تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , چهارشنبه ۱ شهریور ۱۳۹۶ ۱۶:۰۳:۱۸ شناسه خبر : ۱۰۶۷۱۱۶

گزارش کامل آئین تحلیف منتخبان پنجمین دوره شورای شهر تبریز+ عکس و فیلم؛

تصویب انتخاب سرپرست با رای میلی متری!/ اسحقی سرپرست شهرداری تبریز شد/ پیشنهاد عجیب بهشتی با مخالفت نیکو خصلت روبرو شد

آئین تحلیف منتخبان پنجمین دوره شورای شهر تبریز از با حضور اعضا، فرماندار تبریز و اصحاب رسانه در حال برگزاری است

به گزارش تبریز بیدار ،  آئین تحلیف منتخبان پنجمین دوره شورای شهر تبریز از دقایقی دیگر با حضور اعضا، فرماندار تبریز و اصحاب رسانه برگزار می شود.


اعضای منتخب به مرور وارد عمارت ساعت می شوند تا خود را برای مراسم آماده کنند.


سعید نیکو خصلت و محمد باقر بهشتی به عنوان اولین افرادی بودند که خود را به عمارت ساعت و تالار شورای شهر تبریز محل برگزاری مراسم رساندند.


بهشتی و نیکو خصلت

کریم صادق زاده به عنوان سومین نفر در تالار شورای شهر عمارت ساعت حضور یافت.

صادق زاده
پس از نفرات مذکور نوبت به تنها بانوی شورا رسید. خانم سونیا اندیش نیز در عمارت ساعت حاضر شد.


سونیا اندیش


پس از حضور تعدادی از اعضای منتخب، نوبت به فرماندار تبریز، رحیم شهرتی فر رسید. مسئول اجرایی برنامه امروز فرمانداری است. گفتنی است شهرتی فر یکی از گزینه های پیشنهادی اعضای شورای شهر برای تصدی شهرداری تبریز است.


شهرتی فر لحظه لحظه با آئین تحلیف منتخبان پنجمین دوره شورای شهر تبریز


پس از شهرتی فر،  غلامحسین مسعودی ریحان، علی آجودان زاده و فرج قلیزاده هم در تالار شورای شهر حضور یافتند.


فرج قلیزاده

آجودان زاده

مسعودی ریحان


در این میان به خواب رفتن ساعت عمرات قدیمی ساعت تبریز نکته ای است که از دید عکاس خبرنگار تبریزبیدار پنهان نمانده است.


Image titleفریدون بابایی اقدم از اعضای شورای چهارم که با رای بالایی توانست به شورای پنجم راه یابد در تالار شورای شهر تبریز حضور یافت.


فریدون بابایی اقدم/ لحظه لحظه با آئین تحلیف منتخبان پنجمین دوره شورای شهر تبریز


محمد اشرف نیا و شهرام دبیری دیگر چهره های شورای پنجم شهر تبریز بودند که با هم وارد تالار شورای شهر تبریز شدند.


Image title


شکور اکبر نژاد و محرم محمد زاده آخرین نفراتی اعضای منتخب شورای پنجم بودند که خود را به تالار شورای شهر رساندند.

مراسم راس ساعت 9 و 12 دقیقه با سخنان رحیم شهرتی فر آغاز شد.


Image titleImage title


احمد علیرضا بیگی و شهاب‌‌الدین بیمقدار در مراسم تحلیف منتخبان شورای پنجم حضور یافتند ،این دو نماینده مردم تبریز در کمیسیون شوراها عضویت دارند.


Image titleشهرتی فر، فرماندار تبریز در مراسم تحلیف اظهار داشت:  با گذشت قريب به ٤٠ سال از پيروزى شكوهمند انقلاب اسلامى و وجود پاره اى مشكلات هنوز هم مردم را در پاى صندوق هاى راى حاضر مى بينيم. اولین دوره انتخابات شوراها در سال 78 صورت گرفت. اما با وجود مشکلات بسیار روند شوراها قابل قبول بوده است.میزان مشارکت مردم تبریز در انتخابات، افزایش معناداری داشته استمردم و نمايندگانشان در شوراى شهر بايد رويه اى اتخاذ كنند كه هويت تاريخى و فرهنگى تبريز را در سال ٢٠١٨ به معرض ديد جهانيان بگذارند.


فرماندار تبریز از منتخبان مردم در پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تبریز جهت ادای سوگند دعوت کرد.


محمد باقر بهشتی به عنوان رئیس سنی شورای اسلامی شهر تبریز اداره جلسه را عهده دار شد.

اعضای  منتخب پنجمین دوره انتخابات شورای شهر تبریز سوگند ادا کردند.

Image title

اولین جلسه شورای پنجم به ریاست بهشتی، رییس سنی شورا پس از ادای سوگند اعضا تشکیل  شد
Image title

بهشتی، رئیس سنی شورای پنجم تبریز در ابتدا با گرامی داشت یاد مرحومان شهید شکوری و هریسی نژاد اظهار داشت:بایستی از اعضای پاکدست شوراهای گذشته تشکر کنم، منظورم همه کسانی است که در هجده سال گذشته به شهر خدمت کردند.سه عضو شورای پنجم پزشک هستند، سه نفر در دوره‌‌های گذشته عضو شورا بوده‌‌اندو پنج نفر از اعضای شورا دانشگاهی هستندبه طور کلی تمامی اعضا با تجربه و کاری هستند، لذا اگر به سوگندی که خوردیم عمل کنیم مردم از ما راضی خواهند بودامیدواریم وظایفی که در قانون برای ما مشخص شده را به درستی تشخیص دهیم و فردی خدوم باشیم.


پس از سخنان بهشتی برگ های رای جهت انتخاب هیأت رئیسه سال اول شورای پنجم در میان اعضای تقسیم شد.


شکور اکبر نژاد با 12 رای موافق و یک رای ممتنع به عنوان رئیس شورای پنجم شهر تبریز در سال اول انتخاب شد.


پس از ریاست نوبت به نائب رئیسی رسید که سونیا اندیش یا 11 رای مثبت و دو رای ممتنع به عنوان نائب رئیس شورای شهر در سال اول فعالیت دوره پنجم انتخاب شد.


نکته قابل توجه تغییر آرا علیرغم جلسات توافقی اعضا در طول هفته های گذشته است چرا که بر اساس اظهارات صادق زاده، تمامی اعضا برای دادن اکثریت به هیأت رئیسه توافقی از قبل حمایت خود را اعلام کردند.


علی آجودان زاده با ۱۳ رای موافق به عنوان دبیر یا منشی اول پنجمین دوره ی شورای اسلامی شهر تبریز انتخاب شد.

محرم محمدزاده با 13 رای موافق خزانه دار شورای اسلامی شهر تبریز شد.


در همین حال صادق نجفی در نامه ای به دبیری خواست در صورتی که بر سر ادامه حضور وی در شهرداری اجماع وجود ندارد انصرافش را از رقابت برای تصدی شهرداری  اعلام کند.


بهشتی پیش از تحویل ریاست سنی شورا به رییس شوراردر سخنانی اظهار داشت: از نمایندگان مجلس می خواهیم قانون شوراها را با نظرسنجی از اعضای شورا طوری اصلاح کنند که درآمدهای شهرداری از حالت ناپایداری بیرون آید.قانون شورا طوری باید شود که شهردار مدیر شهر شود نه میر شهرفروشی،همانطوری که رییس جمهور وزرای خود را برای رای اعتماد به مجلس معرفی می کند؛ شهردار هم باید مدیران خود را برای رای اعتماد به شورای شهر معرفی کند.


در ادامه اکبر نژاد به عنوان اولین تطق در ابتدای شورای پنجم شهر تبریز گفت: تشكرمی کنم  از گروه هاى سياسى اصلاح طلب و اصولگرا و شهرداران گذشته تبريز ، اميدوارم شوراى پنجم سنبل پاكدستي، خدمتگزارى و انجام دهنده پروژه هاى مورد نياز كارشناسي شده غير فوري فوتي باشد، بايد استفاده از انرژي هاى پاك و استفاده از دوچرخه در جامعه افزايش يابد،كاهش هزينه هاى غير ضرور، يكى از اولويت هاى اصلى شوراى پنجم خواهد بود نقد منصفانه در پرسشگرى را قبول مى كنيم ، محور توسعه، انسان و محيط زيست است نه برج هاى بلند، مشتركات بسيار زيادى داريم ولى از تفاوت ها نمى ترسيم هرچند تفاوت هاى فكري را عامل پيشرفت مى دانيم ، اخلاق مدارى بايد در اولويت كارى همه ما باشد.

 

پس از این اظهارات، اکبر نژاد اعلام تنفس کرد که حاضرین جلسه به سراغ اعضا رفتند تا بابت شروع مسئولیت جدیدشان تبریک بگویند.


پس از تنفس نیم ساعته اولين جلسه رسمي پنجمين دوره ي شوراي اسلامي شهر  با دستور جلسه انتخاب شهردار و یا سرپرست آغاز شد.در ادامه جلسه، شهرام دبیری نامه صادق نجفی را که تبریزبیدار به صورت اختصاصی آن را قرائت کرد.


اکبرنژاد نیز برای آقای نجفی آرزوی موفقیت کرد و فرج فلیزاده با اشاره به دستورجلسه شورای پنجم، دستورجلسه را انتخاب شهردار و یا سرپرست دانست.

اکبرنژاد نیز خواست 3 نفر را بنویسند.طبق قانون درصورتی که شورای شهر. فرد جدیدی را به سمت شهردار انتخاب کند، تا زمان تشریفات قانونی مقرر و صدور حکم شهرداری سرپرست انتخاب شود. 8 نفر کاندیدا داریم که 3 نفر حذف شده اند و بین 5 نفر رای بگیریم.

تقی پور نیز ابراز داشت که پس از آشنایی با این کاندیداها نسبت به آشنایی با برنانه های آنان اقدام کنیم و سپس با شاخصه های تدوین شده منطبق کنیم و سپس رای گیری کنیم. خواهش من این است که قانونا وارد مرحله انتخاب سرپرست شویم و سپس وارد انتخاب شهردار با اجماع 13 نفر شود.

بابایی اقدم نیز با تشکر از حضور حماسی مردم در انتخابات و تشکر از فرمانداری بابت برگزاری این جلسه، اظهار داشت: مهم ترین و اولین وظیفه ما انتخاب شهردار است که در طی 20 جلسه با منتخبین حداقل 27 شاخص را انتخاب کردیم و متعاقب

بابایی اقدم نیز ابراز داشت: اینکه امروز با عجله چند نفر را رای گیری کنیم و کار درستی نیست و رای گیری کنیم و مردم امیدوارند فضای دوقطبی نباشد و اکثریت اقلیت نباشد. و سرپرست انتخاب شود و با اجماع حداکثری شهردار انتخاب شوند.

بهشتی نیز خاطرنشان کرد که تبریز شهردار ندارد و باید بالاجبار شهردار انتخاب شود و عجله ای برای انتخاب نداشته باشیم و با انتخاب سرپرست، شهردار را در جلسات آتی با اجماع انتخاب نماییم.

مسعودی ریحان نیز گفت که آقای نجفی با تمام کاستی ها فرد توانمندی است و امیدوارم فردی را به سمت شهرداری انتخاب کنیم که توانمندتر باشد و در دو ماه و نیم گذشته حدود هزار نفر ساعت کار کارشناسی انجام شده و نفرات مختلفی برای سمت شهرداری انتخاب شده اند که می توان اکنون درباره آنها نظرخواهی کرد.

اشرف نیا نیز با اشاره به اینکه تمامی کلانشهرها شهرداران خود را انتخاب کرده اند، یادآور شد: بنده با سرپرستی مخالفم، چراکه در مدت زمان سرپرستی نوعی انفعال در سازمان پدیدی می آید و اگر می خواهیم درباره افراد دیگری صحبت کنیم بحث دیگری است ولی اگر درباره نفرات مطرح شده بحث کنیم، بسم الله بحث کنیم. هرچند می توانیم درباره ادامه فعالیت شهردار فعلی نیز تصمیم گیری کنیم.

محمدزاده نیز از شورای شهر سابق و شهردار تشکر کرد و گفت: بارها گفته ام که شورای شهر جای جناح و سیاست نیست، شهرداری جای فردی است که با برنامه برای شهر تصمیم بگیرد و اگر شهردار به صورت جناحی انتخاب شود و کار جلو نرود به خدا قسم من ساکت نخواهم شد. بیایید برنامه های 3 نفر را گوش کنیم و اینگونه تصمیم گیری کنیم

اندیش، جلسات منتخبین شورا را آشنایی با مسائل شهر و شهرداری دانست و گفت: تاکنون به 6 نفر فقط 30 دقیقه وقت معرفی و رزومه دادیم و فرصتی برای ارائه برنامه وجود نداشت و خواهش من این است برای انتخاب شهردار کلانشهر تبریز مسئله را جدی بگیریم و از این 6 کاندیدا برنامه بگیریم. بنده روی هیچ کس به اجماعی نرسیده ام که چه کسی شایسته انتخاب شهردار است و پیشتهاد من انتخاب سرپرست شهردار است. 


صادق زاده هم اظهار داشت: شهردار، ويترين و نگين شهر است و بايد دقت كنيم براى تعيين شاخص هاى شهردارى بيش از ١٧ جلسه برگزار كرديم حتى فرصت نكرديم يك سوال از كانديداهاى شهردارى بپرسيم و فقط خودشان را معرفى كردند انتخاب سرپرست براى شهردارى تبريز را به صلاح مى دانم آقاى محمدزاده بدانيد كه رويكرد مردم در انتخابات اخير، راى دادن به احزاب و تشكل هاى قانونمند بود و مطمئن باشيد اين رويكرد باز هم ادامه خواهد يافت.

 اکبر نژاد نیز گفت: چون جمع اعضای شورا برای انتخاب شهردار به اقناع نرسیده اند، موضوع تعیین سرپرست را پیگیری می کنیم.

اما بابایی اقدم خواستار بحث بر سر ادامه حضور شهردار فعلی شد 

در نهایت با 7 رای موافق تعیین سرپرست برای شهرداری تبریز تصویب شد.


در این میان از میان گزینه های اسحقی و رنجبر و سلیمانی و موسایی برای سرپرستی شهرداری تبریز. اسحقی توانست رای اکثریت را برای بر عهده گرفتن سرپرستی شهرداری تبریز کسب کند.


سپس اعضا در مورد نمایندگان شورای شهر تبریز در شورای استانی رای گیری کردند که با انصراف بهشتی و  اشرف نیا، دبیری و مسعودی ریحان هر کدام با 12 و 11 رای توانستند نمایندگان شورای شهر تبریز در شورای استانی آذربایجان شری شوند.

نظرات

US

از همین حالا و به اجماع نرسیدنها و هر کدام سازی جدا زدنها معلومه چه شورایی خواهیم داشت!