تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : قفقاز و غرب آسیا , چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۶ ۱۵:۱۵:۳۸ شناسه خبر : ۱۰۶۷۴۲۲

برنامه جدید اردوغان؛

آتاترک از کتاب‌های درسی ترکیه حذف می‌شود

نکته‌ای که نگرانی مخالفان اردوغان و لائیک‌های ترکیه را برانگیخته مباحث دینی و اسلامی است که وارد کتاب‌های درسی شده‌اند.

به گزارش تبریز بیدار ، دانش‌آموزان مدارس ترکیه در سال جدید تحصیلی با یک برنامه درسی جدید مواجه خواهند شد؛ برنامه‌ای بحث‌برانگیز و جنجالی که مخالفان اردوغان و لائیک‌ها هدف آن را اسلامی کردن محتوای آموزشی می‌دانند.

وزارت آموزش ملی ترکیه در آستانه سال جدید تحصیلی، اصلاحات جنجال‌برانگیزی در کتاب‌های درسی مدارس انجام داد، به طوری که مبحث درسی مربوط به مصطفی کمال آتاترک، بنیان‌گذار جمهوری ترکیه که تا پیش از این با وسواس زیادی با آن برخورد می‌شد، از این اصلاحات در امان نمانده است. حجم مطالب مربوط به آتاترک و همراهانش در کتاب‌های درسی به طرز قابل‌ توجهی کاسته شده است. در کتاب مطالعات اجتماعی پنجم ابتدایی ترکیه، فصل‌های «آتاترک گرایی و اصلاحات آتاترک را یاد بگیریم» و «آتاترک و اصلاحاتش» حذف شده و به جای آن معرفی دانشمندان اسلامی از جمله ابوعلی سینا و ابن خلدون در این کتاب جای گرفته است.

اما این همه ماجرا نیست. نگاهی دقیق‌تر به اصلاحات وارده حکایت از تغییرات اساسی دارد. نظریه تکامل داروین نیز از نظام آموزشی ترکیه کنار گذاشته شده و مبحث مربوط به آن با فصل «ارگانیسم و محیط زیست» جایگزین شده است.

نکته‌ای که نگرانی مخالفان اردوغان و لائیک‌های  ترکیه را برانگیخته مباحث دینی و اسلامی است که وارد کتاب‌های درسی شده‌اند. وزارت آموزش ملی ترکیه در حال کار روی مبحث «جهاد» است تا آن را به کتاب‌های درسی کلاس هفتم اضافه کند.

همچنین از موضوعاتی همچون سکولاریسم، تولد دوباره مسیح و آتئیسم در کتاب‌های درسی به عنوان باورهای مشکل‌ساز و بیماری یاد شده است.

دانش‌آموزان ترک در سال تحصیلی جدید با یک موضوع تازه در کتاب‌های درسی‌شان هم روبرو خواهند شد، یعنی با کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶؛ رویدادی سیاسی که موج بی‌سابقه‌ای از سرکوب تشکیلات فتح‌الله گولن و  مخالفان رجب طیب اردوغان را به همراه داشت.

اردوغان در جریان یک سخنرانی در سال ۲۰۱۲ اعلام کرد که دولت او قصد دارد نسلی وارسته تربیت کند. از آن زمان تاکنون شمار زیادی مدرسه آموزش طلاب و وعاظ موسوم به «مدارس امام خطیب» در این کشور افتتاح شده‌اند.

در سال ۲۰۰۲، زمانی که حزب عدالت و توسعه سکان هدایت ترکیه را در دست گرفت، حدود ۶۵ هزار دانش‌آموز در مدارس مذهبی امام خطیب تحصیل می‌کردند. این در حالی است که در سال 2017 شمار محصلان این مدارس به بیش از یک و نیم میلیون نفر رسیده است؛ رقمی بی‌سابقه که به نظر می‌رسد با توجه به تحولات کنونی در ترکیه رو به افزایش باشد.