تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , شنبه ۴ شهریور ۱۳۹۶ ۱۰:۴۱:۴۵ شناسه خبر : ۱۰۶۷۱۶۳

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تبریز در گفتگوی تفصیلی با تبریزبیدار:

سرانه تولید زباله هر شهروند تبریز 670 گرم است/برای زباله شهری تبریز سالانه 150 میلیارد تومان هزینه می کنیم

اصغری اظهار داشت: روزانه حدود 1200 تن زباله در شهر تبریز تولید می شود و سرانه تولید زباله برای هر شهروند 670 گرم است.

به گزارش تبریز بیدار ، یکی از بخش های خدماتی شهرداری که به صورت عینی دارای نزدیک ترین رابطه خدماتی میان شهروندان و شهرداری است، بخش پسماند و جمع آوری زباله های شهری است.

کلانشهر یک و نیم میلیون نفری تبریز بی شک با تولید روزانه بیش از هزار تن مدیون پاکبانانی سخت کوش و فداکار است که سبب شده است سازمان های بین المللی و کشوری برای چندین سال متوالی این شهر را به بهترین و پاکیزه ترین شهر برای زندگی انتخاب کنند.

برای بررسی خدمات انجام شده در حوزه مدیریت پسماند در چندین سال گذشته به پای گفتگو با علیرضا اصغری، مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری تبریز نشستیم.

متن گفتگوی تبریزبیدار با اصغری در ادامه می آید: 


شما در دوره مدیریت پیشین شهرداری و همچنین مدیریت فعلی از جمله مدیرانی هستید که با تخصص و اشراف در حوزه مدیریتی خود و به دور از جنجال های سیاسی شناخته می شوید. برای شناخت مخاطبین تبریزبیدار مختصری از خودتان و سوابق مدیریتی برایمان بگویید.


بسم الله الرحمن الرحیم. با عرض سلام خدمت شما و مخاطبین تبریز بیدار و تشکر از انتقادات و پیشنهادات تمامی پایگاه های خبری، رسانه های استانی و شهری، بنده علیرضا اصغری متولد سال 1352 در تبریز با سابقه 21 سال حضور در شهرداری تبریز، کارمند رسمی این سازمان هستم. دانشجوی دکترای معماری هستم و از زمان ورودم به مجموعه شهرداری،مسئولیت سد معبر و تخلفات ساختمانی، رئیس دفتر، کارگاه امانی، امور شهری، معاون خدمات شهری شهرداری منطقه 3، مسئول کارگاه های امانی، مدیرعامل سازمان خدمات موتوری، مدیرعامل سازمان میادین شهرداری تبریز را در کارنامه داشته ام و در 6 سال اخیر به عنوان مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری تبریز انجام وظیفه می کنم.

تولید روزانه  بیش از 1200 تن  زباله در تبریز

دوره های تخصصی در حوزه نیروگاه های زباله سوز و مدیریت پسماند را در کشورهای اروپایی و ژاپن را گذرانده ام و به دلیل اهمیت محیط زیست برای بنده، مطالعات و تحقیقاتم در راستای محیط زیست بوده و تعصب و علاقه خاصی به شهر تبریز و شهرداری دارم.

در 5_6 سال اخیر که بنده مدیریت سازمان پسماند را تحویل گرفتم، در آن زمان روزانه 1250 تن زباله در شهر تولید و جمع آوری می شد، اما پس از گذشت 6 سال، افزایش جمعیت و بزرگتر شدن شهر، زباله های شهری به 1160 تن کاهش یافته است.

تا پیش از مدیریت بنده در سازمان پسماند، پرسنل خدوم سازمان را با نام های زیبیلچی، آشغالچی و ... می نامیدند و ما به دلیل کرامت و بزرگی این عزیزان زحمتکش نام "پاکبان" را بر آنان نهادیم، چراکه اعتقاد دارم 2 هزار پرسنل سازمان که به صورت مستقیم و غیرمستقیم با مسئله جمع آوری زباله درگیر هستند، افرادی باصفا و همشهریانی زحمتکش و عزیز هستند و افتخار می کنیم که در کنار جامعه پاکبانان به آنان خدمت می کنیم.


احداث کارخانه زباله‌سوز تبریز با سرمایه‌گذاری 290 میلیون دلاری

تبریز در طول سالیان اخیر از سوی سازمان ملل به عنوان تمیزترین شهر برای زندگی انتخاب شده است که علت عمده وقوع این اتفاق به زحمات کارگران در حوزه خدمات شهری و خصوصا سازمان پسماند باز می گردد. از بارزترین اقدامات 6 سال گذشته در این حوزه برایمان بگویید...


دیدگاه من در حوزه مدیریت سازمان پسماند، دیدگاهی فنی و به دور از مسائل سیاسی است و به این دلیل از شهرداران و شوراهای شهر فعلی و پیشین بابت کمک به توسعه در این حوزه تشکر می کنم.

یک اقدام مدیریت شهری در این مدت ارج نهادن به پاکبانان عزیز، آموزش، آگاه سازی به آنان است که جالب است بدانید یکی از این فرزندان این پاکبانان، به تیم ملی فوتبال زیر 13 سال دعوت شده است که نشان دهنده استعدادیابی سازمان در حوزه ورزش و استعداد خود خانواده های محترم پاکبانان عزیز است.

6 سال پیش به دلیل ریخته شدن شیرابه زباله های از آناخاتون به کومورچایی سازمان محیط زیست علیه ما شکوائیه هایی تنظیم کرد، اما در حال حاضر با احداث تصفیه خانه قطره ای از شیرابه های زباله به کومورچایی ریخته نمی شود.


اصغریتامین امنیت شغلی و رفاه پاکبانان، نظارت دقیق بر عملکرد پیمانکاران و ایجاد مرکز دفن فنی مهندسی زباله شهرداری تبریز جزو اصولی ترین مراکز در کشور است، در هموار ساختن مسیر پاکیزگی شهر تبریز نقش جدی ایفا کرده است.

آموزش های شهروندی در حوزه پسماند و زباله و استفاده از روش های نوین در جهت کاهش تولید زباله و تفکیک انواع زباله از جمله اقدامات آگاه سازی در این حوزه است.

مدیریت پسماند در کشور ما باید به صورت فنی و تکنیکال اداره شود یک نمونه آن پیشرو بودن شهر تبریز در حوزه نیروگاه زباله سوز است که پس از 3.5 سال مطالعه علمی و فراخوان بین المللی، با مصوبه شورای شهر و امضای قرارداد اولیه به سمت تدوین نهایی قرارداد با شرکت کریم فرانسه برای تبدیل 1200 زباله به 32 مگاوات انرژی برق حرکت می کنیم.


برای زباله شهری تبریز سالانه 150 میلیارد تومان هزینه می کنیم

قرارداد این کارخانه از چه زمانی عملیاتی خواهد شد؟

به دلیل ماهیت بین المللی این قرارداد، فکر میکنم تدوین نهایی آن چند ماه طول خواهد کشید. 3 سال مدت زمان ساخت این کارخانه است و با بهره برداری کارخانه پس از 20 سال فعالیت، به صورت اُوِرهال و تماما در اختیار شهرداری تبریز قرار خواهد گرفت. نکته بسیار مهم این است که صفر تا صد قرارداد و سرمایه گذاری آن از سوی شرکت فرانسوی است و 20 درصد سود خالص کارخانه را به ما برخواهند گرداند.

روزانه حدود 1200 تن زباله در شهر تبریز تولید می شود و سرانه تولید زباله برای هر شهروند 670 گرم است.

ما سالانه برای زباله شهری تبریز به صورت مستقیم و غیرمستقیم 150 میلیارد تومان هزینه می کنیم و باید فکری به حال دفن زباله های شهری کنیم. 85 درصد زباله های شهری در کشور ما دفن می شوند که یک فاجعه است و باید فکری به حال آن کرد.


اصغری پسماند شهرداری تبریزاما احداث این کارخانه زباله سوز توسط این شرکت فرانسوی یک فرصت برای ماست و آلایندگی این پروژه زیر استاندارد اروپا است؛ یعنی در بهترین شرایط محیط زیستی است و نمونه این کارخانه در شهر وین در کنار ایستگاه قطار و در داخل شهر باکو وجود دارد.

در رابطه با قرارداد این کارخانه از انتقادات و پیشنهادات عزیزان استقبال می کنیم اما به جرات می گوییم که با احداث این کارخانه به برند کارخانه زباله سوز در کشور تبدیل خواهیم شد.

سرمایه گذاری این کارخانه به روش B.O.T و رقمی بالغ بر 290 میلیون دلار است که صفر تا صد آن توسط شرکت فرانسوی انجام می شود.

دفن زباله های شهری در کشور ما فاجعه است

بحث زباله های بیمارستانی یکی از مهم ترین چالش ها در حوزه جمع آوری پسماندها است، نحوه فعالیت سازمان شما در این رابطه چگونه است؟


مدیریت پسماندهای پزشکی، صنعتی و شیمیایی بر عهده خود تولید کننده است و سازمان پسماند وظیفه ای در این رابطه ندارد، اما ما به این مراکز بهداشتی، صنعتی و حتی کشاورزی در جهت عادی سازی زباله های تولیدی کمک می کنیم و پس از عادی سازی که وظیفه این مراکز است، زباله ها در اختیار سازمان مدیریت پسماند قرار می گیرد. وضعیت این دست زباله ها در شهر تبریز رو به بهبود و قابل قبول است.


اخیرا صداوسیما گزارشی در رابطه با وضعیت نامطلوب زباله ها در سطح شهر تبریز و در آستانه رخداد تبریز 2018 منتشر کرده است....

بله ببینید تبریز فقط منحصر به سازمان مدیریت پسماند نیست و سایر سازمان ها همچون صداوسیما، پایگاه های خبری، مسئولین و شهروندان نیز در رابطه با آموزش های شهروندی و اطلاع رسانی مسائل نقش دارند.

به یاد داشته باشید در بخشی از این گزارش برخی همشهریان کاپشن زمستانی پوشیده بودند و برگی روی درختان نبود، این یعنی چه؟ یعنی اینکه اخلاق رسانه ای ایجاب می کند که در کنار تهیه این گزارش از علیرضا اصغری، مسئول مستقیم این مسئله نیز گزارش تهیه می کردند که انجام نشد. هرچند ما موضوع را تبیین و جوابیه ای نیز منتشر کردیم و این گزارش در آن مقطع زمانی کار درستی نبود.


اصغری پسماند شهرداری تبریز
درباره وضعیت رانندگان استیجاری ماشین های زباله شهرداری چطور؟ اخیرا شاهد برخی اعترضات و حتی تجمعات به دلیل شرکت های پیمانکاری هستیم...

166 نفر راننده استیجاری شهرداری تبریز خارج از پیمان خدمات شهری هستند و تعدادی از این رانندگان با داشتن ماشین شخصی پیمان در پیمان بودند که با دستور آقای شهردار وضعیت آنان را جهت بررسی تحویل دادیم و ب ای هرکس که دارای سابقه 3 سال باشد، کاری انجام خواهیم داد که در دست بررسی کارشناسان مربوطه است.

تعدادی از پاکبانان عزیز در سال های اخیر بر اثر تصادف فوت کردند، در جهت ایمنی کار آنان چه اقدامی انجام داده اید؟

خواهش من در ابتدا از همه شهروندان عزیز و بزرگوار تبریزی ایناست که لطفا زباله های خود را از ماشین بیرون نیندازید تا برادرِ پاکبان من برای برداشتن و تمیزی آن به وسط خیابان برود و بر اثر تصادف آسیب ببیند. به پاکبانان عزیز نیز چندین بار اعلام کرده ایم که به مسیرهای خطرناک که امکان وقوع حادثه وجود دارد، نروند.

بسیار متشکریم از وقتی که در اختیار ما قرار دادید. در پایان اگر سخن ناگفته ای باقی مانده بفرمائید....

بنده نیز از شما سپاسگذارم و از تمامی شهروندان، رسانه ها، دلسوزان سهری و تمامی اقشار جامعه درخواست داریم تا در راستای مدیریت بهتر پسماند در سطح شهر ما را از مشورت ها و پیشنهادات سازنده خود دریغ نکنند ولی از تخریب ناآگاهانه و غیرعلمی نیز بپرهیزند.