عضو شورای شهر تبریز:

تبریز تبدیل به برج آباد شده‌است/ مخالف دخالت اعضای شورا در امور اجرایی شهرداری هستم

منتخب پنجمین دوره شورای تبریز معتقد است که تبدیل فضای سبز به کاربری تجاری همچون فروش کلیه انسان است؛ چنانچه انسان بدون کلیه نمی‌تواند زندگی کند، شهر هم بدون فضای سبز و سایر کاربری‌ها به محیط مرده تبدیل می‌شود.

به گزارش تبریز بیدار ، محمد باقر بهشتی در گفت‌وگو با ایسنا،  با اشاره به اینکه تک تک اعضا باید بدانند که به چه دلیل از سوی مردم انتخاب شده‌اند، یادآور شد: منتخبان مردم نباید مدافع و نماینده گروه و منطقه خاص از شهر باشند بلکه آن‌ها عضوی از شورای شهر تبریز هستند و برای منافع کل شهروندان تلاش می‌کنند .

وی شورای دوره پنجم را تیم بالقوه‌ی کاری دانست و افزود: این دوره از شورا متشکل از افرادی است که سابقه‌ی فعالیت در استانداری، شهرداری، شوراهای دوره قبل، نماینده ادوار مجلس، پزشکان، فعال بخش خصوصی و کارآفرین، تشکل کارگری، رسانه‌، نماینده مجلس و افرادی دانشگاهی هستند که همه این‌ها در کنارهم گروهی قوی را تشکیل می‌دهند.

وی با تاکید بر اهمیت تفکر علمی و کارشناسانه از طریق کمیسیون‌ها و مرکز پژوهش‌های شورا، خاطرنشان کرد: بهتر است مرکز عمده‌ی فعالیت و تصمیم‌گیری‌ها، در هشت کمیسیون معماری و شهرسازی، عمران، خدمات شهری، برنامه و بودجه، حمل و نقل و ترافیک، فرهنگی و اجتماعی، توسعه پایدار و محیط زیست، توسعه سرمایه‌گذاری و تسهیل فضای کسب‌وکار باشد و از سویی مرکز پژوهش‌های شورای شهر نیز در این دوره فعال‌ شود.

بهشتی با بیان اینکه تصمیمات شورا باید به نفع همه‌ی مردم تبریز باشد، گفت: به جز هبه به بهزیستی، با دیگر هبه‌ها کاملا مخالفم و معتقدم شورا حق ندارد سهم مردم عادی را به گروهی خاص همچون برج‌سازها بدهد؛ البته در مواردی همچون کمک به برگزاری همایش‌های ملی و در سطح بسیار بالا به میزبانی تبریز موافق هبه هستم.

وی در خصوص نحو‌ه‌ی تنظیم آیین‌نامه اجرایی شورا، یادآور شد: یکی از دلایلی که شورای اول دچار فساد نشد این بود که بسترسازی مناسبی شده بود و تمامی روابط اعضای شورا با یکدیگر و دستگاه‌ها و شهرداری را در آیین‌نامه‌ای کامل، تنظیم کرده بودیم که در صورت موافقت اعضای شورا، می‌توانیم از همان آیین‌نامه البته با تجدید نظر در این دوره نیز استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه نظام بودجه‌نویسی درست، می‌تواند ساختار شهرداری را اصلاح کند، ادامه داد: در دوره‌ی اول شورا، بودجه‌نویسی اسمی را راه انداری کردم که با نوشتن بودجه به اسم اشخاص، جلوی فساد و استخدام غیرقانونی افراد گرفته می‌شد.

مخالف دخالت اعضای شورا در امور اجرایی شهرداری هستم

عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد، مدیریت و بازرگانی دانشگاه تبریز تاکید کرد: من صد درصد مخالف دخالت در امور اجرایی شهرداری و یا توصیه افراد برای استخدام هستم و هر عضوی از شورا این کار را کند، خودم حتما این موضوع را به گوش رسانه‌ها می‌رسانم.

وی در خصوص ارتباط شورای دوره پنجم با رسانه‌ها، گفت: رسانه‌ها می‌توانند در جلسات علنی و حتی در جلسات کمیسیون‌ها شرکت داشته باشند و به بیان نظرات خود بپردازند؛ هم‌چنین عملکرد شورا هر شش ماه یکبار اطلاع رسانی خواهد شد.

وی در خصوص انتخاب رئیس شورا بیان کرد: تاکنون هشت نفر منتخب از لیست امید، دکتر شکور اکبرنژاد را برای ریاست شورا انتخاب کرده‌اند و البته این موضوع فعلاٌ میان پنج نفر بعدی و کل اعضای شورا بررسی نشده‌است.

بهشتی با بیان اینکه تا به حال ۲۷ شاخص انتخاب شهردار در شورا تعیین شده و فعلاٌ بر روی مصداق‌ها صحبت نشده است، یادآور شد: دلیل انتخاب شهردار تهران و مشهد این موضوع است که تمامی اعضا از یک لیست واحد به شورا راه یافته‌اند و اجماع نظر دارند.

شهرداران شهر فروش بوده‌اند نه شهردار!

وی تاکید کرد: هدفمان از انتخاب شهردار، دادن شغل و سمت برای یک نفر نیست، بلکه به دنبال شهردار برای این شهر هستیم تا بتواند مشکلات را به شیوه‌ی درست حل کند و متاسفانه در اغلب شهرهای ایران، شهرداران شهر فروش بوده‌اند نه شهردار! اداره‌ی شهر، غیر از شهر فروشی است و متاسفانه کل شهرداران قبلی به نسبت کم یا زیاد شهر فروشی کرده‌اند.

وی با بیان اینکه هزینه‌ی زندگی هر شهروند تبریزی سالانه یک میلیون و ۶۲۵ هزار تومان است، گفت: شهروندان تاکنون چنین مبلغی را به شهرداری پرداخت نکرده‌اند، این در حالیست که شهرداری با تبدیل فضای سبز به فضای تجاری در محل زندگی آن‌ها، در واقع کلیه فروشی کرده و از این راه هزینه‌ها را پوشش می‌دهد.

بهشتی ادامه داد: عوارض شهروندی می‌تواند راه حل موثری در اداره امورات شهری باشد.

وی در بخشی از سخنان خود ضمن انتقاد به تیم‌داری شهرداری گفت: وظیفه شهرداری تیم‌داری نیست. شهرهای جهان در دنیا چگونه کسب درآمد می‌کنند؟ در کجای دنیا شهرداری، تیم داری می‌‌کند؟ به طور کلی چرا ورزش را دولتی کرده‌ایم؟.

وی با بیان اینکه متاسفانه در شهر به امنیت و راحتی انسان توجه نشده‌است، گفت: شهر به جای اینکه محل زندگی انسان باشد تبدیل به محل احداث زیرگذر و روگذر شده و انسان و امنیت او فراموش شده‌است. آیا پیرزنی ۷۰ ساله عصا بدست می‌تواند با امنیت کافی از خیابان عبور کند؟

عضو شورای شهر در ادامه سه رشته‌ی دانشگاهی طراحی شهری، برنامه‌ریزی شهری و شهرسازی را از جمله رشته‌هایی دانست که هیچ استفاده‌ای از آن‌ها نمی‌شود و فقط اسمشان در میان دروس دانشگاهی خود نمایی می‌کند.

آقایان به ما بگویند که در پی سفرهای خارجی خود برای شهر چه آورده‌اند؟

وی خطاب به مدیرانی که هر سفرکاری خارج از کشور آنان، ۲۰ میلیون تومان هزینه دارد، گفت: آقایان به ما بگویند که در پی این سفرها برای شهر چه آورده‌اند؟ کدام تجربه موفق مدیریت شهری را از سفرشان آموخته‌اند؟ تا چه حد در مورد شیوه‌ی کسب درآمد شهری مقصد سفرشان اطلاعات کسب کرده‌اند؟ آن‌ها هم شهر را می‌فروشند؟ وضع حمل و نقل عمومی در آنجا چگونه است؟

وی با تاکید بر اینکه شهر ما تبدیل به برج آباد شده‌است، گفت: برج‌هایی در شهر دیده می‌شود که بدون فضای عمومی از قبیل مدرسه، درمانگاه و پارک هستند و نیز طراحی و برنامه‌ریزی درست شهری در آن‌ها به چشم می‌خورد، به عنوان مثال در مسیر چهارراه آبرسان به میدان ساعت، ارتفاع ساختمان‌ و تناسب را مقایسه کنید، چه می‌بینید؟ متاسفانه هر شهردار با کار فیزیکی زیاد، شهرداری موفق تلقی می‌شود.

بهشتی با اشاره به اینکه شهرسازی صرفاٌ کار فیزیکی نیست، گفت: در میان انبوهی از ساختمان‌ها به راستی انسان و امنیت زندگی او کجاست؟ در این شهر زمان شهروندان در ترافیک‌ها تلف می‌شود و شهروندان به دلیل ساخت و سازها حتی نمی‌توانند ۵۰۰ متر مسیر مستقیمی را در پیاده روها با امنیت طی کنند و بر این اساس در دوره پنجم شورا، بر روی مدیریت نرم‌افزاری شهر باید تمرکز کنیم و اولویت اصلی ما باشد.

وی بی‌توجهی به حقوق شهروندان معلول و با شرایط خاص را در استفاده از امکانات شهری از قبیل حمل و نقل عمومی از جمله مشکلات اساسی دانست و افزود: فضاهای شهری نیاز به مناسب‌سازی اساسی دارد و به عنوان مثال دکتر شکور اکبرنژاد که از اعضای جانباز شورای اسلامی شهر هستند نمی‌توانند به راحتی به سالن جلسه شورا در طبقه بالای عمارت شهرداری دسترسی داشته باشند و افراد مشابه ایشان در شهر زیاد است.

وی تاکید کرد: بهتر است اعضای شورا به دیگر ساختمان‌های شهرداری منتقل و عمارت تاریخی شهرداری تبریز به محلی برای گردشگران تبدیل شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.