تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ ۱۵:۱۵:۳۱ شناسه خبر : ۱۰۶۷۶۹۵

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس

حاشیه نشینی معلول نبود امکانات کافی در روستاها/ مهاجرت از روستاها به دلیل بیکاری است

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از نبود امکانات کافی رفاهی در روستاها، گفت: درصد بسیاری از کارتن خواب ها از حاشیه نشین ها و مهاجران هستند.

به گزارش تبریز بیدار ، زهرا ساعی درگفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به اینکه حاشیه نشینی در کلان شهرها به دلیل وجود امکانات بالا به میزان بیشتری دیده می شود،گفت: معضل حاشیه نشینی معلول بیکاری و عدم وجود امکانات برای زندگی مناسب درشهرهای کوچک و روستاها است، ساکنان روستاها برای پیدا کردن شغل و افزایش درآمدها به شهرهای بزرگ مهاجرت می کنند.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو درمجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه افراد مهاجر طی چند سال خانواده های دیگری نیز ترغیب به مهاجرت می کنند، افزود: متاسفانه دلیل اکثر مهاجرت ها بیکاری و نبود درآمد کافی است، افراد حاشیه نشین به طور عمده در سکونتگاه های غیررسمی درتهران زندگی می کنند؛ بنابراین برای مقابله با این معضل باید امکانات آموزشی، رفاهی، فرهنگی و درمانی را در روستا ها به میزان کافی فراهم کرد.

وی با بیان اینکه برای جوانان فارغ التحصیل شده از دانشگاه ها باید شرایط مناسب برای اشتغال در روستاها و محل سکونت فراهم شود، تصریح کرد: باید اقداماتی را انجام داد از مهاجرت افراد بنا به هردلیلی به تهران جلوگیری شود، درحال حاضر دراکثر کلان شهرها خدمات رفاهی از سوی شهرداری و استانداری ارایه می شود که به صورت متمرکز تنها به تعداد محدودی از افراد ارایه می شود؛ بنابراین برای مقابله با حاشیه نشینی باید از تمرکز امکانات درکلان شهرها جلوگیری کرد.

ساعی با تاکید براینکه امکانات باید متناسب با جمعیت در شهرها توزیع شود،گفت: دراین شرایط است که مهاجرت معکوس رخ می دهد، درحال حاضر زندگی شهرهای بزرگ به علت آلودگی های محیط زیستی به ویژه هوای آلوده خطرناک است؛ اگر بتوان امکانات را به سمت شهرهای کوچک سوق داد، می توان از افزایش حاشیه نشینی جلوگیری کرد، بسیاری از افراد به دنبال زندگی در روستاها هستند اما عدم وجود امکانات باعث مهاجرت های بی رویه به شهرها می شود.

این نماینده مردم درمجلس دهم، با اشاره به اینکه درصد بزرگی از کارتن خواب ها در تهران را مهاجران از شهرهای کوچک تشکیل داده اند، افزود: بی توجهی به حاشیه نشینی موجب افزایش آسیب های اجتماعی می شود، بنابراین باید بتوان برای حل این معضل  امکانات را به میزان مناسب و با توجه به جمعیت انجام داد.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس، با بیان اینکه مقام معظم رهبری بارها توجه به حل آسیب های اجتماعی را مورد تاکید قرار دادند، تصریح کرد: دردهه های اخیر آسیب های اجتماعی نوظهور در کشور ایجاد شده است، متاسفانه آسیب ها زنگ خطری برای کشور بوده که دستگاه های اجرایی باید بحث اختصاص امکانات کافی به روستاها را دنبال کنند./