شهین باهر در گفتگوی تفصیلی با تبریزبیدار؛

برای پیشرفت تبریز از هیچ کاری دریغ نخواهم کرد/ شورای چهارم اعتقاد چندانی به کار تخصصی نداشت/افزایش ۱۰۰ درصدی آرای بنده نشانگر رضایت شهروندان است

شهین باهر در پاسخ به سوالی مبنی بر احتمال درخواست برنامه برای تصدی سمت شهرداری تبریز، تصریح کرد: بنده در راستای توسعه و پیشرفت شهر تبریز، از هرچه در توان دارم دریغ نخواهم کرد و اگر فضا برای خدمت رسانی و کمک به توسعه شهر تبریز مهیا باشد، یقین کنید که ذره ای مذایقه نخواهم کرد.

به گزارش تبریز بیدار ، ایرچ شهین باهر که در انتخابات شورای پنجم با حدود ۳۸ هزار رای نفر اول علی البدل شده، معتقد است که افزایش ۱۰۰درصدی آرای وی نسبت به دور قبل انتخابات علی رغم اینکه در هیچ یک از لیست های سیاسی انتخاباتی نبوده است نشانگر رضایت شهروندان از عملکرد ۴ ساله وی است. وی عدم نگاه تخصصی شورای چهارم را مهمترین ضعف آن می داند. آنچه می خوانید مشروح گفتگوی تبریزبیدار با تنها مرد عمرانی شورای چهارم است.

 ممنون  از وقتی که در روزهای پایانی شورای چهارم در اختیار تبریزبیدار قرار دادید. عمده مردم شما را با تخصص عمرانی و مسائل پیرامونی آن می شناسند و در انتخابات اخیر نیز با افزایش ۱۰۰ درصدی رای خود نسبت به دور پیشین، توانستید به عنوان نفر چهاردهم، به عنوان نخستین عضو علی البدل شورای شهر تبریز انتخاب شوید. ارزیابی کلی شما از عملکرد شورای چهارم و نقاط ضعف و قوت آن چیست؟

بسم الله الرحمن الرحیم. بنده نیز خدمت شما و همه مخاطبین پایگاه خبری تبریزبیدار عرض ادب دارم،  بنده در نطق پیش از دستور هفته های قبل خود به صراحت نظر خود را درباره عملکرد شورا و اعضای آن ابراز داشتم تا خدایی نکرده در صحبت های محفلی و گفتگو با رسانه ها، شائبه غیبت پیش نیاید. ما در دوره چهارم شورا با شرایط خاصی مواجه بودیم که تعداد اعضای آن به ۲۱ نفر افزایش یافته و شرایط رای آوری منتخبین و گرایش به طیف ها و جناح های مختلف در شورای شهر افزایش یافته بود و ترکیب خاصی را شاهد بودیم.

در این ترکیب، شاهد حضور افراد باسابقه در شورا و افکار مختلف سیاسی و اجتماعی را شاهد بودیم که بیشتر وقت شورا به اظهارنظرهایی می گذشت که همه اعضا علاقه مند بودند درباره مسائل مختلف شورا و شهرداری به صورت ضدونقیض اظهارنظر کنند.

شورای دور چهارم به نوعی به تخصص اعتقادی نداشت چراکه مثلا بنده به عنوان تنها مردم عمرانی شورا، در انتخابات کمیسیون عمران  رای آخر را کسب کردم و با استعفای آقای دکتر بابایی بنده به کمیسیون عمران آمدم. یعنی شورای شهر تا این اندازه اعتقادی به کار تخصصی نداشت و بحث سیاسی بر بحث تخصصی چیرگی می یافت.

این مسئله یکی از اساسی ترین نقاط ضعف شورای شهر بود که جالب است اکثر اعضا در گفتگوهای رسانه ای بر تخصص گرایی و استفاده از نظرات متخصصین تاکید می گردند ولی اجازه ندادند در شورای شهر از ظرفیت های متخصصین استفاده شود و اگر شاهد بودید که بیشتر پروژه های عمرانی در نصف زمان بندی مقرر خود با کیفیت قابل قبول تکمیل و به بهره برداری رسید، در این شرایط رخ داد. بنده ریاست کمیسیونی را بر عهده داشتم که تنها یک عضو آن، متخصص عمرانی بود و اخیرا نیز پس از انتخابات استقبالی از سوی اعضای کمیسیون برای تداوم بازدیدها و جلسات کمیسیون نمی بینم، جالب است بدانید که در هفته های گذشته برای بازدید میدانی از پروژه های عمرانی برنامه ای را در کمیسیون تنظیم کرده بودیم ولی تنها بنده به بازدید رفته و هیچ کس از اعضای کمیسیون همراه بنده نیامدند.

این رویکرد بی اهمیتی نسبت به تخصص گرایی می تواند در شورای پنجم تکرار شود، هرچند با توجه به شناخت از سابقه برخی منتخبین آن، احساس می کنم که تخصص گرایی و احاله کار به کاردان می تواند در این شورا رخ دهد.

شهین باهر

جالب است که در این دوره از شورای شهر با دوگانه اقلیت_اکثریت و در مقطعی با سه گانه اقلیت_اکثریت_غیرمتعهدها مواجه بودیم….

دقیقا. بسیاری از مجالس و شوراها و حتی مجلس شورای اسلامی با ۲۹۰ نماینده، دوجناحی هستند ولی شورای شهر ما با ۲۱ عضو به سه جناح تبدیل شدند و این اتفاق خوشایندی نیست چراکه با افزایش تعداد جناح ها در جمع های تصمیم گیری و مشورتی، تشتت آرا نیز به همان مقدار افزایش و بهره گیری مطلوب کاهش می یابد.

بسیاری از مشکلات شهری در این ۴ سال نه به بودجه، بلکه به تصمیم گیری های خوب نیاز داشت و متاسفانه این تصمیم گیری ها اتفاق نیفتاد چراکه علی رغم طرح کامل و بی نقص یک مسئله یا لایحه تخصصی در شورای شهر، به دلیل عدم اشراف و تسلط بر مباحث، شاهد مخالفت صد درصدی همکاران با آن بودیم.

این دست مشکلات و رکود اقتصادی حاکم بر کشور سبب تقلیل فضای کاری شهری شد، هرچند تعدادی از متخصصین امور شهری دست به دست هم دادند و فی الواقع اقدامات مناسبی را در این مسیر انجام دادند. درآمد شهرداری تبریز در سال ۹۰، از محل صدور پروانه قانونی ده ها برابر سال های اخیر بوده است، چراکه ما در آن سال در سازمان نظام مهندسی ۶_۷میلیون متر مربع نقشه ساختمانی کنترل می کردیم ولی آمار فعلی رقمی حدود ۱.۵ میلیون را به سختی نشان می دهد. گستره شهری و سطح خدمات در شهر بیش از گذشته افزایش یافته ولی درآمد شهرداری از این مسیر بیش از یک دهم کاهش یافته است. در این وضعیت کاهش درآمدی، ما به عنوان NGO های شهرسازی برای حذف کمیسیون های توافقات فشار وارد کردیم زیرا این کمیسیون، کمیسیون توافق قانون و آسایش و آرامش شهروندان است.

اگر در آینده این کمیسیون را احیا نکنند، شهر به سمت آرامش و آسایش از نظر ساخت و ساز و آرامش اجتماعی آنان حرکت می کنند. شهری که روی خطرناک ترین شهر ایران از نظر زمین لرزه ای است و عقل انسانی و ضوابط مهندسی در حوزه عمران و شهرسازی بر گسترش شهر به شکل سطحی تاکید می کند نه عمودی، اما جالب است بدانید که خطرناک ترین شهر ایران از نظر لرزه ای، بلند مرتبه ترین شهر ایران پس از تهران است.

حذف کمیسیون توافقات، کاری بزرگ در حق مردم تبریز و رفاه و آسایش آنان بود تا شهرداری تبریز به سمت جذب منابع مالی پایدار و منطقی حرکت کند.

درباره تغییر کاربری ها نیز اتفاقی مشابه حذف کمیسیون توافقات رخ داد؟

بله بنده چندین سال است که از طرف سازمان نظام مهندسی در کمیسیون ماده ۵ عضو هستم و جالب است که شهروندان عزیز بدانند که کمترین تغییر کاربری عمومی خصوصا کاربری فضای سبز در این دوره شورای شهر اتفاق افتاد. متاسفانه در دوره پیشین علی رغم اقدامات مثبت، درآمد شهرداری از محل تغییر کاربری واقعا رقمی بزرگ بود که تمامی میادین همچون میدان نظامی، سهندیه ابوریحان قرار بود به پاساژ تغییر کاربری شود. از سوی دیگر به برخی از پروژه های غلط مصوب شده اجازه اجرا ندادیم، فکر نکنید که تمامی پروژه های شهرداری قطعا به نفع شهر خواهد بود از جمله این پروژه ها، پل های تقاطع های غیرهمسطح تقاطع های خیام و گلشهر در مسیر ائل گولی بود که علی رغم مشخص شدن پیمانکار، تعیین اعتبار و آغاز عملیات اجرا، به دلیل تخریب مسیر گردشگری ائل گولی تبریز از راهنمایی تا ائل گولی، دستور توقف آن را در این دوره صادر و مسیر ترافیکی آن را از طریق میدان افلاک نما و دکتر حسابی کاهش دادیم.

یکی از بهترین شاخص های عملکرد شورای چهارم و شهرداری فعالیت در حوزه عمرانی بوده که واقعا برای مردم دلچسب بوده است. هرچند نقاط ضعفی را نیز در این دوره داشتیم که مثلا یک پروژ عمرانی را نباید اجرا می کردیم.
شورای شهر تبریز

مثلا کدام پروژه؟!

مثلا پروژه میدان آذربایجان. شاید از نظر فنی نیازی به اجرای این پروژه وجود نداشت چراکه امتداد خیابان پاسداران از پشت فرودگاه تبریز تا جاده مرند کشیده شده است. و اگر ما آن جاده دو بانده را ادامه می دادیم، ترافیک ورودی میدان آذربایجان و ترافیک فرودگاه تبریز به اتوبان پاسداران را از این مسیر امتداد اتوبان هدایت می کردیم. بنده به دفعات مخالفت خود را با این پروژه ابراز داشته ام ولی این دست تصمیم گیری ها به همان شورای غیرمتخصص و عدم اعتقاد به تخصص باز می گردد. این همان شورای شهری است که قصد داشت در زیر سایه لاله پارک و روی گسل تبریز، ساختمان شورای شهر را احداث کند و بیشترین رای را از سوی افراد غیرمتخصص در حوزه شهرسازی و عمرانی کسب کرد.

یا مثلا در پروژه امتداد ۴۲ متری به دفعات اعلام کردیم که این پروژه با بن بست مواجه خواهد شد و امکان ادامه آن به دلیل وجود تفاوت در خط الراس ها و خط القعرهای محلات احمدآباد و سیلاب وجود ندارد و زندگانی مردم به هم خواهد ریخت، ولی بار دیگر گوش شنوایی برای این مسئله وجود نداشت و بدلیل این قبیل مشکلات است که علی رغم تخریب و تملک خانه های مردم نتوانسته اند کدهای آنان را تعریف کنند که مردم از خاک و ریزها تحول یابند. این ها نشانه های شورای شهری است که به تخصص مربوطه بهایی نمی داد و تا امروز نیز پس از برگزاری انتخابات شاهد اظهارنظرهای پوپولیستی در صحن شورای شهر هستیم.

اتفاقا این پوپولیسم عارضه ای است که به تعبیر بسیاری ۴ سال بر عملکرد شورای شهر سایه افکند….

هرچند بنده در انتخابات شورای پنجم با اندک تفاوتی رای نیاوردم اما بابت یک مسئله خوشحال شدم و آن اینکه، مردم به اقدامات پوپولیستی رای ندادند و سطح آگاهی آنان به اندازه ای بالا رفت که به اظهارات و اقدامات پوپولیستی رای ندادند. ارتقای سطح بینش و آگاهی شهروندان در رای دادن به افکار کاندیداها رخداد بسیار مثبت و مهمی بود. اما در آخرین جلسات شورای چهارم شهر شاهد هستید که اقدامات پوپولیستی پایان نیافته و امروز یک عضو شورا چنین می پندارد که حقوق قانونی پرسنل شهرداری تنها بر عهده این فرد است و فکر می کند اگر این عضو اعتراض نکند، حقوق ها پرداخت نخواهد شد! عضو شورای کلانشهری، گاها به گونه ای در قالب خود محو می شود که خود را عضو شورای قشر خاصی می پندارد،ما عضو شورای کلانشهر هستیم و باید به عنوان متخصص، تحلیلگر و آگاه از تمامی ابعاد و جوانب شهری سردربیاوریم و در قبال آنها اظهارنظر کنیم.

شهردار تبریز

آیا قبول دارید که مردم به شورای چهارم شهر “نه” گفتند؟

خیر اینگونه نبوده. ببینید برخی ایرادات  به خودِ افراد بازمی گردد و در مجموعه شهرداری افراد سالم و خدایی نکرده افراد متخلفی وجود داشتند که باید پاسخگوی اقدامات و تخلفات خود باشند. علی رغم اینکه برخی از اتفاقات سال گذشته آبروی تبریز را برد و ما را نیز ناراحت کرد، بر انتخابات تاثیر خوبی گذاشت و سبب آگاهی و حرکت منطقی شهروندان عزیز شد. در این دوره مردم به عکس رای ندادند؛ چه تعداد کاندیدا با همان کلیشه های قبلی قدم در مسیر کمپین های انتخاباتی گذاشتند و نتیجه ای نگرفتند؟

علی رغم این مسائل، مردم از شورای دوره چهارم اقدامات مثبتی را شاهد بودند که شاید برایشان ملموس نباشد. ۱۶ هکتار کاربری پروژه باغلارباغی تا سال گذشته “تجاری” بود، اما در این دوره به کاربری “فضای سبز” بازگردانده شد اما متاسفانه برخی رسانه ها این مسئله را به گونه دیگری واژگون می کنند و انشاالله در این عمر باقی مانده شورای چهارم به جای جدل ها و عقده گشایی ها، بتوانیم میارمیار را در مرکز تبریز به فضای سبز تغییر کاربری دهیم، شورای چهارم می تواند یکی از اقدامات دیگر ایده آل را انجام دهد.

با اینکه مردم برخی خاطرات بد را از این شورای شهر به خاطر دارند ولی خاطرات خوبی نیز در یادها مانده است. کسی ترافیک سنگین میدان راه آهن، پروژه افلاک نما، ترمینال تبریز و حتی مترو تبریز رااز یاد نبرده است.

۲۰ سال بود که مترو تبریز مشغول مطالعه و کار اجرایی بود، اما بسیار مهم بود که در این دوره از عمر شورا، شهروندان تبریزی سوار مترو شدند و خط یک انشاالله با اقدامات رو به جلو در آینده ای نزدیک در حال اتمام است.

با نگاهی به آرای ۱۷ عضو ثبت نام کننده شورای چهارم در انتخابات، می بینیم که اکثریت اعضا با کاهش و تثبیت رای مواجه بودند و شما و آقای بابایی اقدم تنها اعضای شورای چهارم بودید که با افزایش دو برابری و سه برابری آرا مواجه بودید. تحلیلتان از سبد رای خودتان چیست؟

بنده به عنوان تنها مردم عمرانی شورای شهر و متخصص امور شهری و عمرانی، به صراحت اقداماتم را به مردم ارائه دادم و مردم نیز طالب این دست گزارشات بودند و امروز نیز خواهان بحث تخصص گرایی برای حل مشکلات سیستمی هستند.

زمانی که از تخصص صحبت می کنیم رافع تعهد نیست، یا بالعکس. تعهد یقینا باید وجود داشته باشد و پیش نیاز خدمت به مردم است؛ برخی اعضای فعلی شورا قبل از انتخابات اعلام می کردند که ما در قضایای اخیر سالم بوده ایم، این طبیعی است که باید سالم و بدون هیچ فسادی باشند و نیازی به منت بر مردم و اظهار ندارد.

در دستگیری های اخیر برخی از همکاران محترم و محترمه ما در شورای چهارم، آبروی شورای شهر را بردند و ما از این مسئله لطمات زیادی خوردیم که سبب شد برخی عامدانه به دلیل کاندیداتوری در انتخابات بحث “نه” به شورای چهارم را مطرح کنند. علی رغم این لطمات، افزایش ۱۰۰ درصدی رای بنده نشان داد که مردم به دنبال افراد متخصص و تاثیر گذاری هستند که لذت حضور آنان در پروژه های عمرانی را لمس کرده بودند. پروژه ای که اتمام آن ۳.۵ سال طول می کشید، ما در عرض ۸ ماه به اتمام رساندیم و شهروندان عزیز به این دست نکات آگاه هستند و این در کنار حضور چهره به چهره در محلات و میان مردم و آگاهی از مشکلات آنان در افزایش ۱۰۰ درصدی آرای اینجانب بسیار موثر بود.

جالب است بدانید که متاسفانه یکی از اعضای کمیسیون عمران شورا درباره بازدید از پروژه های عمرانی که در واقع همان بازدید رسمی از مشکلات پروژه و محلات اطراف آن است، به بنده نامه نوشت که به دلیل تبلیغاتی بودن در بازدیدهای میدانی حاضر نخواهم شد. این درحالی است که در بازدیدهای میدانی بسیاری از مشکلات و ایرادات پروژه های عمرانی همچون پل گلکار رفع شد.

شاید برخی همکاران به دلیل تنبلی روز جمعه از بازدیدهای محلی در پروژه های عمرانی اجتناب می ورزیدند و بنده فکر می کنم به دلیل حضور در بطن مردم و رسیدگی به مشکلات شهروندان عزیز، شاهد این افزایش قابل توجه آرا بودیم.

هزینه انتخاباتی شما چه میزان بود؟ آیا هزینه های شما نیز به مانند برخی میلیاردی بود؟

(خنده) خیر بنده نیازی به هزینه های میلیاردی نداشتم و با توجه به تورم اقتصادی نسبت به ۴ سال گذشته، هزینه ستاد انتخاباتی من ۱۵ میلیون تومان افزایش یافته بود.

دوره پیشین چقدر بود؟

حدود ۴۸ میلیون تومان. بنده در این دوره و دوره های پیشین هیچ اسپانسر انتخاباتی نداشته ام، یعنی کسی نمی تواند ادعا کند که من برای شهین باهر، یک کیلو قند خریده ام!، حتی روال کاری بنده در این دوره و دوره های پیشین بدین گونه است که یک روز قبل از اعلام نتایج، حساب های ستاد انتخاباتی خود را با دوستانی که از آنان طلب گرفته ام، تسویه کنم. مگر بنده از حق الجلسات شورای شهر چقدر دریافت می کنم که برای انتخابات هزینه کنم؛ شهر خودم را دوست دارم و علاقه دارم به توسعه آن کمک کنم.

به عنوان پرسش پایانی از برنامه های خودتان برایمان بگویید، پیشنهادی برای سمت شهرداری از شهرهای دیگر و حتی تبریز داشته اید؟

برای بنده مهم نیست که با نسبت ۲۰۰_۳۰۰ رای علی البدل اول شورای پنجم شهر تبریز هستم، بلکه مهم این است که نسبت به دور پیشین افزایش ۱۰۰درصدی آرا را داشته ام که نشانگر پاسخ مثبت شهروندان عزیز تبریزی نسبت به عملکرد اینجانب در ۴ سال گذشته است و این رای در حکم “خسته نباشید” برای بنده است. اگر اقدامات و کارهای ما در جایگاه شورا برای خدمت به مردم است، باید به انتخاب مردم احترام بگذاریم، اما اگر به مانند جلسات اخیر شورای چهارم، هدف ما عقده گشایی برای مسائل شخصی باشد، این ویژگی حداقل در ایرج شهین باهر وجود ندارد و من با هدف شخصی به شورای شهر نیامده ام و بدین جهت است که بابت عدم حضور در شورای شهر ذره ای ناراحت نیستم.

بنده عاشق تبریز و شهر خودم هستم و مطمئن باشید در هر جایگاهی که حضور پیدا کنم، در راستای توسعه و پیشرفت شهر اولین و خدمت به شهروندان محترم و عزیز قدم برخواهم داشت.

بنده چندین سال شهردار باسمنج، رئیس سازمان مهندسی و عضو شورای شهر شده ام، سبب مطرح شدن بنده در حوزه های عمرانی، شهرسازی و مدیریت شهری شده است و براین اساس از شهرهای داخل و خارج از استان پیشنهاداتی به بنده ارائه شده است.

اگر منتخبان شورای پنجم، برای سمت شهرداری تبریز برنامه ای درخواست کنند، آیا این کار را انجام خواهید داد؟

مطمئن باشید هرچه در توان دارم در جهت توسعه و پیشرفت شهر تبریز دریغ نخواهم کرد، زیرا نگاه من به دلیل رویکرد تخصصی و شخصیت فنی و عمرانی نسبت به این مسئله تاکنون سیاسی نبوده و نخواهد بود.

در زمان انتخابات هر دو جناح سیاسی از بنده برای حضور در لیست ها دعوت کردند، ولی با اعتقاد به بحث های فنی، اجرایی و تخصصی دعوت آنان را نپذیرفتم. ما اهل کار کردن و اجرا هستیم و نیروهای اجرایی وارد مسائل و موضوعات سیاسی این چنینی نمی شوند.

اگر فضا آماده باشد و بتوانم قدمی در جهت پیشرفت و آبادانی تبریز بردارم، یقین کنید که ذره ای مضایقه و دریغ نخواهم کرد و در صورتی که در جایگاه مدیریتی شهری قرار نگیرم، مطمئن باشید هرچه در توان دارم در حوزه تخصصی در مشاوره به اعضای شورای پنجم همت خواهم گذاشت.

بسیار متشکریم بابت وقتی که در اختیار ما قرار دادید.

من هم سپاسگزارم. امیدوارم موفق باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.