رئیس کمسیون برنامه و بودجه شورای شهر تبریز:

مقاومت شهرداری تبریز مقابل اجرای حکم دیوان عدالت اداری/ تبریز با «ماده صد» اداره می‌شود

عضو شورای چهارم کلانشهر تبریز گفت: بخاطر اینکه منافع شهرداری با اجرای حکم دیوان عدالت از بین می‌رود، دنبال جایگزین هستند تا خود را از بحران خارج کنند.

به گزارش تبریز بیدار ، به نقل از زیتون، علی نوای باغبان  در جمع خبرنگاران اظهار داشت: دیوان عدالت اداری طی حکمی تعرفه عوارض محلی شهرداری تبریز را باطل اعلام کرده است و چون رأی دیوان قطعی است، باید اجرا شود و هیچ مقامی نمی‌تواند مقابل اجرای حکم دیوان مقاومت نماید.

وی افزود: دلیل اجرایی نشدن این حکم در شهرداری تبریز را نمی‌دانم و اکثر شهروندان تبریزی از این موضوع بی‌اطلاعند و این حکم را همشهریان ارائه نشده است.

این عضو شورای چهارم تبریز گفت: مازاد بر تراکم، ابقاء اعیانی‌ها، افراز و تفکیک عرصه، تغییر کاربری، کسری پارکینگ، مشرفیت و تثبیت کاربری مواردی هستند که بر اساس رأی دیوان عدالت اداری، شهرداری‌ها از گرفتن عوارض برای آن‌ها منع شده‌اند. شهرداری تبریز در واکنش به این حکم، تیرماه لایحه‌ای برای اصلاح تعرفه عوارض محلی سال ۹۶ به شورا فرستاد که نظیر این اقدام در گذشته وجود نداشته و تعرفه‌ی عوارض محلی هرسال یکبار تصویب و ارائه می‌شود.

نوای باغبان متذکر شد: شهرداری تبریز به جای واکنش به حکم دیوان و جلوگیری از تضییع حق خود، به تحلیل بندهایی که درآمدش کاهش یافته است، پرداخته و پیش بینی کرده که درآمدهایش حدود ۳۰ درصد کاهش می‌یابد و در مقابل این کاهش درآمد، به اصلاح تعرفه عوارض محلی اقدام کرده است.

وی بیان داشت: شهرداری در لایحه‌ای که ارائه کرده، بندهایی را که نمی‌تواند درآمد کسب کند را حذف کرده و در مقابل این مقادیر را به بندهای دیگر عوارض محلی افزوده است که در این صورت اگر در گذشته برای یک پروانه ساختمانی ۳۰ میلیون تومان پول اخذ می‌شد، با تعرفه‌های جدید این مبلغ مثلا می‌شود ۴۵ میلیون تومان. شهرداری در این خصوص می‌گوید نباید درآمد من کاهش یابد و برای این موضوع نیز فرمول‌های جدیدی را برای دریافت عوارض ابداع کرده است.

عضو شورای کلانشهر تبریز با بیان اینکه رأی دیوان به شهرداران مناطق ابلاغ نشده است، اظهار داشت: این عوارض تا امروز گرفته می‌شود و وقتی به شهرداران مناطق تذکر می‌دهیم، می‌گویند چیزی به ما ابلاغ نشده است. بعضی از همشهریان به محض اطلاع از حکم دیوان، شکایت کرده و پول خود را پس می‌گیرند. سؤالم از رییس شورای شهر این است که دلیل ابلاغ نشدن این حکم چیست؟ 

باغبان با تأکید بر اینکه قصد حمایت از این حکم را ندارم، افزود: حرف من این است که این حکم باید ابلاغ شده و اجرا شود. بخاطر اینکه منافع شهرداری با اجرای این حکم از بین می‌رود، دنبال یک جایگزین هستند تا خود را از بحران خارج کنند. بهتر است اجازه داده شود مردم یکبار طعم شیرین کاهش و لغو قانونی عوارض پرداختی به شهرداری را بچشند.

وی خاطرنشان کرد: ردیف دوم درآمدی شهرداری تبریز از ماده صد است و کلانشهر تبریز با تخلف ساختمانی اداره می‌شود، علی الظاهر مسئولان شهرداری بدشان نمی‌آید مردم تخلف کنند در حالی که آینده شهر را خراب می‌کنند. باید راه‌های صحیح درآمدزایی به کار گرفته شده و از آن‌ها استفاده کنیم. شورای شهر اجازه سرمایه‌گذاری ۳ درصدی از بودجه‌ی سالانه‌ی شهرداری را داده است که در این چهار سال مبلغی بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان می‌شود ولی کار بزرگی در این زمینه صورت نگرفته اسنت.

عضو شورای اسلامی کلانشهر تبریز گفت: با افزایش هزینه‌های صدور پروانه ساختمانی، رغبت متقاضیان کمتر شده و در نهایت به کاهش تعداد پروانه‌های صادره منجر می‌شود و با کاهش هزینه‌ها است که تعداد متقاضی افزایش و در نهایت به بیشتر شدن درآمد شهرداری می‌انجامد.

نوای باغبان تصرح کرد: برای اصلاحیه طرح تعرفه‌ی عوارض محلی که طرح بزرگ و مهمی بود، به صورت یکجا رأی گیری شد، در حالی که طرح‌ها و لوایح مشابه بند به بند بررسی و تصویب می‌شوند. دلیل تصویب اینگونه هم اصرار رییس شورای شهر بر تصویب آن بود و من با اطمینان می‌گویم که بعضی از اعضای شورای شهر حتی دفترچه تعرفه‌ی جدید را ندارند و از جزئیاتش بی اطلاعند.

وی در پایان صحبت‌هایش بیان داشت: دیوان عدالت اداری روی مواردی دست گذاشته که همگی خلاف قانون بوده و معضل اساسی شهرها می‌باشند. دیوان با این حکم به فکر آینده‌ی شهرها بوده و صدور این حکم بی‌جهت و بدون اطلاع از جوانب امر نبوده است. ابقاء احیانی یکی از چالش‌های اساسی کلانشهرهاست که تخلفات بوسیله‌ی ماده‌ی صد رفع و رجوع می‌کند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.