تبریز 13 عضو شورای شهر با هم باشند و انشاالله شهردار و رئیس شورای شهر آینده با 13 رای انتخاب شود و هدفمان این است که شورای شهر سیاسی نشود، چراکه هر اندازه که شورای شهر به سمت سیاسی بودن و کار سیاسی حرکت کند، به همان میزان از اهداف اصلی خود به دور خواهد ماند.

به گزارش تبریز بیدار ،  در ادامه گفتگوهای تبریزبیدار با اعضای منخب شورای پنجم شهر تبریز به سراغ کریم صادق زاده رفتیم. وی که تا پیش از این انتخابات به عنوان چهره ای صنفی کارگری شناخته میشد در قالب لیست امید توانست به پارلمان شهری تبریز راه یابد. متن پیش رو حاصل گفتگو تبریزبیدار با صادق زاده است.

چشم امید مردم به شورای پنجم است

تبریزبیدار: با تشکر از شما که دعوت تبریزبیدار برای انجام این گفت‌وگو را قبول کردید. به عنوان پرسش نخستین، از ترکیب شورای پنجم شهر تبریز برایمان بگوئید. پس از برگزاری انتخابات بسیاری همچون آقای اکبرنژاد بر دوگانه 8>5 تاکید داشت و برخی دیگر بر انسجام 13 عضو و برخی دیگر نیز بر پرهیز از سیاسی بودن 13 نفر... .

بسم الله الرحمن الرحیم. بنده به عنوان خادم مردم و شهر تبریز از سایت محترم تبریزبیدار که رسانه ای مطرح برای انعکاس فوری، دقیق و به روز اخبار شهری است، تشکر می کنم. این دوگانه 8 در برابر 5 واژه چندان خوبی نیست و بنده همواره می گویم که رقابت های انتخاباتی باید جای خود را به رفاقت های پس از انتخابات دهند.


با بررسی رزومه این 13 نفر پی می بریم که این عزیزان افرادی زبده، متخصص و باتجربه در رشته های مربوطه خود هستند و چند تن از منتخبین سابقه حضور در مجلس شورای اسلامی، ادوار شورای شهر، مدیران استانی و اساتید دانشگاهی هستند که تااکنون پیش از آغاز به کار شورا، حدود 40 جلسه و دیدارهای مختلف مستمر برگزار کرده ایم که یکی از آخرین بروندادهای آن، تدوین معیارها و شاخص های انتخاب شهردار تبریز است که در هیچ یک از ادوار شورااین اتفاق نیفتاده است.


کریم صادق زادهچشم امید مردم به شورای شهر جدید است و مردم به تغییر در ارائه برنامه های مطلوب رای داده اند و ادوار چهارگانه پیشین شورا به عنوان تجربه ای در برابر ما است. شورای شهر در این دوره می تواند شورایی فعال در تمامی زمینه ها باشد و همگان به این شورا امیدوار هستند و اگر پیشنهادات سازنده ای مطرح کنیم می توانیم اقدامات خوبی انجام دهیم.

مردم رای داده اند که اهداف احزاب را در شورای شهر به پیش نبریم

تبریزبیدار: در زمینه حواشی سیاسی بودن شورای شهر چطور؟ به نظرتان دوگانه اقلیت-اکثریت در شورای چهارم به گونه دیگر خود را در شورای پنجم نشان خواهد داد؟

اعتقاد بنده این است که برای اعتلا و توسعه شهر تبریز 13 عضو شورای شهر با هم باشند و انشاالله شهردار و رئیس شورای شهر آینده با 13 رای انتخاب شود و هدفمان این است که شورای شهر سیاسی نشود، چراکه هر اندازه که شورای شهر به سمت سیاسی بودن و کار سیاسی حرکت کند، به همان میزان از اهداف اصلی خود به دور خواهد ماند.


امیدوارم شورایی کارآمد و کاری تشکیل شود و هر فردی که از هر حزب و گروهی وارد شورای شهر شده، در نهایت به یک حزب خدمت به مردم منتهی شود و سمت و سوی شورای شهر را به سمت سیاسی بودن نبریم. مردم به ما رای داده اند که اهداف احزاب را در شورای شهر به پیش نبریم، بنده در دو حزب اسلامی کار و خانه کارگر عضو هستم و اگر بتوانم در شورای شهر به مردم خدمت کنم، طبیعتا احزاب نیز به صورت خودکار بر اثر برونداد کار من به عنوان یک عضو تقویت خواهد شد. آنچه که بنده می بینم این است که 13 منتخب شورا احساس هم صدایی در جهت خدمت رسانی به مردم و را دارند.


تبریزبیدار: درباره نقاط ضعف و قوت شورای چهارم شهر چطور؟ چه دلیلی وجود داشت تا شما وارد صحنه انتخابات شورا شوید؟

رای مردم در 29 اردیبهشت ماه بالاخره دلایلی داشت که از آن جمله رای به تغییر مسائلی بود که خود با چشمان خود شاهد آن بودیم و دستگاه های قضایی و امنیتی نیز پیگیر آن بودند. همه ما منتظر رای نهایی دادگاه هستیم و بهتر بود تا زمان اعلام نتیجه نهایی آنگونه رسانه ای نمی شد اما بالطبع پس از دستگیری ها جوَی ایجاد شد که شایسته تبریز نبود.
مردم یک صدا به سمت لیست احزاب چه اصولگرا و چه اصلاح طلب حرکت کرد و خود ما نیز شاهد بودیم که این بار، مردم به دنبال پوسترهای انتخاباتی و قبیله گرایی و قوم گرایی نبوده و با دید برنامه محوری به نامزدها رای می دادند.


بنده خودم با برنامه مدون در قالب لیست امید حضور پیدا کردم که از این لیست، 8 نفر به شورای پنجم راه یافتند و 4 نفر نیز در اعضای علی البدل حضور داشتند و تنها یک نفر در میان اعضای اصلی و علی البدل حضور نداشت. لیست اصولگرایان نیز بدین گونه بود و ما نباید این خواسته مردم یعنی تغییر را صرفا در تغییر تعدادی از مدیران و مسئولین بدانیم بلکه این تغییر را باید در تغییر افکار، برنامه ها و اندیشه ها بدانیم تا برنامه های خوبی ارائه دهیم.

صادق زادهدر این دوره هدف ما این است که به شایسته سالاری در بدنه شهرداری توجه کنیم و رویکردمان باید این باشد که نباید فردی را خارج از بدنه شهرداری وارد مجموعه نماییم و از خود بدنه پرسنل شهرداری که بالغ بر 15 هزار نفر می شود، استفاده کنیم.

اگر 8 نفر به شهردار رای دهند، دوقطبی پدید می آید

تبریزبیدار: اولین اقدام شورای شهر بالطبع انتخاب شهردار و هیئت رییسه آینده است، به فرآیند و مکانیسم این انتخاب نیز اشاره ای کنید...

شورای پنجم شهر تبریز زیر ذره بین افکار عمومی و رسانه ها قرار دارد و همگان امیدوارند تا شورای پنجم آبروی از دست رفته شورای چهارم را به دست آورد. البته که هیچ کس انکار نمی کند که اکثریت شورای شهر در اختیار اصلاح طلبان است ولی با برنامه ریزی و دوستی با دیگر منتخبین، دیوار 8 در برابر 5 نفر برداشته شده و 13 نفر با هم هستند. نخستین چالش و کار اصلی شورای پنجم انتخاب شهردار جدید و هیئت رئیسه به ویژه ریاست شورا است که هر فردی با توجه به تحلیل خود لیستی را ارائه می کند و افرادی در این زمینه برای تصدی این سمت مطرح هستند. تصویب فرآیند انتخاب شهردار تبریز بدین گونه است که هر عضو منتخب شورای شهر به صورت مخفی نام 3 کاندیدای پیشنهادی خود را در صندوق ریخته و هر فردی بیش از 3 رای را کسب کرده باشند به عنوان نامزد شهرداری مطرح خواهد شد.


هر گزینه شهرداری را که توانمند تشخیص ندهم رای نخواهم داد

برداشت بنده این است که گزینه های شهرداریتبریز با کسب بیشترین رای در نهایت به 7 نفر خلاصه خواهد شد و پس از آن از این افراد برنامه درخواست شده و افراد دارای اقبال از سوی اعضا، در نهایت به دو نفر خواهیم رسید که یک نفر از میان این دو با رای 13 نفر شهردار آینده تبریز خواهد شد. تلاش ما این است که پیش از آغاز به کار شورای شهر، شهردار آینده و ترکیب هیئت رئیسه مشخص خواهد شد و نیازی به سرپرست نیز نخواهیم داشت، چراکه فردی که بیشترین مقبولیت و کارایی را میان اعضای منتخب داشته باشد به سمت شهردار آینده انتخاب خواهد شد.

گزینه تصدی شهرداری تبریز باید توانمند باشد

این مقبولیت و کارایی با چه شاخص هایی خواهد بود؟

شاخص های مدنظر ما از این قبیل است؛ تاهل، تابعیت جمهوری اسلامی، حسن شهرت به پاکدستی و تسلط بر نفس، توانایی و شجاعت لازم در مبارزه با فساد مالی و اداری، دارا بودن سوابق مدیریت کارآمد مبتنی بر شایسته سالاری، دارا بودن سجایای اخلاقی همچون اخلاق، ادب، ارج نهادن به ارزش های انقلابی و اسلامی، انتقادپذیر بودن، ساده زیستی، آراستگی و پاکیزگی ظاهری، دارای روحیه پاسخگویی و قاطعیت در تصمیم گیری، توانایی سخنرانی و تحلیل، مقبولیت مردمی و روحیه مردم داری شایسته، توانایی جسمی برای انجام کار، نداشتن محکومیت کیفری، قدرت راهبری و سازماندهی، کنترل و نظارت و روابط عمومی بالا، معتقد و توانمند به گردش مدیران توانمند، هماهنگ با مجموعه شهرداری براساس اصل شایسته سالاری، میزان همسویی با دولت و مجلس مستقر، توانایی و اعتقاد راسخ به برون سپاری و بخش تعاون، اشرافیت و شناخت کافی از محیط پیرامونی.


که از این میان بنده شاخص های مهم را قرائت کردم و امیدوارم اعضای شورا براساس این شاخص ها شهردار آینده را انتخاب کنند.


میثاق نامه 13 نفره صرفا برای کمک اعضا به هم بوده است

اخیرا شایعاتی به گوش می رسد که میان 8 منتخب لیست امید در شورای شهر میثاق نامه ای امضا شده که براساس آن این اعضا در انتخاب شهردار و هیئت رئیسه باید به یک نفر رای دهند، آیا این شایعه را تائید می کنید؟

میثاق نامه بدین گونه که گفتید نیست. میثاق نامه اولیه ما میان 13 نفر براین اساس بوده که این اعضا به همدیگر کمک کنند تا انتخاب شوند. بالاخره هر فردی برای خود دیدگاه و نظری دارد و بنده بارها گفته ام که اگر فردی اصلاح طلب یا اصولگرا را برای تصدی سمت شهرداری را توانمند تشخیص ندهم، به وی رای نخواهم داد. ما می خواهیم کلانشهر تبریز را اداره کنیم، بحث اداره مثلا یک نانوایی که مطرح نیست و گزینه شهرداری باید توانمند باشد تا کارها را به پیش براند.

اگر بحثی همچون این میثاق نامه مطرح بود نمی گفتیم که هر یک از منتخبین 3 گزینه شهرداری را معرفی کنند و بنده نسبت به این موضوعات اعتقادی ندارم و اینها سخن افرادی هستند که خودشان آنها را مطرح می کنند. برای اداره شهر باید شهرداری انتخاب شود که 13 نفر رای دهند، نه 8 نفر! اگر 8 نفر به شهردار رای دهند قطعا دوقطبی پدید آمده و مشکلات خاصی پیش خواهد آمد و نخواهیم توانست کاری انجام دهیم.

درباره ریاست شورای شهر چطور؟

برای جلوگیری از دوقطبی در شورا ما به دنبال انسجام در انتخاب ریاست شورای شهر هستیم. اعتقاد بنده این است که هرکس که در خود توانمندی ریاست شورای شهر را می بیند کاندیدا شوند و این اعضای شورای شهر هستند که تصمیم خواهند گرفت. زمانی مدیران شهرداری و مسئولین استانی از شورای شهر و رئیس آن حساب خواهند برد که رئیس ما با 13 رای انتخاب شود و در دوقطبی هیچ کس نتیجه ای نخواهد گرفت.


کریم صادق زادهفراکسیون کارگری شورای شهر را تشکیل خواهم داد

حوزه فعالیت های شما در تبریز و در صحنه سیاست استانی بخش کارگران است و شهرداری تبریز نیز با دارا بودن بدنه کارگری چند هزار نفری، در شورای چهارم یک پیگیر کننده اصلی مطالبات خود را داشت و وی آقای محمدحسن اسوتچی بود. بسیاری این نقش را برای شما در شورای آینده تعریف می کنند. نظرتان در این باره چیست؟

بنده به نوبه خو از تلاش های خالصانه آقای اسوتچی تشکر می کنم که علی رغم مخالفت های بدنه مدیریتی برای دو دوره نام کارگر را در صحن شورای شهر جاودانه کردند. ای کاش ایشان نیز رای می آورد و در کنار هم قشر کارگران دو نماینده را در شورای شهر دارا می بودند. یکی از اولین اهداف عالیه بنده در شورای آینده، اعلام موجودیت فراکسیون کارگری شورای شهر در چارچوب قانون است. بنده از برخی حرکاتی که در گذشته انجام می شد چندان خوشم نمی آمد و ما می توانستیم با نرمش قهرمانانه، بیشتر به حقوق کارگران برسیم و یکی از اولین برنامه های بنده در فرا

کمسیون امنیت شغلی و ساماندهی وضعیت قراردادهای، کارهای سخت و زیان آور و طبقه بندی مشاغل کارگران است که در 12 بند این مشکلات کارگران را لحاظ و حل خواهیم کرد. از نظرات آقای اسوتچی نیز در این کمیسیون کارگری استفاده خواهیم کرد تا در راستای رفاه کارگران عزیز شهرداری قدم های مثبتی برداریم.

نظرات

رضا

بسیار مطلب مهمی اشاه کردند: شهردار با 13 رای انتخاب شود حتما، شخصیت مدیر و مدبر بعنوان شهردار انتخاب شود، مسئله رو طول ندهند

علیرضا
IR

در بیشتر کشورهای توسعه یافته یک مدیر به مدت 2-25 سال در یک پست باقی می ماند و عملکردش هم موفقیت آمیز خواهد بود لذا همین آقای دکتر نجفی کم کم در پست و سمت خود عملکرد خوبی دارند و خواهند داشت بهتر این است که در پست خود باقی بمانند. اگر هر 4 سال یک مدیر عوض شود که همین تبریز از این هم بدتر خواهد بود!

تبریزی
IR

آقای نجفی فرصت چهارساله داشت.آقای محترم چهار سال چه چیزهایی از دست رفت فرصت زیاد بود. روی خیلیها در شهرداری باز شده. بیشتر از دوهزار نفر وارد شهرداری شدن آبرو ریزی شده. خوابین یا خودتان را به خواب زدین.چه چیزمون به کشورهای دیگه شبیه که اینم شبیه باشه؟؟؟؟

محمد
IR

دکتر اکبرنزاد کی تاکید بر 8>5 کرده؟دست از تخریب دکتر اکبرنژاد بردارین.از رای دکتر اکبرنژاد درس بگیرین و توبه کنین.دکتر اکبرنزاد یک دانشمند است و بس.دکتر اکبرنزاد به فکر کشور است نه به فکر ریاست.دکتر اکبرنژاد بخاطر ریس شدن اخلاق را فدا و قربانی نمیکند.خدائیکه به دکتر اکبرنژاد بخاطر نیت خیرش کمک کرد تا با رای قاطع و تبلیغ و هزینه بسیار کم در انتخابات موفق شود، در ریاست شورا شدن و مدیریت کردن شورا هم کمک خواهد کرد.امیدوارم جناب صادق زاده کمی هوش و زرنگی خرج بدهد.معنی جمله آخر رو خود کریم خان صادق زاده میفهمد.