تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ ۱۰:۵۹:۰۰ شناسه خبر : ۱۰۶۷۵۴۰

کارگاه آموزشی کمیسیون‌های شهرداری، محور جلسه دیروز شورای شهر تبریز:

عضو شورا حق معامله با شهرداری را ندارد/ شورای پنجم موضوع نظارت بر شهرداری را جدی بگیرند/ عدم وجود دفتر حضور غیاب در ورودی جلسات !

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری، در جلسه شورای شهر تبریز گفت: عضو شورا قانونا حق معامله با شهرداری به هیچ عنوان را ندارد و منع مداخله اعضای شورا و مشاور عضو شورا در امور اجرایی صراحتا عنوان شده است.

به گزارش تبریز بیدار ، جلسه علنی و فوق العاده شورای شهر تبریز شامگاه سه شنبه در قالب کارگاه آموزشی برگزار شد. در این کارگاه آموزشی علاوه بر ارائه مطالبی در خصوص قوانین مربوط به شورا و شهرداری، در خصوص مشکلات و ایراداتی که برای شوراهای چهارم در شهرهای مختلف استان بوجود آمده بود بحث و تبادل نظر شد.


مرتضی علیخانی مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه نامه نگاری برخی اعضای شوراهای شهر با شهرداران مناطق و سازمان ها در دوره گذشته محل ایراد بود گفت: نامه نگاری اعضای شورا به شهرداران مناطق ممنوع است و بر اساس قانون مکاتبات شورا به شهرداری توسط رئیس شورای شهر صورت می گیرد.


وی در خصوص سفر اعضای شورای شهر به خارج از کشور نیز اظهار داشت: سفر شخصی اعضای شورا به عنوان عضو شورا و از جایگاه شورای شهر تبریز بر اساس آیین نامه نیاز به اخذ مجوز از مراجع مربوطه دارد


معامله عضو شورای شهر با شهرداری
مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری آذربایجان شرقیافزود: البته در صورتی که سفر خارجی شخصی باشد، نیازی به اخذ مجوز از دستگاههای مربوطه نیست، اما برگزاری جلسه و دیدار رسمی به عنوان عضو و نماینده شورای شهر و دیدار با مسئولان خارجی نیاز به صدور مجوز از طرف کمیسیون مربوطه در استانداری دارد.


علیخانی در خصوص ممنوعیت هر نوع معامله اعضای شورای شهر با شهرداری گفت: عضو شورا نمی تواند در مزایده و یا مناقصه ای از شهرداری شرکت کند، عضو شورا قانونا حق معامله با شهرداری به هیچ عنوان را ندارد و منع مداخله اعضای شورا و مشاور عضو شورا در امور اجرایی صراحتا عنوان شده است.


وی بر نظارت شورا بر شهرداری ها تاکید کرد و گفت: شهرداری موظف است گزارش عملکرد یک ماه شهرداری را تا پانزدهم هر ماه به شورا ارائه دهد. در دور گذشته هیچ یک از شوراهای شهر این موضوع را جدی نگرفتند در حالی که بزرگترین اهرم نظارتی شورا این است و شورای پنجم باید این موضوع را جدی بگیرد.


غیبت عضو شورای شهر چه زمانی به سلب عضویت منجر می شود؟
کارشناس امور شوراها و مدیرکل دفتر شهری و شوراهای استانداری در خصوص شرایط سلب عضویت شور در نتیجه غیبت نیز افزود: چنانچه عضو شورا 6 جلسه متوالی و یا 12 جلسه متناوب در جلسه رسمی شورای شهر حضور نداشته باشد سلب عضویت می شود.


وی ادامه داد: در شورای چهارم، یکی از اشکالات شورا عدم وجود دفتر حضور غیاب در ورودی جلسات بود که عضو با خط خود ساعت ورود و خروج خود را در دفتر ثبت کند و این ثبت دلیل بر حضور در جلسه خواهد بود


علیخانی افزود: اعضای شورای شهر وقتی عضو شورا می شوند نمی توانند در سایر ادارات و سازمان ها از جمله نظام مهندسی و ادارات عضو شوند.


وی در پایان سخنانش با اشاره به اینکه دوره چهارم شورای اسلامی شهر تبریز تاکنون حسابرسی نشده است اظهار داشت: از رئیس محترم شورای شهر تبریز درخواست می کنم دستور دهند هر چه سریعتر حسابرسی سالهای 93 – 94 و 95 شروع شود ضمن اینکه باید اعلام کنم حسابرسی شورا از سال 93 الزام قانونی دارد.


در ادامه جلسه خراسانی یکی از کارشناسان دفتر امور شهری و شوراهای استانداری آذربایجان شرقی در خصوص کمیسیون های سه گانه ماده 100 ، بند 20 ماده 55 و ماده 77 سخن گفت.


در ادامه جلسه شورای شهر تبریز مشاور حقوقی شورای شهر به قرائت قانون شهرداری در خصوص کمیسیون های ماده 100 ، بند 20 ماده 55 و ماده 77 پرداخت.