فرهنگی در مخالفت کلی با کابینه پیشنهادی روحانی:

میانگین سنی کابینه فعلی با سابق هیچ تفاوتی نکرده است/ روش های تنگ نظرانه سیاسی در بخش های مختلف کابینه سابق حاکم بود

نماینده مردم تبریز اظهار داشت: کاهش استفاده از آذری ها در کابینه مسئله‌ی مهم دیگری است که امیدواریم در یک وزیر باقی مانده این مشکل برطرف شده و انتظارات مردم برطرف شود.

به گزارش تبریز بیدار ، امروز ( سه شنبه، ۲۴ مردادماه ) در مخالفت با کلیات کابینه دوازدهم با بیان اینکه مخالفت یا موافقت با کلیات کابینه به معنای موافقت یا مخالفت با تمامی وزرای معرفی شده نیست، گفت: در موافقت با برخی از وزرای معرفی شده نیز ثبت نام کردم که در صورت اختصاص زمان صحبت خواهم کرد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه کابینه معرفی شده تفاوت اساسی با کابینه سابق ندارد، تصریح کرد: رییس‌جمهور نیز در صحبت های خود این موضوع را بیان کردند؛ کابینه سابق کابینه موفقی در زمینه های حساس و مهمی در مصالح کشور نبود و در اشتغال گام مهمی برداشته نشد؛ در مسکن اتفاقی نیفتاد، در حوزه مبارزه با فساد گامی موثر برداشته نشد، در انضباط موسسات مالی مانند کاسپین و نظایر آنها قدم های موثری برداشته نشد.

وی با انتقاد از اینکه روش های تنگ نظرانه سیاسی در بخش های مختلف کابینه سابق حاکم بود، تصریح کرد: جز در موارد خاصی در سایر وزارت خانه ها هیچ تحولی ایجاد نشد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: برای توجه به محرومان گام هاسی اساسی برداشته نشد، عمران تا حدود زیادی تعطیل بود، رکود در بخش ساختمان بیداد کرد، فرهنگیان که وظیفه تربیت و تعلیم تصمیم گیران، تصمیم سازان و مدیران آینده کشور و گردانندگی چرخ های را در آینده بر عهده داشتند از شرایط معیشتی خود ناراحت هستند و تمامی این مشکلات تاثیر خود را در ۱۶ میلیون رای به رقیب و حدود ۱۵ میلیون نفر کسانی که در انتخابات شرکت نکردند نشان داد.

فرهنگی ادامه داد: هر چند در جلب آرای موافق نیز از همان روش هایی که بر اساس ادعاها دوستان و همفکران شما بر همان مبنا بساط سال ۸۸ را رقم زدند و جان هایی از دست رفت و آسیب هایی بزرگ وارد شد بهره بردند.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس دهم، یادآور شد: جالب آنکه برخی از دوستان و همفکران شما هنوز هم از مدعیان آن حوادث تلخ حمایت می کنند و رییس جمهور نیز از همان افراد مشورت می گیرد.

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه پول پاشی در انتخابات و استفاده از ظرفیت اکثر دستگاه ها از جمله این روش ها بود، تصریح کرد: به گونه ای که برخلاف صریح قانون با شخصیت حقوقی دستگاه ها مصاحبه، سخنرانی یا بیانیه می دادند که در نوع خود کم سابقه بود.

وی افزود: حال که انتخابات گذشته برخی از مسئولان نیز آن روش ها را رها نمی کنند و با دستگاه های مرکزی تماس گرفته و عزل برخی را به خاطر انتخابات پیگیری می کنند، ارتقای اعضای هیات علمی را مانع می شوند، کارمندان را تبعید و از پست ها برکنار می کنند؛ این روش ناپسند که روش مرسوم در کشورهای عقب مانده است امیدواریم متوقف شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه تیم اقتصادی شما تحول اساسی پیدا نکرد در نتیجه نباید منتظر تحولات اساسی در این حوزه ها باشیم، گفت: گرفتاری های گذشته در حوزه عمران ادامه خواهد داشت، تعطیلی و کندی پروژه های راه سازی پرداخت هایی بالاتر از سمت های کارخانه به هواپیماهای خریداری شده همانند سال های گذشته استمرار خواهد داشت.

فرهنگی افزود: عدم تحول در بافت های فرسوده شهرها و عدم ساماندهی حاشیه شهرها علی رغم قول های شفاهی رییس جمهور دورنمایی خوبی را نشان نمی دهد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس دهم، با بیان اینکه بی برنامگی در بحث اشتغال نیز از معضلات مهمی است که استمرار خواهد داشت، گفت: نمی دانم این عدد ۹۵۰هزار شغل سلانه از کجا آمده است؟ جدول شماره یک برنامه ششم که با تفاهم دولت شکل گرفته و تصویب شده نرخ فعلی بیکاری را ۵۶دهم درصد و پیش بینی برنامه را به عنوان ۸ و شش دهم درج کرده است که بیانگر ۴ درصد رشد به صورت ۵ ساله یعنی رشد به معنای کاهش بیکاری و ۸ دهم درصد برای هر سال است که هر سال ۳۰۰هزار شغل را شامل می شود.

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی، افزود: برابر آمار بین یک میلیون تا یک و نیم میلیون نیروی جدید هم وارد چرخه اشتغال خواهد شد بنابراین برنامه ریزی ها باید حداقل بر اساس یک میلیون و ۴۰۰ هزار شغل در هر سال باشد.

وی یادآور شد: به طور کلی شرطی را که رهبر در جلسه تنفیذ فرمودند امیدواریم در برنامه و خط مشی دولت دیده شود و آن اجرای دقیق برنامه ششم است؛ برنامه ششم و احکام دایمی برنامه های توسعه را رییس جمهور اقدام نکرد و رییس مجلس آن را ابلاغ و در حال حاضر تبدیل به قانون شده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: رهبری فرمودند برنامه جامع و مهم است و باید با دقت اقدامات اجرای برنامه آماده شود و بر اساس آن دولت حرکت کند التزام به این مهم می تواند برخی کاستی ها را جبران کند.

فرهنگی ادامه داد: در جریان باشید که مجلس نیز در طول اجرای برنامه ششم احکام آن را به طور جد پیگیری خواهد کرد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس دهم، با بیان اینکه توجیهی که برای عدم استفاده از بانوان در کابینه گفته شد پذیرفتی نیست، گفت: نیمی از جمعیت کشور را بانوان تشکیل می دهند و تعداد بالای آنها در رده های بالای مدیریتی و کارکنان دولت و همچنین بیش از نیمی از بانوان در برخی از سال های اخیر به عنوان فارغ التحصیلان دانشگاه ها واقعیات انکارناپذیر جامعه هستند.

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی، با یادآوری کاهش استفاده از آذری ها در کابینه، گفت: انتظار می رود حداقل رییس جمهور این مشکل را با انتخاب یک وزیر آذری زبان رفع کند.

وی با انتقاد از اینکه میانگین سنی کابینه نسبت به دولت سابق تفاوت اساسی نکرده است، افزود: انتظار می رود با تلاش فراوان جبران و اصلاح شود و شاهد کابینه خسته گذشته نباشیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: حال که کابینه ای با ویژگی های یادشده شکل گرفته است امیداریم جریانات سیاسی پشت پرده کابینه و رییس جمهور مسئولیت نتایج را بپذیرد.

فرهنگی با انتقاد از اینکه در دریاچه ارومیه علی رغم وعده های گسترده در گذشته شاهد اتفاقات مهمی نیستیم، گفت: مدیرکارگروه مربوطه را به مسئولیتی در دولت گماشتند؛ برنامه دولت برای احیای دریاچه ارومیه و سایر تالاب ها چه خواهد بود؟

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس دهم، گفت: توجه به اهل سنت در عمل و نه در شعار و توجه به جوانان در بخش های مختلف توصیه بعدی است که انتظار می رود در ادامه راه با تقویت قوت ها ورفع ضعف ها و استفاده از فرصت ها و مقابله با تهدیدات به فرصت ها و توجه به قومیت های مختلف و زبان و ادبیات و فرهنگ آنها دوره آینده را دوره ای بهتر از دوره قبل معرفی کند.

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: انتظار ما از دولت آینده آن است که به انتظارات عمومی و به خواسته های رای دهندگانی که انتظار تحول داشتند و آنهایی که به علت ناامیدی یا به هر علت دیگری در انتخابات شرکت نکردند همه را امیدار کند به مسیری که در آینده باید شاهد آن باشیم.

وی ادامه داد: همه ما در یک موضوع متفق القول هستیم و آن انتظار مبادلات مثبت در حوزه ها و زمینه های مختلف است؛ تمامی کسانی که امیدوار به چنین آینده ای هستند انتظار خاصی از کابینه جدید دارند که در بخش های وسیع در گذشته برآورد نشد و مورد قرار نگرفت./

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.