عضو مجلس خبرگان رهبری:

نرخ بالای بیکاری جوانان نگران کننده است

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه هم اکنون اشتغال جوانان به دغدغه اصلی خانواده های ایرانی تبدیل شده است، گفت: نرخ بالای بیکاری در میان جوانان و تحصیل کردگان بسیار نگران کننده است.

به گزارش تبریز بیدار ، آیت الله هاشم هاشم زاده هریسی روز یکشنبه در دیدار با کارکنان سازمان میادین و ساماندهی مشاغل شهری شهرداری تبریز، با بیان اینکه بیکاری بین جوانان در کشور بیداد می کند، افزود: بیکاری یکی از مهم‌ترین دل‌مشغولی‌ها و نگرانی‌های خانواده‌ها و والدین می باشد و ترس از بیکار ماندن فرزندان به شدت والدین را آزار می دهد.

وی، بیکاری جوانان را خطری بزرگ برای جامعه خواند و اظهار کرد: بیکاری نیروی کار جوانی که قادر به فعالیت مفید اقتصادی و امرار معاش نیست، علاوه بر اینکه می ‌تواند منجر به افزایش خطرات ناشی از عدم پویایی اقتصادی از جمله مهارت‌ زدایی و بیکاری پیش‌ رونده شود، معضلات فردی و اجتماعی دیگری اعم از فقدان انگیزه، آشفتگی روحی و روانی، حاشیه ‌نشینی و گوشه ‌گیری اجتماعی، اعتیاد و بزه کاری و دیگر مخاطرات سلامت جسمی و روانی را نیز در پی خواهد داشت.

هاشم زاده هریسی اضافه کرد: بیکاری موجود در جامعه جملگی ایجاب می ‌کنند که جامعه و مسئولان امر با حساسیت و نگرانی بیشتری به چالش جذب و به کارگیری درست و متناسب جوانان در بازار کار و کاهش اثرات منفی بیکاری آنان توجه کنند.

وی ادامه داد: در واقع نکته حائز اهمیت این است که نرخ بالای بیکاری در جوانان نه‌ تنها می‌ تواند به معضلات نگران‌ کننده فردی برای خود آنان تبدیل شود، بلکه می‌تواند کل جامعه را دچار چالش‌ها و مخاطرات اقتصادی و اجتماعی بسیار کند.

نماینده مردم آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان رهبری بر ضرورت تکریم و توجه مضاعف به وضعیت دست فروشان در تبریز تاکید کرد و با بیان اینکه دست فروشانی که در پیاده روها و میادین دست فروشی می کنند مجرم نیستند، گفت: ایجاد بازارچه هایی مخصوص برای بهبود اشتغال و ساماندهی وضعیت دست فروشان ضروری است.

 هاشم زاده هریسی گفت: دست فروشان موجود در سطح جامعه از روی ناچاری و بیکاری و تنها برای تامین معیشت خانواده هایشان به پدیده دست فروشی روی آورده اند.

وی یادآور شد: شهرداری کلانشهر تبریز باید با برنامه ریزی منسجم در فضاهای شهری مکان هایی را تعبیه و در اختیار دست فروشان قرار دهد تا آنان بتوانند کالای خود را عرضه و از سویی از ایجاد مزاحمت برای شهروندان جلوگیری شود.

هاشم زاده هریسی افزود: هرگونه برخورد فیزیکی و خشن با دست فروشان و ایجاد خسارت به اموال آنها مغایرحقوق شهروندی و تضییع حق الناس بوده و باید با مهربانی و ملاطفت با این افراد رفتار شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.