شهردار تبریز:

فرصت تبریز ۲۰۱۸ باید صرف احیای جایگاه ملی و بین‌المللی شهر شود/ مردم تبریز قطعاً تفاوت خدمتگزاری را با کار سیاسی و جناح‌بازی می‌دانند

شهردار تبریز با بیان اینکه تبریزدر طول تاریخ معیار و مبدا مهم برنامه‌های اقتصادی بوده است، گفت: تبریز ۲۰۱۸، فرصت مغتنمی است که باید صرف احیای جایگاه ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی شهر شود.

به گزارش تبریز بیدار ، صادق نجفی در مراسم بهره‌برداری از بوستان باغ‌امامی، با بیان این مطلب اظهار داشت: تبریز همواره نقش تعیین‌کننده در مسیر تاریخی کشور داشته‌است، بنابراین خدمتگزاری در این شهر باید با در نظر داشتن همین ویژگی تاریخی صورت بگیرد.

وی یادآور شد: تبریز در دوره‌ مهمی از تاریخ در مسیر جاده ابریشم قرار داشت و  شاخص تعیین قیمت کالاهای اساسی شهرهای همجوار این جاده بر عهده بازار تبریز بود، امروز تبریز ۲۰۱۸ فرصت بسیار حساسی است که با رایزنی‌های مهم بین‌المللی حاصل شده و باید نام تبریز را صرف احیای آن جایگاه بین‌المللی کند.

شهردار تبریز تصریح کرد: شهروندان تبریزی با ویژگی موقعیت‌شناسی خود قطعاً تفاوت خدمتگزاری را با کار سیاسی و جناح‌بازی می‌دانند، امروز باید به دور از شعارهای سیاسی تمام عزم خود را متوجه اعتلای نام تبریز و استفاده بهینه از فرصت تبریز۲۰۱۸ کنیم.

نجفی خاطرنشان کرد: در چهار سال گذشته به عنوان خادم شهر تمام داشته خود را صرف خدمت به شهر کرده‌ام و از این پس نیز در هر مسؤولیت و جایگاهی که باشم در جهت سربلندی شهر عزیزمان تلاش خواهم کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به اینکه در چهار سال گذشته توسعه فضای سبز با حساسیت‌های ویژه مورد توجه قرار گرفته است، گفت: بوستان خانه‌باغ امامی، از ثمرات مهم شهرداری تبریز در حوزه فضای سبز است، این خانه‌باغ  علاوه بر تنوع فضا می‌تواند بر توسعه فضای سبز در قالب برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی نیز مورد بهره‌برداری قرار بگیرد.

شهردار تبریز، همچنین از خانواده امامی به جهت همکاری برای تملک این باغ قدردانی کرد.

 خانه‌باغ امامی به وسعت ۱۱ هزار مترمربع در تقاطع خیابان قطران و پاستور، واقع شده است. این مجموعه زیبا که در سال‌های دور دارای نقش اجتماعی مهمی در مرکز شهر بوده در ۲ سال گذشته توسط شهرداری تبریز تملک شده و از تخریب و نابودی نجات یافت.

خانه‌باغ امامی، پس از تملک با اجرای عملیات مرمت و ساماندهی در قالب بوستانی زیبا و کم نظیر، به فضای سبز محدوده مرکزی شهر اضافه شده است.

مرمت عمارت و بنای داخل باغ، آماده‌سازی استخر بزرگ باغ،  احداث نمازخانه، احیای فضای سبز و حفظ درختان، حذف الحاقات و ضایعات، از اقدامات انجام گرفته در این باغ ‌بوده‌ است.

ساختمان باغ در وسط باغ ایجاد شده که مشتمل بر خوان‌نشین، چند اتاق تو در تو، بادگیر، هشتی همچنین اسطبل و سرویس‌های بهداشتی است.

مرمت دیوارها و سقف به همراه چفت و شمشه‌گیری لازم، استحکام‌بخشی پایه‌ها، حذف الحاقات غیراصولی و مرمت‌های اضطراری و نجات‌بخش، تعمیر پُشت‌بام، اجرای کف فرش با سنگ و آجرهای سنتی، دیوارکشی در ضلع شمالی باغ، احداث فضای سبز و گلکاری وسیع، هرس درختان موجود در باغ و احداث سیستم پمپاژ آب، از دیگر بخش‌های مرمت این باغ تاریخی است.

این باغ واقع در محدوده داخل شهر در خیابان پاستور ما بین خیابان‌های قطران و لاله زار واقع شده و دارای قابلیت کاربری‌های خدماتی، فرهنگی و هنری است.

عملیات تملک، ساماندهی و احیای خانه‌باغ امامی، هزینه‌ای بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان در بر داشته است.

پرویز عباس‌نژاد، شهردار منطقه ۳ تبریز نیز در این مراسم، یادآور شد: خانه‌باغ امامی، یک محدوده خصوصی به مساحت ۱۱ هزار مترمربع بود در وضعیت مناسبی نبود و نگرانی‌هایی از بابت احتمال تخریب آن وجود داشت، شهرداری منطقه ۳ و معاونت اداری و مالی شهرداری تبریز، با تشخیص ضرورت نجات خانه‌باغ امامی هفت میلیارد تومان برای تملک این باغ هزینه کرده‌است.

وی اضافه کرد: پس از تملک، با بررسی‌های کارشناسان عمران و فضای سبز، مقرر شد این خانه‌باغ به عنوان یک پارک محله‌ای، به فضای سبز مرکز شهر ملحق شود.

شهردار منطقه ۳ تبریز ادامه داد: با مساعدشدن هوا از ابتدای سال‌جاری، با تلاش شبانه‌روزی، عملیات احیا، مرمت و بازسازی باغ آغاز شده و امروز پس از پنج ماه تلاش بی‌وقفه تقدیم شهروندان می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه در بخش‌های مختلف عملیات مرمت سعی شده تا قدمت تاریخی پارک حفظ شود، گفت:  عمارت ارزشمندی که یک طبقه  از آن در زیرزمین و طبقه دیگر، روی زمین است، در آخرین مراحل تکمیلی بوده و به زودی، برای طراحی کاربری‌های متناسب بهره‌برداری می‌شود

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.