در حاشیه تحرکات اخیر آمریکا در منطقه؛

آمریکا متحد ترکیه یا دشمن ترکیه؟

تحولات اخیر نشان می‌دهد که شبه‌نظامیان کُرد پ.ی.د با حمایت مستشاران نظامی آمریکا خود را برای حمله به جرابلس، الباب و اعزاز آماده کرده‌اند تا کانتون‌های خود در شمال سوریه را به هم متصل کنند و با تشکیل دولت کُردی در شمال سوریه ارتباط ترکیه با سوریه را قطع کنند.

به گزارش تبریز بیدار ،  حمید قدسی آذر فعال رسانه ای حوزه ترکیه نوشت: تحولات سوریه نشان می‌دهد که آمریکا در حال سازمان‌دهی شبه‌نظامیان کُرد در شمال سوریه است تا زمینه برای تجزیه سوریه و تشکیل دولت کُردی در شمال سوریه را فراهم کند و این به معنای دشمنی آشکار آمریکا با متحد منطقه‌ای خود یعنی ترکیه است.

نباید فراموش کنیم که در سال‌های اخیر روابط ترکیه و آمریکا با سرعت به بدترین وضعیت خود می‌رود. آمریکا مستقیماً در مقابل ترکیه قرار نمی‌گیرد بلکه شبه‌نظامیان کُرد شمال سوریه را علیه ترکیه مسلح می‌کند و با مستشاران نظامی خود به آنان آموزش نظامی می‌دهد و به آن‌ها برای دشمنی با ترکیه جسارت می‌دهد و درو واقع نیروی نظامی علیه ترکیه تربیت می‌کند. شمال سوریه عملاً تسلیم شبه‌نظامیان کُرد حزب اتحاد دموکراتیک (پ.ی.د) و حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) شده است. این گروه‌های تروریستی توسط آمریکا به سلاح‌های پیشرفته تجهیز شده‌اند و به آن‌ها توسط مستشاران آمریکایی آموزش نظامی داده می‌شود. ترکیه بارها اعلام کرده است که شبه‌نظامیان کُرد حزب اتحاد دموکراتیک (پ.ی.د) و حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) گروه‌های تروریستی و دشمن ترکیه هستند اما حمایت آمریکا از این گروه‌های تروریستی علی‌رغم اعتراض‌های مکرر ترکیه ادامه دارد. ادلب برای ترکیه بسیار حیاتی و مهم است و تحولات اخیر نشان می‌دهد آمریکا تلاش دارد ادلب را توسط شبه‌نظامیان پ.ی.د/پ.ک.ک اشغال کند تا کریدور کُردی شمال سوریه را تکمیل کند و زمینه برای ایجاد یک دولت کُردی در شمال سوریه را فراهم کند. آمریکا نمی‌خواهد به صورت مستقیم با ترکیه دشمنی کند اما این دشمنی را به واسطه گروه‌های تروریستی انجام می‌دهد، به طوری که سخنگوی پنتاگون با اعلام اینکه آمریکا قصد دارد سلاح‌های پیشرفته سنگین در اختیار شبه‌نظامیان پ.ی.د/پ.ک.ک قرار دهد بر این دشمنی دامن می‌زند.

نکته مهم این است که سلاح‌هایی که آمریکا برای پ.ی.د ارسال می‌کند در اختیار گروه تروریستی پ.ک.ک در شمال عراق و جنوب شرقی ترکیه قرار می‌گیرد، با این وجود آمریکا به ارسال سلاح برای پ.ی.د ادامه می‌دهد. در آخرین اقدام آمریکا، ۱۲۵۰ کامیون سلاح برای گروه‌های تروریستی پ.ی.د/پ.ک.ک ارسال شده است. رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه بارها به آمریکا هشدار داده است که سلاح‌هایی که برای شبه‌نظامیان پ.ی.د می‌فرستد در دست تروریست‌های پ.ک.ک قرار می‌گیرد و مقامات آمریکا بارها قول داده‌اند که نخواهند گذاشت که این سلاح‌ها به دست پ.ک.ک برسد و حتی سلاح‌هایی که به پ.ی.د داده‌اند را پس خواهند گرفت اما در عمل به هیچ یک از قول‌های خود عمل نکرده‌اند.

تحولات اخیر نشان می‌دهد که شبه‌نظامیان کُرد پ.ی.د با حمایت مستشاران نظامی آمریکا خود را برای حمله به جرابلس، الباب و اعزاز آماده کرده‌اند تا کانتون‌های خود در شمال سوریه را به هم متصل کنند و با تشکیل دولت کُردی در شمال سوریه ارتباط ترکیه با سوریه را قطع کنند.

بحران ترکیه فقط شامل شمال سوریه نمی‌شود و مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق برای برگزاری رفراندوم روزشماری می‌کند تا زمینه جدایی اقلیم کردستان از حکومت مرکزی عراق را فراهم کند و با حمایت آمریکا، اسرائیل و متحدان اروپایی خود دولت به اصطلاح مستقل کردستان در شمال عراق را تشکیل دهد، دولتی که بیش از آنکه مستقل و متعلق به مردم کُرد باشد، ملعبه دست اسرائیل و در واقع اسرائیل دوم در منطقه خواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.