نایب رئیس مجلس:

بیشتر وزارتخانه‌های دولت سیاسی شده است/ تیم اقتصادی دولت جدید قوی‌تر نشده است

نایب رئیس مجلس با بیان اینکه الزاما نباید کابینه از یک گروه یا جریان خاص باشد، گفت: هر شخصی که کارشناس تر باشد باید در کابینه حضور داشته باشد، البته طبیعی است که شخصی که از لحاظ تفکرات سیاسی با دولت است هم فکر است در بخش‌های سیاسی به کار گرفته شود، اما در وزارتخانه‌هایی که سیاسی نیستند باید مهارت و تجربه فرد ملاک انتخاب قرار گیرد.

به گزارش تبریز بیدار ، به نقل از فارس،  مسعود پزشکیان، با اشاره به معرفی وزرای کابینه دولت دوازدهم به مجلس و چینش تیم اقتصادی کابینه، اظهار داشت: تیم اقتصادی دولت جدید تغییر چندانی نکرده است و نه تنها تیم اقتصادی دولت جدید قوی تر نشده بلکه یک ظرفیت و مهره خوب به اسم طیب‌نیا را نیز از دست داد، چراکه طیب‌نیا فردی با تجربه بود و کرباسیان نیز که به جای وی معرفی شده یکی از معاونان طیب نیا بوده و اینکه چه اتفاقی افتاده که طیب نیا برداشته شده و آقای کرباسیان آمده و چه برنامه‌ای برای این وزارتخانه دارد مشخص نیست.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، افزود:طیب نیا از لحاظ علمی و تجربه کاری در سطح بالایی بود و دولت باید توضیح دهد که چگونه طیب نیا برداشته شده و یکی از معاونان وی در سمت وزارت امور اقتصادی و دارایی دولت دوازدهم منصوب شده است.

بنده معتقد به تغییرات زیاد در سیستم نبودم

پزشکیان با بیان اینکه بنده معتقد به تغییرات زیاد در سیستم نبودم، ادامه داد: تغییر باید در جهت گیری ها و مهارت های وزرا ایجاد شود و اگر شخصی در سیستم اشتباهی انجام داده باید اشتباهات وی اصلاح و نقاط مثبت تقویت شود.

وی یادآور شد:باید بیان شود که فلان شخص با فلان توانمندی در این دوره چه اقداماتی انجام می‌دهد تا مجلس به آن رأی دهد، در این دوره جدید تا این افراد بخواهند برنامه بنویسند و برنامه را اجرا کنند زمان زیادی نیاز است.

هر شخصی که بخواهد وارد کابینه شود باید ابتدا مشکلات را شناسایی کند

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه هر شخصی که بخواهد وارد کابینه شود باید ابتدا مشکلات را شناسایی کند، افزود: ممکن است هر وزیر جدیدی که انتخاب می‌شود هر اتفاقی را به گردن مدیر گذشته بیاندازد، پس اگر به دنبال اصلاح راه و ادامه مسیر هستیم، باید در چارچوب قانون فعالیت کرد، چراکه قانون است که در بخش های مختلف کشور مبنا و پایه کارشناسی، علمی و تجربی دارد.

وی با اشاره به معرفی شریعتمداری به عنوان وزیر صنعت، ادامه داد: دولت  لایحه‌ای مبنی بر لایحه تفکیک وزارت صنعت از بازرگانی به مجلس ارائه کرد، لذا مشخص می شود که این تهدید همیشه در بدنه دولت وجود داشته که دو وزارتخانه صنعت و بازرگانی در یکدیگر قابل جمع شدن نیستند و دولت احساس کرده که وزارت صنعت و بازرگانی باید از یکدیگر جدا شود.

پزشکیان اظهار کرد: اگر این دو وزارتخانه از یکدیگر تفکیک شود این خطر وجود دارد که شخصی که از وزارت بازرگانی سر رشته دارد از وزارت صنعت اطلاعی نداشته باشد، که درباره شریعتمداری نیز به همین صورت است که شریعتمداری تجربه بازرگانی زیادی داشته اما در بخش صنعتی تجربه چندانی ندارد.

وی افزود: نبود مجید انصاری در کابینه جای سوال دارد چراکه آقای انصاری برای دولت کار کرده و اینکه چرا از سیستم حذف شده جای سوال است.

رأی دادن صرف به برنامه وزرا حرف است

این نماینده مردم در مجلس دهم، با اشاره به جایگزینی بیطرف به جای چیت چیان در وزارت نیرو، ادامه داد: بیطرف سابقه حضور و سکانداری وزارت نیرو را دارد اما چیت چیان نیز اقدامات خوبی در این وزارتخانه داشته و اینکه چرا برکنار شده و بی طرف به جای آن انتخاب شده جای سوال است.

وی شناخت خوبی از آقای آذری جهرمی ندارم و نمی توانم نظر خاصی درباره ایشان ارائه کنم، تصریح کرد: رأی دادن صرف به برنامه حرف بوده و منطقی نیست چراکه ممکن است حرف های خوبی زده شود، اما شاید نتوان در عمل آن را اجرایی کرد، لذا باید دید که در نهایت در عمل چه می شود.  

کابینه الزاما نباید از یک گروه یا جریان خاص باشد

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، با اشاره به فرازی از سخنان حضرت علی افزود: حضرت علی (ع) در ویژگی های کارگزاران ذکر می کنند که کارگزار باید فردی باتجربه، امتحان پس داده، خوش سابقه و مبری از هرگونه تهمت باشد.

وی با بیان اینکه الزاما نباید کابینه از یک گروه یا جریان خاص باشد، ادامه داد: هر شخصی که کارشناس تر باشد باید در کابینه حضور داشته باشد، البته طبیعی است که شخصی که از لحاظ تفکرات سیاسی با دولت است هم فکر است در بخش های سیاسی به کار گرفته شود، اما در وزارتخانه هایی که سیاسی نیستند باید مهارت و تجربه فرد ملاک انتخاب قرار گیرد.

 

بیشتر وزارتخانه‌های دولت سیاسی شده است

پزشکیان با انتقاد از اینکه متأسفانه بیشتر وزارتخانه های دولت سیاسی شده و حتی به نیروی خدمات یک مجموعه سیاسی نگریسته می شود، یادآور شد: در حالی که در دنیا نیز دولت ها و وزرا تغییر می کنند و مابقی کارشناسان در جایگاه خود حضور دارند، اما در ایران با تغییر یک استاندار بیشتر فرمانداران و رؤسای ادارات نیز به ترتیب تغییر می کند و به همین نحو نیز تمام سیستم تغییر می کند.

وی افزود: دیگر در سیستم  اداری و اقتصادی کارشناس به عنوان کارشناس وجود ندارد، پست کارشناسی موجود است، اما فرد منتخب کارشناس نیست و اسمش کارشناس بوده اما در واقع کارشناس واقعی نیست، فردی که دو ماه آمده چه تجربه ای دارد، حتی اگر اسم کارشناس روی آن گذاشته شود.

جوان و پیر از لحاظ مدیریتی محلی از اعراب ندارد

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه جوان و پیر از لحاظ مدیریتی محلی از اعراب ندارد، ادامه داد: آیا شخصی که کاردان تر و باتجربه تر است باید کنار گذاشته شود و شخص جوان در کابینه حضور یابد؟ به چه علت در کجای دنیا اینگونه رفتار می کنند؟ البته اگر شخصی کاردان، باتجربه و باسابقه بوده طبیعی است که جوان بودن بهتر از جوان نبودن است.

 وی با اشاره به اینکه علم و مهارت در کنار یکدیگر قرار می گیرند، اظهار کرد:در ابتدای انقلاب که جوان ها روی کار آمدند به این دلیل بود که مسن ها با حکومت همراه نبودند و گفته می شد که افراد با تجربه ضد انقلاب و جاسوس هستند، به همین دلیل کنار گذاشته شدند، اما اکنون که ۴۰ سال از انقلاب می گذرد، اگر حرف گذشته زده شود مشخص می شود که هیچ رشدی صورت نگرفته است.

کشور به دلیل اینکه به تجربه احترام نمی گذارد،  دچار مشکل می شود

پزشکیان افزود:بنده اگر هم اکنون موردی را در سیستم بهداشت و درمان مشاهده کنم، متوجه می شوم که تا آخر چه اتفاقی می افتد.

وی با بیان اینکه کشور به دلیل اینکه به تجربه احترام نمی گذارد،  دچار مشکل می شود، ادامه داد: در ابتدای انقلاب نیز انقلاب فرهنگی به دلیل عدم مهارت کافی و مبانی علمی نتوانست با موفقیت پشت سر گذاشته شود.

حافظان قرآن چرا الگوهای مدیریتی، اقتصادی و سیاسی نیستند؟

پزشکیان تصریح کرد:علم داشتن، علم را درک کردن و درک علم را توانستن هر کدام یک دهه زمان نیاز دارد صرف اینکه ۴ کتاب حفظ شود نمی توان اسم آن را علم گذاشت.

وی افزود: حافظان قرآن چرا الگوهای مدیریتی، اقتصادی و سیاسی نیستند، آیا قرآن بد است و قرآن رهنمود نمی دهد؟ خیر چون قرآن را نمی فهیم و نمی توانیم به آن عمل کنیم، نمی توانیم از آن بهره ببریم.

اگر من جای دولت بودم به این راحتی چنین تغییراتی اعمال نمی کردم

پزشکیان با بیان اینکه هر وزیری اشتباهات و نکات مثبتی در کارنامه خود داشته است، ادامه داد: اگر وزیری در حال حاضر اشتباهی داشته آیا تضمینی وجود دارد که نفر بعدی اشتباه نمی کند، به نظر بنده باید اشتباه هر فردی باید به وی گوشزد و با آموزش رفع شود تا این اشتباه بار دیگر تکرار  نشود و این فرد برای کشور سرمایه شود.

وی اظهار کرد: اگر من جای دولت بودم به این راحتی چنین تغییراتی اعمال نمی کردم، لذا اگر افرادی که با دولت کار می کردند خلاف قوانین عمل می کردند، باید به آنها گوشزد می شد که نباید خلاف قانون عمل می کردند و با مجلس در چارچوب قانون تعامل می شد که آنچه مبنای قانونی داشته اجرا شود و اگر اشتباهی بوده قول داده می شد که تکرار نشود.

اگر دولت بپذیرد قانون را اجرا کند، مشکلی به وجود نمی‌آید

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: مشکل آنجا بوده که وزیری جناحی، سیاسی و خلاف قانون عمل می کند و دولت به جای رفع مشکل افراد را تغییر می دهد، لذا اگر دولت بپذیرد قانون را اجرا کند و مجلس بپذیرد که بر قانون نظارت کند مشکلی به وجود نمی آید و اگر ضعفی در اجرای قانون وجود دارد باید کمک کرد که اصلاح شود.

وی با بیان اینکه انسان ها منابع با ارزش و قیمتی هستند، ادامه داد: برخورد با انسان ها برخورد ساده ای نیست و اگر به یک شخصی میدان و امکانی داده شود و در این فرد در این میدان تمرین کند و به یکباره رها شود، مشخص نیست چه سرانجامی پیدا می کند.

۴۰سال است که افراد انتخاب می شوند و پس از مدتی زیرپای آنها کشیده می شود

 پزشکیان یادآور شد:هنر فردی که این فرد را انتخاب کرده این است که فرد را تقویت کرده و بالا بکشد و هنر این نیست که زیر پای فرد خالی شده و به زمین زده شود.

وی با بیان اینکه حدود ۴۰ سال است که افراد انتخاب می شوند و پس از مدتی زیرپای آنها کشیده می شود، افزود: اگر به طول این ۴۰ سال نگاه شود چند فرد علمی و باتجربه را می توان نام برد که نامش برده می شود انگ های مختلف به آن نچسبانند.

نمی توان با تغییر وزرا، سیستم را اصلاح کرد

پزشکیان ادامه داد:هیچ گاه در کشور نتوانستند ضعف ها را اصلاح کنند بلکه ضعف ها همیشه بزرگ شده تا بزرگان به زمین زده شوند.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه براساس تجربه و واقعیت ها نمی توان با تغییر وزرا، سیستم را اصلاح کرد، تصریح کرد: آیا جلسه ای به عظمت تحلیف ریاست جمهوری در این حد بود که تنها یک نقطه ضعف آن بزرگ شود؟ آیا نقاط قوت آن نمی توانست بزرگ نمایی شود؟ درست است که نقطه ضعف قابل قبول نبود، اما متاسفانه نقاط قوت رها شده و تنها به نقاط ضعف پرداخته شده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.