تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : سیاسی , چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ ۰۰:۳۳:۵۳ شناسه خبر : ۱۰۶۷۵۳۳

گزارشی درباره تغییر استاندار آذربایجان شرقی؛

وقتی «شهر اولین‌ها» در آستانه 2018 به «شهر سرپرست‌ها» تبدیل می‌شود

خبر انتصاب مجید خدا بخش به سمت استانداری آذربایجان شرقی در حالی در فضای مجازی دست به دست می‌شود که هنوز هیچ تغییری در بین استانداران کشور به طور رسمی مشخص نشده است.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از تسنیم، اینجا تبریز است، گذرگاهِ تاریخ پرفراز و نشیب سرزمینی که همواره بلندای کوه‌هایش، آبی‌ آسمانش، طراوت دشت‌هایش، برکتِ درختانش، گوهرهای خفته در نگاهش و سرانگشتان کیمیا سازِ مردمانش مورد توجه و حتی حسادت بوده و اولین چاپخانه، اولین خیابانی که در ایران دارای برق شد، اولین پستخانه ، اولین خط انتقال پست، اولین عکاس خانه، اولین کتابخانه عمومی و... در تبریز بوده‌اند و به‌ همین علت، تبریز شهر اولین‌ها نامیده می‌شود.


وقتی شهر اولین‌ها به شهر  سرپرست‌ها تبدیل می‌شود
تبریزی که به اولین بودن همیشگی و اتفاقات و رویدادهای منحصر به فرد شهره است، بار دیگر به دنبال ثبت اولینی دیگر به نام خود است و آن بلاتکلیفی آرای اعضای شورای شهری است که بسیاری از آنها به صورت لیستی و با شعارهای جذاب و رنگی حول محور تحول در مدیریت شهری تبریز کرسی نشین پنجمین دوره شورای اسلامی شهر شده اند اما این شورا با ترکیب متحول شده، حتی در برآوردن نخستین مطالبه عمومی از آن، یعنی انتخاب شهردار اصلح برای کلانشهر تبریز در اسرع وقت ناکام مانده و مجبور به انتخاب سرپرست برای عمارت شهرداری شدند.


اما در پی استعفای علی اصغر احمدی از معاونت سیاسی وزارت کشور نیز اسماعیل جبارزاده که از ابتدای دولت یازدهم تا کنون، سمت استانداری آذربایجان شرقی را بر عهده داشت، با حکم وزیر کشور به عنوان معاون جدید سیاسی وزارت کشور منصوب شد و بعد از این انتصاب نیز وزیر کشور، سعید شبستری خیابانی را به عنوان سرپرست استانداری تعیین کرد تا استانداری مدتی به عنوان سرپرست اداره شود و عنوان اولین‌های تبریز به  شهر سرپرست‌ها تبدیل شود.


به دنبال جدی شدن تغییر در مدیریت کلان آذربایجان شرقی، گزینه‌هایی نیز برای جایگزینی اسماعیل جبارزاده در سمت استانداری مطرح شده اند که علی‌اشرف عبدالله‌پوری حسینی رییس سازمان خصوصی سازی و رییس ستاد انتخاباتی حسن روحانی در آذربایجان شرقی، محسن مهر علیزاده رئیس اسبق سازمان تربیت بدنی ،سید حسین هاشمی با سابقه استانداری تهران، محسن خادم عرب باغی مدیر عامل منطقه آزاد ارس، سعید فائقی نایب رییس شرکت «شستا» تامین اجتماعی و مجید خدابخش استاندار اردبیل در دولت یازدهم از جمله این نفرات هستند.


مجمع نمایندگان استان گزینه ای برای استانداری معرفی نکرد
ضیاءالله اعزازی رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان‌شرقی بعد از ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به نتایج امروز جلسه مجمع نمایندگان آذربایجان‌شرقی در خصوص تغییرات مدیریت اجرایی استان اظهار کرد: در جلسه امروز نمایندگان بر روی فرد خاصی بحث نشد و مجمع گزینه خاصی را به صورت مصداقی به دولت معرفی نکرد.


وی اضافه کرد: نمایندگان استان با هم‌فکری و همدلی شاخص‌هایی را تعیین کرده و در اختیار وزارت کشور قرار دادند تا استاندار جدید آذربایجان‌شرقی با آن معیارها انتخاب شود و دولت در تعیین نماینده خود آزاد است.


رئیس مجمع نمایندگان استان آذربایجان‌شرقی، داشتن توانایی فردی توانمند، قدرت اجرایی بالا با سابقه اجرایی در سطح ملی، دارا بودن توانایی جهت انسجام بخشیدن به تمام جریانات و سلیقه‌های سیاسی در استان، تجربه موفق در کارآفرینی، تعامل با سایر قوا، نیروهای مسلح و نماینده ولی فقیه در استان را از شاخصه‌های مورد نیاز و مورد درخواست مجمع نمایندگان استان برای استاندار جدید اعلام کرد.


اعزازی تأکید کرد: گزینه تصدی استانداری آذربایجان‌شرقی باید مورد قبول افکار عمومی و مردم استان بوده و دارای حس ناسیونالیستی نباشد.


وی خاطرنشان کرد: در دیداری که مجمع بعد از این نشست با نماینده محترم ولی فقیه در استان نیز داشت، این موارد مطرح شد و حجت‌الاسلام آل‌هاشم نیز با نظرات مجمع در انتخاب استاندار همسو بوده و معتقدند که استاندار جدید باید دارای چنین روحیات و شاخصه‌هایی باشد.


نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اعلام اینکه شاخص‌ها و چارچوب تعیین شده براساس معیارهای مدنظر ما خواهد بود؛ اذعان کرد: نمایندگان استان بر سر انتخاب استاندار هیچ اختلافی با همدیگر ندارند ولی در عین حال خواهان فردی توانا و متخصص هستند و از استانداری با داشتن چنین شاخصه‌هایی نیز حمایت می‌کنند.


خدابخش به احتمال قوی فرد منتخب برای استانداری آذربایجان‌شرقی خواهد بود
احمدعلیرضا بیگی نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس نیز در گفت‌وگو با رسانه‌ها در خصوص انتصاب استاندار جدید آذربایجان شرقی گفت: به احتمال قوی خدابخش، فرد منتخب برای استانداری آذربایجان‌شرقی خواهد بود و از آنجایی که طبق سوابق و گذشته فعال در عرصه معاونت سیاسی و عمرانی استانداری آذربایجان‌شرقی کارنامه درخشانی از وی داریم، گزینه خوبی برای این مسئولیت است.


وی با بیان اینکه طبق معیارهای تعیین شده از طرف نمایندگان استان برای انتخاب استانداری، خدابخش توانایی پوشش تمام این معیارها را دارد، افزود: تمام خواسته نمایندگان برای انتخاب استاندار این است که فرد منتخب فارغ از موضوعات و تعلقات سیاسی تمام تلاش خود را به حوزه آذربایجان‌شرقی محدود کند.


بیگی خاطرنشان کرد: متاسفانه در طی این چهار سال از هیچ‌کدام از ظرفیت‌ها و فرصت‌ها در استان استفاده نکرده و نتیجه آن کارنامه استاندار آذربایجان‌شرقی می‌شود که مردم قاضی اصلی هستند.


وی با بیان اینکه جایگاه جبارزاده نقش تعیین‌کننده در گزینه‌های استانداری خواهد داشت ولی این به آن معنا نیست تحمیلی روی فرد منتخب برای جایگزینی خود داشته باشد، ادامه داد: باید در میان گزینه‌های مطرح شده به سابقه افراد توجه شود و با توجه به سابقه خدابخش که خاطره خوبی در استان از خود برجای گذاشته، می‌تواند به مراتب بهتر از جبارزاده منشاء اثر باشد.


سوابق خدابخش در سطوح مدیریتی مختلف
مجید خدابخش، متولد 1335 و فوق لیسانس برق و دکترای مدیریت دارد. وی پس از انقلاب اسلامی، در اسفند ماه سال 1359 رئیس مخابرات اردبیل شد و بدنبال آن در سال 1362 بعنوان معاون مدیر کل مخابرات استان آذربایجان شرقی منصوب شد.


در دوران استانداری زین العابدین عطایی در آذربایجان غربی وی در پست‌های معاون برنامه‌ریزی و سپس معاون عمرانی خدمت کرد. پس از درگذشت عطایی استاندار آذربایجان غربی، خدابخش در سال 69 به آذربایجان شرقی رفته و در دوران استانداری اکبر پرهیزگار و علی عبدالعلی زاده در دولت‌های اکبر هاشمی رفسنجانی و سید محمد خاتمی معاون عمرانی استانداری بود.


در دوران تصدی استانداری یحیی محمدزاده در آذربایجان شرقی خدابخش معاون سیاسی و امنیتی استانداری آذربایجان شرقی شد و مدتی را هم به عنوان سرپرست استانداری آذربایجان شرقی فعالیت نمود.


وی سپس برای ادامه تحصیل به تهران رفته و دکترای خود را در رشته مدیریت دولتی دریافت کرد، ضمن اینکه همزمان با تحصیل با نهادهای اقتصادی و صنعتی نیز همکاری می‌کرد.


او پس از اخذ مدرک دکترای مدیریت دولتی از مرکز آموزش مدیریت دولتی ایران (مرکز تهران) با حضور در راس مدیریت کارخانه‌ها و صنایع بزرگ ازقبیل آلومینیوم المهدی، ایران پویا، موتورسازان تراکتورسازی ایران، ماشین سازی تبریز، صنایع تجهیزات نفت و شرکت پتروامید آسیا به کوله باری از تجربه و مدیریت در نظام سرمایه‌گذاری و مدیریت واحدهای اقتصادی و صنعتی بزرگ کشور دست یافت.