مديركل ميراث فرهنگى آذربایجان‌شرقی خبر داد:

ثبت ملی نهضت مشروطه ایران به مرکزیت تبریز

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان آذربایجان‌شرقی گفت: تبریز در طول تاریخ مرکز مقاومت در برابر دشمنان و متجاوزان بوده و لایق آن است تا مدال مرکزیت نهضت مشروطیت ایران را بر سینه زند.

به گزارش تبریز بیدار ، ، مرتضی آبدار با اشاره به برگزاری همزمان این مراسم با تحلیف مقام رئیس جمهوری در تهران، خاطر نشان کرد: تحلیف و سوگند امروز رئیس جمهور محبوب ایران ثمره مجاهدت‌ها و خون‌های ریخته شده مجاهدین قیام مشروطیت در تبریز است.

 وی تاکید کرد: با رشادت‌های شهیدان در مقاطع مختلف تاریخی ایران به جایگاه کنونی رسیده است و ایران جوان امروز، که مدیون روزهای گذشته است باید با الگو ‌گیری از نقش‌های جهادی سرداران ایران، از هر نوع گزندی مصون بماند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی در پایان سخنان خود به چهار برنامه راهبردی پیش روی این اداره کل در آینده‌ای نزدیک اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه تبریز در انقلاب مشروطه نقش به‌سزایی داشته و با خون مطهر بزرگانی چون ثقه الاسلام، خیابانی، ستارخان و باقرخان در راه قانون خواهی رنگین شده است، لذا شایسته است که نهضت مشروطیت ایران به مرکزیت تبریز در دفتر تاریخ ثبت گردد.

وی ادامه داد: تدوین طرح جامع حفاظت از آثار تاریخی مشروطیت در تبریز  و توسعه موزه‌داری مشروطیت در تبریز یکی از مهم‌ترین اولویت‌هاى اداره کل میراث فرهنگى است که برآنیم تا این مهم را با موفقیت محقق سازیم و در این راستا در تلاشیم که در آینده‌ای نزدیک خانه شهید شیخ محمد خیابانى نیز به مجموعه موزه‌های تبریز بیافزاییم.

آبدار با اشاره به سومین  برنامه راهبردی این سازمان، افزود: راه‌اندازی گردشگری مشروطیت در تبریز در آستانه سال ۲۰۱۸ یکی دیگر از برنامه‌های مهم این سازمان تلقی می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی استان در پایان تصریح کرد: آخرین برنامه راهبردی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان، برگزارى همایش ملی نهضت مشروطیت در سال ۲۰۱۸ است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.