تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : قفقاز و غرب آسیا , یکشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۶ ۱۱:۴۸:۵۸ شناسه خبر : ۱۰۶۷۳۳۸

دیپلماسی عمومی موفق به سبک اردوغان و رفقا؛

دیپلماسی عید قربان ترکیه با گوشت نذری!

در حالی که چندین موسسه خیریه بین المللی خصوصی در حال کمک رسانی به فقرا و محرومان جهان با پرچم ترکیه هستند در این میان هلال احمر دولت ترکیه نیز در 33 کشور جهان اقدام به توزیع گوشت قربانی کرده است.

یادداشت میهمان تبریزبیدار؛ مسعود صدرمحمدی


هرچقدر که ترکیه در عرصه دیپلماسی سیاسی در منطقه دچار تنش شده باشد اما در 10 سال گذشته بی شک یکی از موفقترین دیپلماسی های عمومی را در تاریخ خاورمیانه رقم زده است.


تکیه به توان انجمن ها و نهادهای مردم نهاد، اقدام به موقع هلال احمر، تکیه به توان هنری و فرهنگی داخل کشور، استفاده موفق از رسانه و مدیریت اذهان، استفاده قوی از مساله آموزش و بورس، حضور فعال میدانی آکتیویست های ترک و دهها مساله دیگر همگی نمونه هایی از دیپلماسی عمومی موفق ترکیه هستند.


عید قربان نیز سالها است که یکی از مولفه های این دیپلماسی شده است.


در حالی که چندین موسسه خیریه بین المللی خصوصی در حال کمک رسانی به فقرا و محرومان جهان با پرچم ترکیه هستند در این میان هلال احمر دولت ترکیه نیز در 33 کشور جهان اقدام به توزیع گوشت قربانی کرده است.


متن خبر خبرگزاری دولتی ترکیه، آناتولی:"سازمان هلال احمر ترکیه اعلام کرد: توزیع 125 هزار سهم قربانی هلال احمر ترکیه در داخل کشور و 33 کشور خارجی مانند سالهای گذشته با مشارکت گسترده خیرینی که قصد رساندن کمک به مستمندان واقعی را داشتند آغاز شد."


بنابر همین اطلاعیه قربانی های اهدایی در 7 کشور بالکان، 13 کشور آفریقایی، 6 کشور آسیایی، 5 کشور در خاورمیانه و جمهوری ترک قبرس شمالی توزیع خواهد شد.

قربانی ها مطابق قوانین شرعی و انسانی، با نظارت مأمورین ثبت و دینی و با انتخاب دام پزشکان ذبح می شوند. در هنگام انجام این اقدام اسامی وکالت دهندگان نیز ذکر می شود.

هلال احمر گوشت هایی را که مطابق قوانین اسلامی تحت شعار «برکت قربان تا پایان سال ادامه داشته باشد» تهیه شده اند را در به شکل کنسرو درآورده و در بین افراد نیازمند جامعه توزیع خواهد کرد.

این سازمان همچنین مراحل ذبح را با پیامک های کوتاه به وکالت دهندگان خبر می دهد. همچنین از این مراحل تصویر برداری می شود