معضلات ازدواج کودکان؛

والدینی که به جای عروس «بله» می گویند

بر اساس آمار سال گذشته اداره کل ثبت احوال آذربایجان شرقی ۴ هزار و ۱۶۵ نفر دختر لباس عروس و یک هزار و ۵۱۲ پسر کت و شلوار دامادی به تن کردند.

به گزارش تبریز بیدار ، وقتی کودک بودیم سبک ازدواج پدربزرگها و مادربزرگهایمان خنده آور بود، به طوری‌که این امر را یک اتفاق نادر و حتی افسانه ای می پنداشتیم، اما جالب این است که اکنون این اتفاق نادر را با چشم های خود در جامعه دیده و لمس می کنیم.

در چند سال گذشته ازدواج در سنین پایین بیشتر در روستاها به چشم می خورد، اما اکنون در شهرها نیز این امر وجود دارد و تنها پسران سن و سال کم با دختران زیر ۱۵ سال ازدواج نمی کنند، بلکه با افزایش سن پسران ترغیب ازدواج با دختران کم سن و سال در جامعه افزایش پیدا می کند، یکی از عوامل مهم این امر از عدم اعتماد پسران و دختران به همدیگر ناشی می شود.

برخی از خانواده ها تنها فکر می کنند که دختر اگر تشکیل زندگی داده و مادر شود موفق است و به همین منظور دختران را از فعالیتهای اجتماعی منع می کنند.

دختری که در حال رشد است و با شیردهی به کودک رشد او متوفقف می شود، دخترانی که در حال و هوای نوجوانی به سر می برند برای خود آرزوها و امیدی دارند، اما به اجبار آرزوهای خود را رها کرده و با ازدواج زود هنگام مطمئنا در زندگی دچار سردرگمی می شوند.

بر اساس این گزارش، در حال حاضر برخی از نوجوانان عروسک به دست نیز برای ازدواج با همسن و سالان خود به رقابت می پردازند.

۱۵۱۲ پسر و ۴۱۶۵ دختر زیر ۱۵ سال ازدواج کردند

مدیرکل ثبت احوال آذربایجان شرقی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه آمار ازدواج در چهار ماهه امسال در آذربایجان شرقی ۱۱ هزار و ۳۶ مورد است، اظهار داشت: طبق بررسی ها در سال ۹۵ یک هزار و ۵۱۲ پسر و ۴ هزار و ۱۶۵ مورد نیز دختر زیر ۱۵ سال ازدواج کرده اند.

در معضل عشق و ازدواج زود هنگام، دختران بیش از پسران در معرض خطر هستند

عضو انجمن روانشناسان ایران نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه متأسفانه در معضل ازدواج زود هنگام، دختران بیش از پسران در معرض خطر هستند، اظهار داشت: این نوع ازدواج بیشتر به شکل اجباری انجام شده‌ و بدون در نظر گرفتن نظرات و عقاید دختران صورت می‌گیرد و در این مسیر آمار قربانی شدن دختران بیش از پسران است.

هانیه خمسه در ادامه با بیان اینکه یکی از دلایل ناموفق بودن نظام خانواده، نابه‌هنجار بودن رفتار یکی از افراد خانواده است، افزود: مادر یا زن به عنوان رکن اصلی ایجاد نظم در خانواده می‌تواند اصلی‌ترین فرد در خانواده باشد و متأسفانه در حال حاضر به دلیل پایبندی به سنت های قدیمی و برخی علل دیگر دختران گرفتار معضلی به نام ازدواج زود هنگام شدند و این ازدواج زودهنگام باعث برهم خوردن تعادل و نظام زندگی و آسیب‌های اجتماعی شده است.

وی با بیان اینکه ازدواج و تشکیل خانواده یکی از مهمترین ارکان جامعه است که پایه اولیه و اصلی یک جامعه محسوب می شود، گفت: افراد با تشکیل خانواده و ازدواج به آرامش و کمال دست می یابند و خداوند ازدواج و در کنار هم بودن زن و مرد را مایه سکون و آرامش عنوان می کند هر آیین و فرقه‌ای در مبحث ازدواج قوانین مخصوص به خود را دارند اما مهمترین ویژگی یک ازدواج درست، موفق و صحیح، ازدواج بر اساس یک انتخاب آزاد است. ازدواج و پیامدهای آن یک مسئله شخصی و خانوادگی نیست بلکه مسئله کاملاً اجتماعی است.

مهم‌ترین مشخصه برای ازدواج، رشد شخصیت افراد است

این عضو نظام پرستاران ایران همچنین در ادامه مهم‌ترین مشخصه برای ازدواج را رشد شخصیت افراد دانست و تصریح کرد: رشد شخصیت برای دختران ۲۲ سال است، در سن ۲۲ سالگی معیارها و علائم شخصیتی دختران کامل می‌شود، باید خانواده‌ها آگاه باشند که زمانی یک ازدواج موفق انجام می‌شود که به موقع صورت بگیرد یعنی دختر و پسر در سنی باشند که شخصیت آنها تکمیل شده و به بلوغ سنی و فکری کامل رسیده باشند، اگر این اتفاق درست صورت نگیرد تبعات منفی و آسیب‌های اجتماعی فراوانی را به جامعه تحمیل می‌کند.

خمسه با بیان اینکه ازدواج زودهنگام می‌تواند به دلیل سنت‌های قدیمی، فقر اقتصادی، فقر فرهنگی و محافظت از دختران و در نهایت بلوغ زودرس باشد، گفت: وقتی این پدیده به دلیل فقر اقتصادی انجام می‌شود دختران در خانواده به عنوان یک بار اضافی مالی شناخته می‌شوند و والدین اقدام به ازدواج زودتر از موعد فرزندان دختر می کنند تا بخشی از مشکلات اقتصادی خانواده را کاهش دهند.

وی تصریح کرد: در بخش فقر فرهنگی خانواده به دلیل حفظ برخی شئونات و بالا نرفتن سن ازدواج اقدام به ازدواج زودهنگام دختران خود کرده و با این تفکر که بعد از ازدواج دختر در سن پایین، آنها از امنیت اجتماعی برخوردار می‌شوند خود را قانع می‌کنند.

بلوغ زودرس کودکان و نوجوانان

این روانشناس تبریزی مطرح کرد: با توجه به ارتباط گسترده و وارد شدن زود هنگام کودکان به دنیای پهناور ارتباطات، کودکان و نوجوانان زودتر از سن واقعی بالغ شده و در این راستا دچار عشق‌های کاذب می‌شوند که نتیجه‌ این عشق به ازدواج منتهی می‌شود و خانواده‌ها برای جلوگیری از مشکلات آینده مجبور به قبول کردن ازدواج زودهنگام فرزند خود می شوند.

خمسه با بیان اینکه ازدواج زودهنگام یکی از معضلات زیان بار جامعه محسوب می‌شود، اظهار داشت: آسیب‌های بسیاری را برای امنیت و سلامت جامعه به همراه دارد و از مهمترین آسیب‌های ازدواج زودهنگام، مشکلات روحی و روانی زنان است.

به دختران کم سن و سال، به چشم یک کالای جنسی نگاه می شود

وی با بیان اینکه زن به عنوان عامل ایجاد محیط آرام در خانه باید از لحاظ روحی و روانی شرایط ایده‌آل و مناسبی داشته باشد، افزود: با ازدواج‌های زودهنگام دختران در سن پایین، در حد یک کالای جنسی از آنها استفاده می‌شود و این کودک معصوم باید بار سنگین زندگی مشترک را به تنهایی به دوش بکشد؛ دختری که با سن پایین مجبور به فرزندآوری و پذیرش مسئولیت تربیت فرزند می‌شود پس از گذشت چند سال و رسیدن به بلوغ جسمی و فکری و کامل شدن شخصیت، متوجه خواهد شد که فرصت‌های آموزشی، آزادی انتخاب و حق دوستی و تعامل با هم‌سن و سالان را از دست داده‌است، در این سال ها زن یا اقدام به طلاق می‌کند و یا دچار افسردگی می‌شود.

عضو انجمن روانشناسان ایران خاطرنشان کرد: در حالت اول اگر طلاق بگیرد یک زن مطلقه است و جایگاه اجتماعی‌اش را از دست خواهد داد و به عنوان فردی شکست‌خورده در جامعه شناخته می‌شود، این زن در حالت دوم اگر موفق به جدایی نشود دچار افسردگی شده و به عنوان مدیر عاطفی خانواده نمی‌تواند وظایف خود را به خوبی انجام دهد و اینجاست که نظام خانواده از هم می‌پاشد و روند تربیت فرزندان در محیطی سرشار از اعتماد و مراقبت از بین می‌رود و فرزندان، جامعه‌پذیر و متعادل به جامعه عرضه نمی‌شود و این یکی از مهمترین آسیب‌های اجتماعی ازدواج زودهنگام است.

درخواست مردان برای ازدواج با دختران در سن پایین

خمسه با اشاره به اینکه وقتی در جامعه‌ای از رشد اجتماعی و فرهنگی کودکان جلوگیری شود، ارزش‌ها، استعدادها و توانمندی‌های جامعه سرکوب می شود، ابراز کرد: جامعه از مسیر توسعه و تعالی خارج می‌شود و رشد اجتماعی معنای خود را از دست می دهد و خواسته‌های متعالی و توسعه‌پذیر کمرنگ شده و کم‌کم از بین خواهد رفت، علت دیگر این پدیده شاید درخواست مردانی باشد که علاقه مند به ازدواج با دخترانی در سن پایین هستند؛ اگر اطلاع ‌رسانی درست و مناسب انجام شود و جامعه از پیامدها و اثرات منفی ازدواج زودهنگام آگاه باشد شاید این درخواست کم شود.

وی با اشاره به راهکارهای جلوگیری از انجام ازدواج زودهنگام، گفت: در سالهای اخیر رو به افزایش بوده‌ است ترویج آموزه‌های شناختی، اطلاع رسانی و آموزش مهارت‌های زندگی به والدین، آگاه‌سازی خانواده‌ها در زمینه عوارض و عواقب جبران ناپذیر ازدواج‌های زودهنگام در دوران کودکی است که با توجه به فرهنگ‌ها و خرده فرهنگ‌های هر منطقه باید انجام شود که در این راستا سازمان‌هایی چون آموزش و پرورش، مراکزمشاوره هاو مراکز بهداشت دخیل هستند و می‌توانند با آموزش و فرهنگ‌سازی صحیح بسترهای لازم را برای آگاهی خانواده‌ها فراهم کنند.

نتیجه فاصله سنی فاحش در ازدواج به بن بست می رسد

عضو انجمن جامعه شناسان ایران در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه ازدواج یکی از وقایع حیاتی زندگی انسان است، اظهار داشت: خانواده به عنوان نخستین نهاد آموزشی و سپس نهادهای آموزشی و تربیتی، اجتماعی و فرهنگی اگر در خصوص ازدواج به نوجوانان و جوانان آگاهی دهند، در این صورت بی خطرترین ازدواج ها را خواهیم داشت.

موسی نیرومند با بیان اینکه فاصله سنی محل آسیب های اجتماعی است، افزود: سن یکی از متغیرهای ازدواج به حساب می آید، هر چند که دختران زودتر از پسران به سن بلوغ می رسند، اما تحقیقات بزرگ بودن سه تا پنج سال پسر از دختر را در امر ازدواج تایید می کند و نتیجه فاصله سنی فاحش در ازدواج به بن بست می رسد.

وی با تاکید بر اینکه در ازدواج باید به تکامل برسیم، گفت: باید در زمان ازدواج از لحاظ اقتصادی، اجتماعی، اطلاعاتی، مهارتی، فرهنگی، فیزیولوژیکی، و روحی و روانی به تکامل و به بلوغ برسیم، اما متاسفانه در شرایط فعلی نهادهای اجتماعی آمادگی ندارند و عدم اطلاع رسانی و آگاه سازی دختران و پسران در امر ازدواج این سنت حسنه را به اتفاق غیر مباه می کشاند.

با توجه به اینکه دختر در ۹ سالگی و پسر در ۱۵ سالگی به سن تکلیف می رسند و به صورت شرعی و قانونی می توانند پدر و مادر شوند، اما اکثر انتخاب ها مطابق میل خود دختران و پسران انجام نمی شود و اغلب آنها با صلاحدید خانواده ها داماد و یا عروس می شوند.

برخی از این ازدواج ها پس از مدت کوتاهی به طلاق عاطفی و حتی طلاق رسمی می انجامد، این قشر دخترها پس از مدتی از ازدواج و حتی پس از به دنیا آوردن کودک به دنبال عشق و علاقه خود می روند.

منبع: مهر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.