تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ ۱۰:۵۰:۳۰ شناسه خبر : ۱۰۶۷۵۳۹

تراژدی سینماهای تبریز/

«پردیس سینمایی قدس تبریز» فیلمی که هرگز اکران نشد!

21 شهریور ماه روز ملی سینما نامگذاری شده است و در چنین روزی شاهد تراژدی سینما در تبریز و وضعیت اسفناک سالن‎های سینمایی در استان هستیم.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از ایسنا، در روزگاران گذشته تبدیل نقاشی‌های فتوسکوپی و متحرکی که در گوشه ی کتاب ها رسم می شد؛ به فیلم خارج از تصور بود. اما با پیشرفت تکنولوژی و  ظهور معجزه‎ای به نام «سینما»، عرصه فرهنگ و هنر دگرگون و جسارت بیشتری برای برداشتن گام‎های بعدی به انسانها داده شد. 


با نگاهی بر تاریخچه ‎ ی سینما در ایران، ورود اولین دستگاه سینماتوگراف به سال 1279 و زمان مظفرالدین شاه قاجار باز می گردد و اولین سینما برای اکران عمومی فیلم ‎ ها در ایران نیز در سال 1291 ساخته می ‎ شود . 
  
چندی بعد اکران فیلم های غربی با زیرنویس رواج می ‎ یابد و ظهور صنعت سینما که سبب دگرگونی دنیای هنر شده است؛ مردمان زیادی را از اکثر نقاط کشور به دیدن این هنر که در میان مردم به «سیم نما» معروف بود؛ جذب می ‎ کند. در سال 1308 اولین فیلم بلند ایرانی ساخته می ‎ شود و پس از اندکی پیشرفت و با وقوع جنگ جهانی دوم دوباره این صنعت نوپا با رکود مواجه می شود. 
  
با توجه به اینکه اولین سینمای ایران در تبریز احداث شده بود؛ وضعیت کنونی سینماهای تبریز با روزگاران گذشته قابل مقایسه ‎ نبوده و توجه بیش از پیش مسئولان را می ‎ طلبد.


تبریز هم اکنون دارای پنج سینما است که اندک تماشاگران نیز از وضعیت فیزیکی آن ناراضی بوده و این را یکی از دلایل اصلی استقبال کم شهروندان از سینما می دانند. معماری و ساختار فیزیکی که مربوط به دهه‎ی اول ظهور سینما در ایران است هر شهروندی را از تماشای فیلم در سینما منصرف می‏‌کند و نبود وسیله‎ی سرمایشی و گرمایشی مناسب نیز از دیگر معایب سینماهای تبریز به شمار می‏‌رود.


طبق استانداردهای جهانی، به ازای هر یک میلیون نفر باید 150 باب سینما وجود داشته باشد که این میزان در کشور ما و در تبریز نه تنها به حد استاندارد نرسیده است؛ بلکه از 18 سینمای تبریز تنها پنج مورد از آن فعال هست. 


این قبیل بی‎توجهی‎ها و سالن‌های نه چندان استاندارد سزاوار مردم تبریز به عنوان شهر اولین‎ها و خواستگاه هنر و سینما نبوده و امید است تاسیس پردیس سینمایی قدس و احیای هنر هفتم در تبریز در اولویت مسئولان قرار گیرد. 


در حالی که چندین سال از پروژه‎ی پردیس سینمایی قدس تبریز سپری می‎شود؛ هنوز از اتمام پروژه خبری نیست و این در حالی است که رئیس اسبق حوزه‎ی هنری استان سال گذشته و در چنین روزی از پیشرفت 85 درصدی پروژه به ایسنا خبر داد و اکنون پس از گذت یک سال 15 درصد باقیمانده هنوز به اتمام نرسیده است! 

  
«جواد خازنی»، معاون سینمایی حوزه‌ی هنری استان در گفت‎وگو با ایسنا، منطقه‎‌ی آذربایجان شرقی، در این خصوص اظهار کرد: پروژه‎ی پردیس سینمایی قدس تبریز در حال حاضر از پیشرفت 90 درصدی برخوردار است و پس از انجام جزئیات باقی مانده از پروژه، این پردیس سینمایی طی دو ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.
 
وی افزود: در حال حاضر پنج سینما در تبریز فعال هستند که دو مورد از آن تحت نظارت حوزه‎ی هنری است و استقبال از سینماهای تبریز نسبت به زمان مشابه در سال گذشته بهبود جزئی داشته است.