تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ ۱۹:۰۷:۵۵ شناسه خبر : ۱۰۶۷۷۱۴

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی مطرح کرد

کاهش ۲۲ سانتی متری سطح تراز دریاچه ارومیه/ وجود یک میلیارد و 200 میلیون مترمکعب آب در دریاچه

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی از کاهش 36 درصدی نزولات جوی در استان خبر داد و این امر را اصلی‌ترین عامل کاهش 22 سانتی‌متری سطح تراز دریاچه ارومیه در شهریورماه سالجاری نسبت به مدت مشابه سال قبل برشمرد.

به گزارش تبریز بیدار ،  خلیل ساعی در گفت‌وگو با خبرنگاران با بیان اینکه ارتفاع آب دریاچه ارومیه در 31 شهریور ماه سالجاری 1270.32 بود، گفت: ارتفاع آب دریاچه در روز مشابه سال قبل، 1270.54 سانتی متر بود که حاکی از کاهش 22 درصدی سطح تراز دریاچه در سالجاری نسبت به مدت مشابه سال قبل است. 

 وی از کاهش 36 درصدی بارش باران و سایر نزولات جوی در شش ماهه نخست سالجاری نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و عنوان کرد: بالا بودن میزان دما و گرمای بیش از حد، باعث تبخیر بخشی از آب دریاچه ارومیه شده است. 

ساعی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه پیش از سال 93، همه ساله به صورت میانگین از ارتفاع دریاچه ارومیه حدود 40 تا 45 سانتی متر کاسته می‌شد، تصریح کرد: اگر وضعیت به همان منوال ادامه می یافت دریاچه ارومیه تاکنون خشک شده بود. 

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی با بیان اینکه در حال حاضر یک میلیارد و 200 میلیون مترمکعب آب در دریاچه ارومیه موجود است، عنوان کرد: وسعت دریاچه نیز در حال حاضر، یک هزار و 783 کیلومتر مربع است. 

ساعی با بیان اینکه انجام برخی اقدامات عقلانی و مدبرانه در دولت تدبیر و امید مانع خشکی دریاچه ارومیه شده است ابراز کرد: لایروبی بیش از 90 کیلومتر از مسیرهای منتهی به دریاچه ارومیه باعث جمع آوری آب های موجود در این حوطه و هدایت آن به پیکره آبی دریاچه شد. 

 وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عملیات اجرایی مدول دوم تصفیه خانه تبریز گفت: علی رغم عدم تخصیص اعتبارات مناسب در این بخش، همکاران اداره آب و فاضلاب استان در عملیات های مربوط به انتقال به تصفیه خانه و انتقال آب از تصفیه خانه به پیکره آبی دریاچه بسیار خوب ایفای نقش کرده اند. 

وی همچنین اظهار کرد: انتقال 10 درصد از آب مورد نیاز دریاچه، وظیفه و تعهد استان آذربایجان شرقی است و انتقال 90 درصد مابقی نیز بر عهده استان آذربایجان غربی و کردستان است. 

 دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه در استان با اشاره به ظرفیت های آبی دو استان آذربایجان غربی و کردستان و لزوم استفاده از آن ها برای تامین بخش اعظمی از آب مورد نیاز برای احیای دریاچه ارومیه تصریح کرد: امیدواریم با تخصیص به موقع اعتبارات مورد نیاز توسط دولت، طرح انتقال آب زاب به دریاچه ارومیه تا پایان سال 98 به بهره برداری برسد.

بر اساس گفته ساعی، با اجرای این طرح، سالیانه بیش از 654 میلیون مترمکعب آب به دریاچه ارومیه منتقل می‌شود و نوید بخش احیای دریاچه در یک بازه زمانی مناسب است. 

وی اظهار کرد: روند تبخیر آب دریاچه در تابستان سالجاری به دلیل گرمای بسیار شدید، با سرعت بیشتری همراه بود و امیدواریم بارش های پاییز، زمستان و بارش های بهاری، باعث افزایش ارتفاع آب دریاچه ارومیه شوند. 

وی اظهار کرد: اگر بارش‌های شش ماهه نخست امسال، 36 درصد کاهش نمی‌یافت و میزان بارش نیز متناسب با میانگین سال های پیش بود یقینا ارتفاع دریاچه ارومیه بالاتر از سال های پیش بود.