تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , یکشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۶ ۰۹:۵۶:۳۱ شناسه خبر : ۱۰۶۷۳۳۶

گزارش تبریزبیدار از جلسه شورای شهر تبریز؛

کمیسیون ماده ۱۰۰؛ بودن یا نبودن مسئله این است؟!/ اعضای شورا برای کمیسیون های شهرداری پول دریافت کنند؟!/ روسای کمیسیون های فرهنگی و کسب و کار مشخص شدند

جلسه امروز شورای شهر تبریز با ۱۵ دقیقه تاخیر و حواشی بسیار برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ،جلسه امروز شورای شهر تبریز با 15 دقیقه تاخیر با حضور همه اعضای شورا آغاز شد. اکبرنژاد در ابتدای جلسه با یادآوری مناسبت های هفته، با اشاره به قرار گرفتن در مقطع زمانی مابین عید قربان و عید غدیرخم، اظهار داشت: امیدوارم خداوند متعال قلوب مسلمانان جهان اسلام را به همدیگر نزدیک تر نموده و عامل واقعی به قرآن باشیم.


 وی افزود: همچنین سالروز درگذشت مرحوم ابوریحان بیرونی و روز صنعت چاپ را گرامی می داریم.

اولین دستور جلسه امروز شورای شهر، تصمیم گیری نحوه عضویت اعضای شورای شهر در کمیسیون های شهرداری است که فرج قلیزاده توضیحی ابتدایی در خصوص کمیسیون بدوی و تجدید نظر ماده صد تخلفات ساختمانی و کمیسیون های بند 20 ماده 55 درخصوص تشخیص مزاحمت مشاغل، کمیسیون ماده 77 درخصوص اختلاف شهروندان و شهرداری داد.

دبیری نیز با یادآوری اینکه روال ما در شورای شهر گذشته اینگونه بود که کمیسیون های بدوی و تجدید نظر و کمیسیون بند 20 را به صورت جداگانه تصمیم گیری می کنیم و شهرداری منطقه 9 را به دلیل فعال نبودن با دیگر منطقه مثل منطقه 6 ادغام کنیم.

چند عضو شورای شهر تبریز عضو شورای سازمان خواهند بود و با داوطلبی و نامزدی اعضا در این خصوص رای گیری انجام می گرفت. این روال تاکنون اینگونه بوده است.

بهشتی نیز با اشاره به اینکه وجود ماده 100 نشانگر ضعف مدیریت است ابراز داشت: اساس شهرداری بر حذف ریشه های کمیسیون ماده 100 است و تقاضای بنده این است که شهرداری با برنامه ریزی و مطالعه عوامل ایجاد تخلفات ساختمانی را متوقف کند و مبنا را بر تخریب تخلفات و منافع عمومی بگذارد.


وی افزود: باید روش منطقی را برای اجرای این ماده در نظر بگیریم و برای وجود هر کمیسیون ماده 100 در شهرداری یک ساختار واحد و متمرکز در نظر بگیریم.بهشتی ادامه داد: بهتر است بررسی کنیم که تاکنون در کمیسیون ماده 100 در 5 سال گذشته چه تعداد حکم تخریب صادر شده است؟ روند عمومی براساس تخریب شهر است و اگر نوع نگرش را عوض کنیم ریشه بسیاری از این تخلفات خشک خواهد شد.تقی پور نیز با تاکید بر اینکه نباید روال ما براساس قوه قهریه باشد، گفت: ریشه یابی مسئله بهتر از برخوردهای چکشی است چراکه باید با استفاده از ابزارهای نظارت از بروز تخلفات ساختمانی جلوگیری کنیم، تا زمانی که درآمد ما متکی به ماده 100 باشد، بستر را برای بروز تخلفات فراهم می بینیم.

فرج قلیزاده نیز خاطرنشان کرد: مجموعه ای عریض و طویل همچون شهرداری که تا این اندازه پرهزینه است،باید نسبت درآمد و هزینه ها به اندازه کافی باشد و تا زمانی که هزینه ها و درآمدها برابر نباشد خودمان خواهش خواهیم کرد که تخریب نکنیم.اشرف نیا نیز با مطرح ساختن مثالی درباره تمرکز کمیسیون ماده 100 در شهرداری مرکز تهران، گفت: شهر تهران با تمام گستردگی به صورت متمرکز به ماده 100 عمل می کند و اگر این کمیسیون به صورت متمرکز تشکیل شود از تصمیمات پراکنده و غیرمتمرکز اجتناب شود

پس از سخنان دبیری، بهشتی و پورخردمند، معاون برنامه ریزی شهرداری در موافقت با متمرکز بودن ماده 100، بابایی اقدم برچیده شدن کمیسیون ماده 100 در مناطق را امکان پذیر ندانست و گفت: به دلیل نقش سایر نهادها همچون استانداری ها و دادگستری ها، ما تنها تصمیم گیر این مسئله نیستیم.


فرج قلیزاده نیز ضمن موافقت با این سخن بابایی اقدم ابراز داشت که بدون هماهنگی با قوه قضاییه تصمیم گیری در این زمینه به معنای فلج کردن وضعیت فعلی است و نحوه تشکیل کمیسیون و ارجاع پرونده و تخصص های باید با هماهنگی مجموعه های دیگر انجام شود.پس از این اظهارات، بهشتی نیز پیشنهاد کرد اعضای شورا رقمی برای حضور در کمیسیون های ماده 100 اخذ نکنند چراکه ما برای خدمت به مردم آمده ایم و اکبرنژاد نیز با مثالی درباره عدم گرفتن حق الجلسات از شورای اول چندان با این پیشنهاد موافقت نکرد.


در ادامه جلسه رای گیری برای حضور اعضای شورا در کمیسیون های شهرداری انجام شد و فرج قلیزاده پیشنهاد داد که کلاس آموزشی برای اعضای شورای شهر پیش از حضور در جلسات کمیسیون ماده 100 و کمیسیون های شهرداری برگزار شود که اعضا با این پیشنهاد موافقت کردند.


دومین دستور جلسه امروز شورای شهر درخصوص سخنرانی ها و نطق های اعضای شورا بود، دبیری با اشاره به روال گذشته تذکرات و سخنان اعضا، اظهار داشت که روال این بوده هر کس نطق پیش از دستور داشته باشد، نوشته شود و فرقی ندارد در ابتدا یا آخر جلسه باشد و اگر زمان بندی را خوب انجام دهیم می توانیم خوب عمل کرده و اگر همان روال را حفظ کنیم در هر جلسه 5 نفر با زمان کلی 30 دقیقه انجام شود.

اکبرنژاد، نیز جلسه شورا برای اداره مسائل شهری است و پیشنهاد من این است که دو نفر 7 دقیقه صحبت کنیم که بابایی اقدم ابراز داشت که بهتر بود آئین نامه داخلی جلسات شورا را معین کنیم و پیشنهاد من این است که در اولین فرصت آئین نامه داخلی را مشخص کنیم چرا که براساس مصوبه شورای عالی استان ها، در خصوص غیرعلنی بودن جلسات ماده ای ذکر نشده و شورای شهر تهران در این خصوص مصوبه ای داشته و انتخاب غیرعلنی شهردار کار غیرقانونی بوده و این خلل قانونی دارد و برای غیرعلنی کردن باید دوسوم رای دهند.

اینکه در عرض 7 دقیقه نطق پیش از دستور در حوزه وظایف و بحث های پیش از دستور به وظایف خود و حداقل نطق های اعضا باید 10 دقیقه باشد. بنده مخالف تذکرات کتبی هستیم و هر تک تک ما توان صحبت درباره تذکرات داریم.

اندیش با انتقاد از طولانی شدن برخی مسائل بدیهی، یادآور شد: قرعه کشی نباید این اندازه وقت جلسه شورای شهر را می کشید و خواهش من این است که کمیسته ای برای این مسئله در نظر گرفته شود و ما به وظایف اصلی خودمان برسیم.

مسعودی ریحان با تاکید بر لزوم عملیاتی سازی مصوبات پیشین شورا، ابراز داشت: خواهش من این است که برای هر لایحه ای یک موافق و یک مخالف صحبت شود و رای گیری انجام گیرد.

بر  این اساس نیکوخصلت قلیزاده و فرهودی نیا بهشتی ماموریت یافتند برای تنظیم مجدد آیین نامه با تطبیق لوایح و آئین نامه های دولت تا دو هفته تدوین و به شورای شهر اقدام کنند و به شورا ارائه دهند.


سومین دستور جلسه امروز درباره نحوه مکاتبات اعضای شورا با شهرداری و نهادهای خارج از شورا بود که دبیری ابراز داشت که روال ما اینگونه بوده که مکاتبات رسمی اعضای شورا با مجموعه های خارج از شورا و شهرداری از طریق رئیس شورای شهر انجام شود ولی مکاتبات غیررسمی توصیه ای در این زمینه منع قانونی ندارد.

بهشتی نیز با توضیح در قبال این موضع ابراز داشت که در وظیفه قانونی اعضی شورا ملاقات مردمی وجود ندارد که بابایی اقدم ضمن انتقاد از این مسئله ابراز داشت که عدم مکاتبه اعضای شورا با شهرداری و ارگان ها، محدود کردن اعضای شورا و کانالیزه شدن آنان بوده و یکی از راه های درک مسائل و مشکلات مردمی ملاقات های مردمی است که بنده مثلا در هفته گذشته در یک روز بالغ بر 200 نفر مراجعه کننده بنده بوده است.
اینکه منِ عضو شورا به نامه رییس شورای شهر محدود شویم با یک بوروکراسی طولانی مواجه خواهیم بود و برای حل مشکلات، ما مجبور به ملاقات مردمی و مکاتبات خواهیم بود.

محمدزاده با انتقاد از سخن بهشتی درباره ملاقات های مردمی، گفت: ما عضو شورای شهر تبریز هستیم و اگر نمی خواهیم این مردم را ببینیم و کاری برای ایشان نکنیم، پس برای چه اینجا نشسته ایم؟ 70 هزار نفر به بنده رای داده اند و از بنده پیگیر مشکلات خوشان هستند، اگر درهای اتاقم را ببندم پس چرا اینجا نشسته ام؟ یکی دوست دارد ملاقات مردمی داشته باشد یکی نه، اما ما و شهرداری خادم مردم هستیم و چرا اینگونه باشد که برای شهرداری نامه ننویسیم، ما مردمی هستیم و برای مردم کار می کنیم و با مردم دیدار خواهیم کرد. برخی با مردم آمده اند و برخی دیگر نه، و خواهش میکنم هرکس راه خودش را برود.

بهشتی نیز استناد خود به عدم وجود ملاقات های مردمی در وظایف اعضای شورا را براساس ماده 80 شوراها دانست و گفت: بررسی و شناخت کمبودها نیازها و نارسایی های اجتماعی، فرهنگی، آموزشی، بهداشتی،اقتصادی و رفاهی حوزه انتخابیه و تهیه طرح ها و پیشنهادهای اصلاحی جهت برنامه ریزی وارائه به مسیولین ذی ربط است و ما برای شهر کار خواهیم کرد نه برای صرف مردم. برای برنامه ریزی شهر آمار و اطلاعات منسجم نیازمندیم و همکاران محترم بهتر است ماده 80 را بخوانند که ملاقات مردمی دخالت در اجرا است و ما تنها شورای شهر هستیم.


اندیش نیز در انتقاداز سخنان محمدزاده گفت که وظیفه اصلی اعضای شورا بحث قانونگذاری و نظارت براساس ماده 80 است و متاسفانه برخی اعضا کم لطفی می کنند که 70 هزار رای داده اند و ما نماینده یک میلیون و هشتصد هستیم. بهتر است شعار پوپولیستی ندهیم و بنده ناظر بر اجرا هستم و اینگونه نباشد که هرکس اشنا دارد ملاقات مردمی کند.


تاکید اکبرنژاد بر اینکه باید کاری کنیم که مردم نیاز به مراجعه به اعضای شورا نداشته باشند،سبب شد تا بابایی اقدم در تذکری قانونی خطاب به وی اظهار دارد که رئیس شورا همواره باید بی طرف باشد و فقط جلسه را اداره نماید، گفت: وقتی مشکل را به من می گویند و من نمی توانم کاری برای حل مشکلات آنان انجام دهم، ارزشی ندارد عضو شورا باشم و خواهش میکنم اعضای شورا را محدود نکنیم.

تقی پور هم در موافقت با نظر بهشتی، گفت که وظایف اصلی را قانون مشخص کرده و تاکنون وارد حل مشکلات مردمی نشده ایم، استراتژی بودجه را باید مشخص کرده و برای مشکلات راه حل پیدا کنیم و با موضع آقای بهشتی موافقم و اجازه دهیم شهردار خودش مشکلات مردمی را حل کند. اینجا جمع نشده ایم برای خودمان دکان باز کنیم بلکه برای حل مشکلات اینجا آمده ایم و تاکنون وارد هیچ کدام از برنامه های خود نشده ایم و در قانون تصریح نشده که خود اعضا باشهرداری مکاتبه کند.

مسعودی ریحان نیز با تاکید بر اینکه راضی به این نوع اداره جلسه نیستم، اظهار داشت: این دست مسائل ما را به اتفاقات شوراهای قبلی دچار خواهد کرد. ما اعضای پیکره شورای شهر هستیم و باید شأن شورای کلانشهر تبریز را حفظ کنیم. اینکه امضای مطالبات ما با رئیس شورا باشد بسیار خوب خواهد بود.

محمدزاده با اشاره به اینکه هیچ عضو شورا نمی خواهد فراتر از قانون، کاری غیرقانونی انجام دهد، گفت: نباید مردم را پوپولیست پنداشت، مردم ما آگاه هستند و عنوان پوپولیستی بدان ها تعلق نمی گیرد، برخی همکاران مراجعه کننده زیاد دارند و برخی نیز در 4 سال آینده مراجعه نخواهد داشت و بهتر است راحت باشید.

قلیزاده نیز پیشنهاد داد که کارگاه آموزشی در خصوص قوانین شورا و شهرداری برگزار کنیم و پیشنهاد بنده این است که با این قوانین آشنا شویم.


دبیری نیز تاکید کرد که قانون می گوید کلیه مکاتبات رسمی شورا با امضای رئیس شورا است و توصیه های غیررسمی از طریق خود اعضای شورا است و باید در ملاقات های مردمی این ملاقات ها را هدایت کنیم.

صادق زاده نیز ابراز داشت که از یاد نبریم که نیمی از جمعیت تبریز اقشار آسیب پذیر است و باید ملاقات های مردمی برقرار باشد و ملاقات های عمومی باید در چارچوب و با استفاده از مکاتبات و تلفن ها باشد و نباید رئیس شورا را تبدیل به ماشین امضا کنیم. مردم به ما نیاز دارند و اگر مشکلات مردمی را با تلفن و نامه حل کنیم، رضای الهی نیز در این است.


بابایی اقدم با انتقاد از اینکه انتخاب غیرعلنی شهردار جفا در حق مردم تبریز است، مگر اهمیت انتخاب شهردار تبریز از هییت وزیران بیشتر است که باید غیرعلنی برگزار شود و برای برگزاری جلسات غیرعلنی آتی حتما باید غیرعلنی رای گیری شود.

در شورای گذشته جلسات روزهای سه شنبه از ساعت 6 تا 8 برگزار می شد و که مصوب شد تا در هفته های آتی نیز همینگونه بشود.


در حاشیه جلسه امروز علی آجودان زاده در گفتگو با خبرنگار تبریزبیدار، با اشاره به برگزاری انتخابات داخل کمیسیون سرمایه گذاری و بهبود فضای کسب و کار و کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تبریز اظهار داشت: آقای غلامحسین مسعودی ریحان به عنوان رئیس، خانم سونیا اندیش به عنوان نائب رئیس انتخاب شدند.

وی ادامه داد: در این انتخابات، کریم صادق زاده به عنوان دبیر کمیسیون انتخاب و سعید نیکو خصلت و علی آجودان زاده به عنوان دو عضو دیگر کمیسیون حضور دارند.

دبیر هیئت رئیسه شورای شهر تبریز، ار انتخاب فرج قلیزاده به عنوان رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی خبر داد و گفت: محرم محمدزاده به عنوان نائب رئیس و سعید نیکوخصلت به عنوان دبیر کمیسیون انتخاب شده و غلامحسین مسعودی ریحان و علی آجودان زاده نیز اعضای کمیسیون هستند