تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : اقتصادی , شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ ۱۰:۴۵:۵۱ شناسه خبر : ۱۰۶۶۸۵۸

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی آذربایجان‌شرقی:

94 درصد واحدهای تولیدی آذربایجان‌شرقی صنایع کوچک هستند/شناسایی 37 خوشه صنعتی در آذربایجان‌شرقی/ تشکیل کنسرسیوم توسعه صادرات خوشه‌ای

مديرعامل شركت شهرك‌هاي صنعتي آذربايجان‌شرقي گفت:‌ طبق اطلاعات موجود 94 درصد واحدهاي توليدي استان صنايع كوچك و متوسط و 6 درصد باقيمانده صنايع بزرگ هستند و حدود 41 درصد واحدهاي صنعتي به بهره‌برداري رسيده استان در شهرك‌هاي صنعتي مستقر بوده و 47 درصد اشتغال صنعتي در اين شهرك‌ها ايجاد شده است.

به گزارش تبریز بیدار ، سیدمرتضی نیرومند امروز در سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه اظهار داشت: روز ۲۱ مردادماه روز حمایت از صنایع کوچک و متوسط در کشور است.

وی با بیان اینکه طبق فرمایش مقام معظم رهبری در زمیته اقتصاد مقاومتی و تاکید ایشان  به حمایت از صنایع کوچک و متوسط که مدام فرموده‌اند آن چیزی که تحول در جامعه را ایجاد خواهد کرد همین صنایع کوچک و متوسط است، گفت: براساس این تاکیدات، ۲۱ مردادماه را روز حمایت صنایع کوچک انتخاب شده و از این رو طبق نامگذاری‌های سال در زمینه تولید بوده وظیفه سنگینی بر عهده شرکت شهرک‌های صنعتی است.

نیرومند با تاکید به اینکه علت اهمیت صنایع کوچک به دلیل  انعطاف‌پذیری در مقابل نوسانات اقتصادی، امکان تغییر محصول، حجم سرمایه‌گذاری کم، راه‌ندازی در حداقل زمان و ایجاد صنایع کوچک است، بیان کرد: با توجه به اینکه صنایع کوچک نیاز به آموزش سطح بالایی ندارد و از آنجایی که علت موفقیت واحدهای بزرگ که توانسته‌اند رونق یابند شروع  از واحدهای کوچک بود، ما نیز در راستای حمایت از صنایع کوچک و متوسط تلاش می‌کنیم.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان گفت: واحدهای کوچک که از طریق دولت ایجاد شده طی سالیان با مشکل روبه‌رو شده است.

وی با تاکید به اینکه بیش از ۴ هزار واحد صنعتی فعال در استان آذربایجان‌شرقی داریم که حدود 92درصد صنایع جزو صنایع کوچک است، ادامه داد: ظرفیت اصلی استان آذربایجان‌شرقی با صنایع کوچک و متوسط است در عین حال استان به دلیل برخورداری از نیروهای فعال جزو استان‌های فعال بوده و توانسته در طول دهه‌های اخیر خدمات خود را به ثبات رساند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی بیان داشت: صنایع فلزی، شیمیایی، غذایی، کانی غیر فلزی، سلولزی، نساجی و برق و الکترونیک از جمله زمینه‌های فعال در شرکت شهرک‌های صنعتی استان بوده و در کنار آن  شرکت شهرک‌های صنعتی استان در زمینه خوشه‌های صنعتی نیز فعال است که از طریق آن فرش تبریز و کفش تبریز شناسایی و حمایت می‌شود.

اشتغال 56 هزار نفر در 2271 واحدهای صنعتی مستقر در شهرک‌های صنعتی استان

وی اذعان داشت: در حال حاضر 2 هزار و 271واحد صنعتی در داخل شهرک‌های صنعتی استان فعال هستند که باعث ایجاد اشتغال برای  ۵۶ هزار نفر شده است.

نیرومند با اشاره به اینکه 2 هزار و 100 واحد صنعتی یا ۹۵ درصد صنایع جزو صنایع کوچک و متوسط به شمار می‌رود، تصریح کرد: طبق گزارش‌های آماری، ۹۲ درصد صنایع کشوری مربوط به صنایع کوچک و متوسط است که دراستان ما ۹۴ درصد است.

45 درصد اشتغال کشور در صنایع کوچک و متوسط

وی با تاکید به اینکه ۴۵ درصد اشتغال کشور بر عهده صنایع کوچک و متوسط تامین می‌شود، افزود: از لحاظ اشتغال در مقایسه با کشورهای توسعه یافته برابری داریم ولی ارزش افزوده‌ایی که اتفاق می‌افتد ۱۷ درصد برای کشور ایران است که این رقم برای کشورهای توسعه یافته ۳۵ درصد است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی متذکر شد: در صادرات صنایع کوچک و متوسط ۱۰ درصد صادرات از محل صنایع‌دستی بوده که برای کشورهای متوسطه این رقم  ۱۷ درصد است.

وی با تاکید به اینکه باید هدف‌گذاری به سمت حمایت از صنایع در کشور باشد، بیان کرد: طبق منویات مقام معظم رهبری در راستای اشتعال‌زایی و توجه به تولید داخلی باید روی به حمایت از صنایع کوچک و متوسط آوریم.

نیرومند اظهار داشت: موظف به ایجاد  ۱۳۰ طرح در  سال‌جاری هستیم که با راه‌اندازی آنها اشتغال برای ۲ هزار نفر ایجاد می‌شود.

بازگشت 56 واحد راکد به چرخه تولید

وی با بیان اینکه در سال‌جاری ۵۶ واحد راکد باید به چرخه تولید وارد شود که در این راستا اشتغال برای ۹۵۲ نفر ایجاد خواهد شد، ادامه داد: همچنین در ادامه فعالیت‌های سال‌جاری برنامه تکمیل واحدهای فعال که ۱۸۷ واحد است را داریم که اقدام به افزایش ظرفیت آنها خواهیم کرد تا شغل برای ۱۸۷۰ نفر ایجاد کنیم.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی با تاکید به اینکه اگر کالای ایرانی مصرف نکنیم و رو به مصرف کالاهای خارجی بیاوریم، هیچ‌کدام از اهداف برنامه‌ریزی شده عملیاتی نخواهد شد،گفت: در سال ۹۵ شاهد رشد سرمایه‌گذاری در سطح استان بودیم؛ به طوریکه قرارداد واگذاری از طریق شرکت شهرک‌های صنعتی استان نسبت به سال ۹۴ از لحاظ تعداد ۴۰ درصد رشد داشته است همچنین از لحاظ مساحت واگذاری ۲۳ درصد رشد داشته‌ایم.

 وی خاطرنشان کرد: در سال‌جاری حدود ۱۰۹ قرارداد واگذاری انجام گرفته و سرمایه‌گذارها شروع به سرمایه‌گذاری کرده‌اند و با توجه به اینکه استان آذربایجان‌شرقی دارای ۳۷ خوشه صنعتی برای محل رشد و توسعه واحدهاست در کنار آن کنسرسیوم‌های صادراتی نیز در استان ایجاد کرده‌ایم و برای رقابت بین آنها تصمیم به تقویتشان را داریم.

نیرومند متذکر شد: تمام شهرستان‌های استان، از محروم‌ترین نقطه تا متوسط دارای شهرک‌های صنعتی است که این به برکت نظام جمهوری اسلامی بوده است؛ در حالیکه در کشورهای همسایه چنین اتفاقی نیافتاده است.

وی گفت: در استان آذربایجان‌شرقی هر سرمایه‌گذاری که برای فعالیت اقتصادی رجوع می‌کند، طبق وظیفه به مشکلات آنها می‌پردازیم و با قاطعیت اعلام می‌کنم که هیچ  بن‌بستی برای سرمایه‌گذاری در استان نداریم.

منبع: فارس