تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ ۰۱:۰۰:۳۷ شناسه خبر : ۱۰۶۷۵۳۶

گزارش تحلیلی تبریزبیدار از کلاف پیچیده انتخاب شهردار تبریز؛

وزن‌کشی مستقلین، میانه‌روها و حزبی‌ها بر سر انتخاب شهردار/ تعامل یا تقابل؛ کدام حاصل خواهد شد؟!

اما اگر بنای منتخبین بر تعامل و انتخاب گزینه مرضی‌الطرفین باشد، ممکن است گزینه اصلاح‌طلبان میانه‌رو دو طیف دیگر شورای شهر را با خود هموار سازد اما اخبار تائید نشده انتخاب شهردار در روز یکشنبه سبب شد تا گره انتخاب شهردار و احتمال خروجی واحد سخت‌تر از همیشه به ذهن متبادر شود.

سرویس شهری تبریزبیدار؛


هرروز که می‌گذرد؛ گویی کلاف پیچیده انتخاب پنجاه و ششمین بلدیه چی تبریز پیچیده‌تر از دیروز می‌شود، از یک سو فشار افکار عمومی و شهروندان برای انتخاب فردی متخصص و متعهد برای آبادانی شهر در آستانه رخداد تبریز ۲۰۱۸، بیش از هر زمان دیگری خودنمایی می‌کند و از سوی دیگر تلاش موازی برخی محافل برای سمت دهی انتخاب به نفع افرادی خاص!


اما آنچه مشخص است، اینکه گود رقابت برای انتخاب شهردار تبریز وارد پیچ سختی شده و شورانشینانی که تا دیروز شاخص‌های ۲۷ گانه ای را در طول ۳ ماه برزخ انتخابات تا آغاز فعالیت خود تدوین کرده بودند، اینک باید بر ۵ گزینه بالقوه فعلی شهرداری تبریز تطبیق دهند.


"شهر اولین‌ها" یا "شهر آخرین‌ها"؟!
اما گویی داستان انتخاب شهردار، بیش از این به درازا کشیده و گویی تبریز که زمانی لقب "شهر اولین‌ها" را یدک می‌کشید، اینک ۱۱۱ روز مانده به آغاز سال ۲۰۱۸، به "شهر آخرین‌ها" در انتخاب شهردار در بین کلانشهرها اضافه‌شده است. در کنار این مسئله تغییر استاندار آذربایجان شرقی و فعالیت استانداری و مدیریت ارشد استان با فرمانداری را نیز در کنار سرپرستی شهرداری تبریز قرار دهید تا "شهرسرپرست‌ها"، به‌عنوان لقب تازه تبریز ثبت شود.


اما چرا فرآیند انتخاب شهردار به عدم برگزاری جلسات در هفته‌های گذشته و بی‌نتیجگی جلسات این هفته تبدیل‌شده است؟! بسیاری پشت پرده این اتفاقات را اولاً در اختلاف جدی اعضای شورا بر سر انتخاب شهردار و ثانیاً تحرکات برخی جریانات خارج از شورا قلمداد می‌کنند.


شورای شهر تبریز الموسوی شهرتی فر شهین باهر فتح اللهی

فاتحه استقلال اعضا را بخوانیم!
اگر خبر منتشره یکی از تارنماهای محلی مبنی بر فشار یکی از پیمانکاران برای شهرداری یک چهره ازکارافتاده صحت داشته و کنش‌های انتخابی اعضای شورا معطوف به این هدف باشد، باید فاتحه استقلال اعضای شورای شهر و شاخص‌های تدوین‌شده به‌دست خود خوانده شود. اما گذشته از صحت یا نادرستی این خبر تحلیل عینی شرایط شهرداری چگونه است؟


در جلسه روز یکشنبه، با حذف نام رحیم شهرتی فر، تعداد کاندیداها به ۵نفر تقلیل یافت و برحسب اخبار رسیده رقابت اصلی میان ۳ نامزددسته‌بندی شد؛ ایرج شهین باهر، عباد الله فتح‌اللهی و میرعلی اصغر الموسوی.


واقعیت آن است که به گفته اعضای منتخب لیست امید شاهد ۳ طیف مختلف در شورای شهر هستیم که ۳ طیف جدی مستقلین (۵ نفر)،اصلاح‌طلبان حزبی (۴ نفر) و اصلاح‌طلبان میانه رو (۴ نفر) را نمایندگیمی‌کنند که هرکدام در وهله اول گزینه‌ای برای ریاست شورای شهردارند؛ مستقلین: شهین باهر، اصلاح‌طلبان حزبی: الموسوی و اصلاح‌طلبان میانه‌رو: فتح‌اللهی.

شورای شهر تبریز

تعامل یا تقابل!
برای انتخاب شهردار دو فرض اصلی پیش روی تحلیلگران و اعضای شورای شهر است؛ تعامل یا تقابل! اگر بنای اعضای شورای شهر بر وزن‌کشی سیاسی و جناحی باشد بی‌شک تقابل اصلی میان ۵ مستقل شورا و ۴ اصلاح‌طلب حزبی خواهد بود که در این صورت آرای 4 اصلاح‌طلبان میانه‌رو تعیین‌کننده خواهد بود و در این میان احتمال گردش این طیف به مستقلین بیش از همه محتمل است.


اما اگر بنای منتخبین بر تعامل و انتخاب گزینه مرضی‌الطرفین باشد، ممکن است گزینه اصلاح‌طلبان میانه‌رو دو طیف دیگر شورای شهر را با خود هموار سازد اما خصوصاً اخبار تائید نشده انتخاب شهردار در روز یکشنبه حکایت از این دارد که رقابت اصلی آرا با تفاضل یک رأی یعنی ۵-۶با حضور دو کاندیدا رقم خورد و این اتفاق سبب شد تا گره انتخاب شهردار و احتمال خروجی واحد سخت‌تر از همیشه به ذهن متبادر شود.