تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , یکشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۶ ۰۹:۳۶:۰۹ شناسه خبر : ۱۰۶۷۴۶۶

گزارش تبریزبیدار از جلسه شورای شهر تبریز؛

شهردار باز هم انتخاب نشد!/ قلیزاده: چون اجماعی نیست انتخاب شهردار را به فردا موکول کنیم!/ تماس های تلفنی مکرر با اعضای لیست امید

جلسه مهم امروز شورای شهر تبریز با دستور کار انتخاب شهردار تبریز آغاز شد.

به گزارش تبریز بیدار ،جلسه امروز شورای شهر تبریز با 10 دقیقه تاخیر آغاز شد. پیش از آغاز جلسه امروز برخی اعضا آخرین رایزنی ها را با همدیگر در رابطه با انتخاب شهردار انجام می دادند.

اکبرنژاد با تبریک فرا رسیدن عید سعید غدیرخم، اظهار داشت: عید غدیر خم در دنیای اسلامی و شیعیان روز مهمی است که انتخاب امیرالمومنین(ع) در این روز به وقوع پیوست و سالگرد وفات آیت الله طالقانی فردی بزرگ با اندیشه والا بود.

آجودان زاده به عنوان دبیر جلسه، دستور جلسه امروز را انتخاب شهردار تبریز، بررسی نامه فرمانداری تبریز درخصوص مصوبه پایان مردادماه شورای شهر، ارائه گزارش وضعیت اموال و پرسنلی شهردار


بابایی اقدم در تذکری با اشاره به ایراد شکلی فرمانداری تبریز در رابطه با الحاق روستاها به تبریز، گفت: در روستاها در رابطه با بخشودگی عوارض محلی از 30 درصد به 70 درصد، اکنون شدیدا بلاتکلیفی وجود دارد و خواهش می کنم سریعا نسبت به تعیین تکلیف این مسئله رسیدگی شود.

استانداری با باقی ماندن مسئولین دفاتر مخالفت بلاتکلیف هستند و امیدوارم تکلیفشان مشخص شوند. در برخی مناطق، شهرداران دست به عزل و نصب زده اند و خواهش میکنم از مهندس اسحقی از عزل و نصب مدیران تا زمان انتخاب شهردار اجتناب شود


در رابطه با نحوه رای گیری، دبیری روال پیشین را اینگونه دانست که کاندیداها پس از ارائه برنامه و رای گیری به هر کاندیدا یک رای می دادیم و اگر نصف به علاوه یک را کسب می کرد شهردار می شد و اگر به حد نصاب نمی رسید، به دو نفر یا سه نفر می رسیدیم و سپس به دور دوم می رسید.

مسعودی ریحان، شهرداری ها در بلاتکلیفی قرار گرفته اند و مهم نیست شهردار چه کسی باشد، بلکه مهم این است که برنامه های ما را اجرا نماید.


محمدزاده نیز ابراز داشت: آنگونه که از جلسه امروز به نظر می آید عزیزی که شهردار خواهد شد با نصف به علاوه یک یا دو رای شهردار خواهد شد و ما چند ماه شاخص های مختلفی نوشتیم و زمان نشد تا این شاخص ها را با گزینه ها تطبیق کنیم. آرزوی من نیز انتخاب شهردار با 13 رای و همراهی 13 عضو شورا بود.


اندیش نیز گفت که ما نمی خواهیم با تشتت آرا جلو رویم، این رای گیری خوبی نیست که شهردار با نصف به علاوه یک رای انتخاب شود و خواهش می کنم با 13 رای انجام شود.

بابایی اقدم نیز پیشنهاد داد که اگر فردی اکثریت آرا را کسب نکند، دو نفر که بالاترین رای را کسب کرده اند امروز رای گیری نکنیم و به ارائه برنامه ها و صحبت با این دو نفر منوط کنیم.


قلیزاده نیز با مخالفت با این پیشنهاد جنگ اعصاب را افزایش می دهیم، گفت: اگر قرار است امروز از بین افراد زیر شهردار را انتخاب کنیم، چه بهتر که امروز انتخاب کنیم.

بهشتی، انتخاب شهردار را معادل انتخاب صدها شهردار دانست و ابراز داشت: ما می خواهیم دیدگاه فرد مربوطه را در رابطه با مدیریت زیرمجموعه خود بدانیم و این ها مواردی مبهم است که باید رابطه میان شهردار و شورای شهر را مشخص کنیم. البته هر کس 7 رای را آورده باشد، دقیقا همان اکثریت و 13 رای است.
با رای گیری انجام شده قرار شد اگر هیچکدام از اعضا نتوانند امروز ۷ رای کسب نمایند، ۲ نفر برتر به مرحله نهایی رفته و یک هفته فرصت ارائه برنامه ها را به اعضای شورا به شکل تخصصی تر داشته باشند

اکبرنژاد 30 دقیقه جلسه را تعطیل کرد تا اعضا همفکری کنند.


پس از اعلام تنفس از سوی رئیس شورای شهر تبریز آخرین مشورت ها و رایزنی های اعضای برای انتخاب شهردار بالا گرفت. نکته قابل توجه در این میان تماس تلفنی های مکرر با برخی اعضای لیست امید شورا بود که مورد توجه اهالی رسانه قرار گرفت. از مدت ها پیش رسانه به دخالت عوامل خارج از شورا در امور این نهاد مردمی هشدار داده بودند.


Image titleدر همین حال بهشتی در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: رای من الموسوی خواهد بود،پیشگونیستم و نمی دانم چند رای دارد، لیست امید ۲شقه نیست بلکه نظرات کارشناسی اعضا متفاوت است. اهل لابی نیستم


آجودان زاده هم  در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: رای بنده مخفی است ولی بای این حال بر آورد من این است هیچ فردی ۷رای ندارد و۲ گزینه اول به مرحله بعد خواهند رفت


نیکو خصلت هم اظهار داشت: به الموسوی رای میدهم، مکالمات تلفنی ربطی به فشار پیمانکار و.... ندارد. اعضا مستقل هستند،میان برخی اعضا اختلاف سلیقه وجود دارد.


فرج قلیزاده  با درخواست از رئیس شورا گفت: 10 دقیقه هم وقت تنفس را تمدید کنید، احتمالا یکی از گزینه های شهرداری انصراف دهد!


در آخرین لحظات لابی ها، ریحانی به یکباره بااعتراض جمع برخی همکارانش را ترک کرده و به سمت صندلی خود رفت که تقی پور باصدای بلند خطاب به وی گفت: چرا زود قهر می کنی؟ این کارها یعنی چه مسعودی ریحانن نیز  با وساطت برخی همکارانش دوباره به جمع رایزنی ها بازگشت.


پس از این قضیه اعضای لیست امید  کاغذی را تنتظیم و امضا کردند که  برخی ها معتقدند امضا برای وفاداری به رای به یکی از گزینه های نهایی شهرداری است!

پس از پایان تنفس 40 دقیقه ای  اکبرنژاد اظهار داشت : تا آخر جلسه صبر کنیم و سپس رای گیری کنیم.

قلیزاده نیز اظهار داشت: نباید ناپلیونی شهردار انتخاب شود پیشنهاد میکنم ۱ روز صبر کنیم تا اعضا به اجماع برسند.

بابایی اقدم در اعتراض به نحوه ریاست جلسه گفت:  اگر اجماعی نیست باید امروز ۲نفر را نهایی کنیم و سپس رایزنی های دوباره انجام شود. دل به خواهی نباید کار کرد. همین همکاران دقایقی قبل رای به انتخاب شهردار دادند.

در نهایت با نظر مثبت 11 عضو شورا به دلیل عدم اجماع بر روی گزینه های شهرداری، دستور کار انتخاب شهردار از جلسه خارج شد و بازهم شهردار تبریز انتخاب نشد!

نظرات

حسن

اصلا شهرتی فر خودش از همون ابتدا نیامده بود که حالا بخواد از گزینه ها حذف بشه

صادق پو هدایت
IR

سالی که نکوست از بهارش پیداست