تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ ۰۸:۵۶:۵۸ شناسه خبر : ۱۰۶۷۷۲۵

متن و حاشیه های این هفته شورای شهر تبریز؛

تنها مرد عمرانی شورای چهارم شهردار تبریز شد+رزومه/مشاوران پرحاشیه شورای چهارم بحث امروز شورای پنجم

ایرج شهین باهر شهردار تبریز شد.

به گزارش تبریز بیدار ،ششمین جلسه شورای شهر تبریز امروز از ساعت 8:40 دقیقه با تاخیری 10دقیقه ای آغاز شد. قرار است در جلسه امروز شهردار آینده تبریز انتخاب شود، پیش از آغاز جلسه صحبت های دو و چند نفره اعضای شورا ادامه داشت.


اکبرنژاد در ابتدای جلسه با گرامیداشت آغاز سال تحصیلی جدید ابراز امیدواری کرد در جهت رشد فرهنگی کشورمان نقش جدی ایفا کند به جای حفظ و تکرار پرسش گری را در مدارس و دانشگاه ها جای بیندازیم.

هفته اول مهرماه با آغاز هفته دفاع مقدس مصادف است و 5 مهرماه نیز سالروز شکست حصر آبادان است و به ارواح طیبه شهدا و جانبازان و ایثارگران ورود می فرستیم.

همچنین ایام محرم و سالروز شهادت سرور و سالار شهیدان را تسلیت عرض میکنیم. 6 مهر روز جهانی گردشگری است و امیدوارم تبریز 2018 بهانه خوبی برای شروع آغاز فضاسازی جامعه برای گردشگرپذیری است.

بهشتی نیز با یادآوری انتخاب کارشناسان کمیسیون های شورا یادآور شد که برای هر کمیسیون به 2 نفر کارشناس نیازمند هستیم و می توانیم با انتخاب 16 کارشناس، حق الزحمه خوبی بدان ها دهیم.

دبیری، با یادآوری روند انتخاب مشاورین و کارشناسان شورا در دوره پیشین، ابراز داشت: روال بر این بوده است که هر کمیسیون دارای دو کارشناسی است که خودشان آنان را انتخاب می کنند و حق الزحمه ای به آنان داده شود ولی مشاورین شورای شهر باید افرادی مجرب و متخصص و از اساتید دانشگاهی باشد.


بابایی اقدم، نیز با انتقاد از برخی احکام صوری مشاوره در شورای شهر، خاطرنشان کرد: برخی به دنبال این هستند تا با دریافت حکم مشاوره ای از شورای شهر برای خود سابقه ای دست و پا کند و اگر یک حکم مشاوره از شورا داشته باشد می تواند از آن استفاده کند. متاسفانه این مسئله مشاور در گذشته نیز هر از گاهی مجرایی برای فساد در شورای شهر و شهرداری بوده و پیشنهاد بنده این است که مشاور را برای کل شورا تعمیم دهیم و از مدیران کل، فعالین اقتصادی و اساتید دانشگاهی در این مسیر استفاده کنیم.

همچنین پیشنهاد میکنم برای دقت در امر کارشناسی. تعداد کارشناسان هر کمیسیون به تعداد اعضای آن کمیسیون تعیین شوند و در کنار آن درباره مرکز پژوهش ها با تدوین چشم انداز 4 ساله و تعیین سیاست های کلی این مسئله به سرانجام برسد.

اشرف نیا نیز خاطرنشان کرد که انتخاب مشاورین باید با لحاظ جامع نگری انجام شود؛ چراکه کارشناسان کمیسیون ها بازوهای کمیسیون باشند. مسائل را زیاد پیچیده نکنیم و هر عضو کمیسیون یک کارشناس را معرفی کنیم، کارها معطل مانده و یک ماه از زمان آغاز به کار شورای شهر گذشته است.

قلیزاده نیز ابراز داشت که نباید با کوچک ترین اشتباهی نیروی اضافی و بار اضافی به شهرداری تحمیل کنیم. باید بررسی کنیم که از میان 11_12 هزار کارمند شهرداری می توانیم از افراد متخصص به عنوان کارشناس استفاده کنیم یا نه. آنچه آبرو و حیثیت شورای شهر را در دوره گذشته برد، موضوع انتخاب یک مشاور بود که شهر را از آبرو انداخت.

اکبرنژاد نیز با تاکید بر اینکه برای مقدور بودن مسئله و کاهش هزینه، کارشناسان از پرسنل شهرداری انتخاب شود، گفت: مشاورین شورای شهر نیز باید افرادی متخصص و پخته باشد و امیدوارم با تشکیل کارگروهی در این باره تصمیم گیری کنیم.

بابایی اقدم با انتقاد از پیشنهاد تشکیل کارگروه های متعدد ابراز داشت که ما در این دوره به صورت مرتب کارگروه ایجاد می کنیم و نمی دانیم چه زمانی مصوبات کارگروه ها به شورای شهر خواهد آمد. خواهش من این است که هر عضو کمیسیون کارشناسان مربوطه را معرفی کرده و با تایید رئیس کمیسیون به امضای رئیس شورا باشد.


محمدزاده نیز پیشنهاد داد که اینگونه نباشد که صرفا از کارمندان شهرداری برای کارشناسان کمیسیون ها انتخاب کنیم

تقی پور نیز یادآور شد که هر کمیسیون باید زیر نظر خود کمیته های تخصصی گوناگونی داشته باشد و به نظرم باید مشاورین شورا و کارشناسان کمیسیون ها را جدا کرده و 3_5 نفر برای کار کارشناسی در کمیسیون ها انتخاب کنیم.


پس از تصویب این طرح درباره تشکیل کارگروه انتخاب کارشناسان کمیسیون ها و مشاورین شورای شهر، آجودان زاده در تذکری از تعلل در انتخاب شهردار تبریز انتقاد کرد و پس از وی بابایی اقدم با انتقاد از ترتیب دستورجلسه امروز برای انتخاب شهردار، اظهار داشت: زمین و زمان منتظر هستند که شهردار تبریز انتخاب شوند اما به جای توجه به مسئله ای به این اهمیت، مسائل بدون اهمیت را در اولویت گذاشته ایم و اکنون نیز می خواهیم وارد بحث بودجه شویم.


هیئت رئیسه شورای شهر باید مسائل را اولویت بندی کنند، امروز بار دیگر اینگونه شده و با تعویق هر روز انتخاب شهردار، شهر آسیب می بیند و افکار عمومی منتظر تصمیم ما هستند.

در ادامه جلسه بهشتی،رئیس کمیسیون برنامه و بودجه توضیحی کلی درباره 61 بند این سیاست ها ابراز داشت و دبیری نیز در تکمله سخنان وی گفت که سیاست های کلی بودجه که در کمیسیون برنامه و بودجه تصویب شده، به همه اعضا داده شده و به نظرم بهتر است پس از تصویب این لایحه، یک هفته به اعصا مهلت داده شود تا اعضا نظرات خود را اعلام نمایند.


فرج قلیزاده نیز مدنظر قرار دادن پیوست فرهنگی، ایجاد شفافیت در کلیه قراردادها، حرکت در جهت ایجاد درآمدهای پایدار، تلاش برای دریافت مطالبات شهرداری،ضابطه مند کردن و به حداقل رساندن اعتبارات ماده 16 و 17 و سوق دادن به سمت ترمیم آسیب های اجتماعی، سیاست دقیق و کلان در حوزه نیروی انسانی و پرداخت به تعرفه عوارض با لحاظ رکود اقتصادی را از پیشنهادات خود برای سیاست های کلی بودجه ای دانست.

خشکی دریاچه ارومیه و قوریگل در شرایط کانلا بحرانی است و یکی از راه های مقابله با خشکی دریاچه ارومیه بحث توسعه پایدار فضای سبز است و در کنار آن باید به بسترسازی آموزش شهروندان و گردشگرپذیری شهروندان همت بگذاریم و جا دارد از آقای جلالی، مدیرعامل محترم سازمان تاکسی رانی شهرداری تشکر می کنم که از آموزش 350 راننده تاکسی برای صحبت به زبان انگلیسی خبر دادند و یقینا این بحث های بسترسازی یکی از اولویت های ماست.

بهشتی نیز گفت که افرادی که به بنده رای داده اند در موضوع برنامه ریزی و بودجه ریزی انتظار دارند و 3 ماه برای تدوین این سیاست های کلی زمان گذاشته ام.

در پایان با رای اعضای شورای شهر، این سیاست های کلی رای آورد.


اکبرنژاد برای انتخاب شهردار تبریز ۲۰ دقیقه تنفس اعلام کرد.


جلسه شورای شهر تبریز از ساعت ده و چهل و پنج دقیقه دوباره از سر گرفته شد.


اکبرنژاد در حال قرائت تعهدات قانونی شهردار تبریز است.


رای گیری برای انتخاب شهردار برگزار شد. شهین باهر با۷ رای و سلیمان پور۶ رای اوردند.


ایرج شهین باهر شهردار تبریزشد.


“ایرج شهین باهر به سال ۱۳۵۱ در تبریز متولد شده است. لیسانس عمران خود را در سال ۱۳۷۵ اخذ کرده و هم اکنون دانشجوی دکترای جغرافیا و برنامه ریزی شهری است.

وی دارای پروانه اشتغال به کار مهندسی پایه یک شهرسازی و اشتغال به کار مهندسی پایه یک عمران است و  به دلیل ۳ دوره حضور در کسوت ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان استان در میان این طیف مشهور است.

رئیس سازمان نظام مهندسی آذربایجان شرقی طی دو دوره و عضویت در شورای اسلامی شهر تبریز در دور چهارم و شهردار باسمنج از جمله فعالیت های شاخص مدیریتی وی بوده است.

باهر پیش تر در ادوار پنجم و ششم عضو هیئت مدیره سازمان نظم مهندسی استان بود و در بخش ها و کمیته های مختلف این سازمان فعالیت کرده است.

وی کارشناس رسمی قوه قضائیه است و مدتی هم رئیس کانون کارشناسان رسمی استان بود.

شهین باهر اولین باری نیست که نامش در قامت شهردار مطرح می‌شود؛ وی در سال‌های ۸۵ تا ۸۹ شهردار باسمنج بود که اتفاقاً در همین دوران توانست به‌عنوان شهردار نمونه کشور انتخاب شود و قبل از آن هم مشاور شهرداری مرند بود.


نظرات

بهرام
IR

بازهم شهردار تبریز با اکثریت رای انتخاب نشد؟! اما امیدواریم که موفق باشند...